▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (07/29/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

July 30, 2017

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Adult Male BM BOB Listed Entry

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Jr. Female BF BOB Ariel The Princess Of The Sea, Vadim Zavlunov

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Dogue De Bordeaux, 3 Entries
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Female Puppy BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Female Puppy BF BOB CH Zeva Magie Goldenwings, Tommy Rosado Sr

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sandra L Sproull-kowalski
1st) Bullmastiff, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, Listed Entry
3rd) Perro De Presa Canario, CH Zeva Magie Goldenwings
4th) Dogue De Bordeaux, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 3 Entries
Judge Sandra L Sproull-kowalski
CH CH Terrena Coffee Buzz Of Mariner, Clarence Gelwicks
GRCH BOB USJCH URO2 GRCH Agstone Marrakesh Express, Charlene Stone And Bart M Lowans

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sandra L Sproull-kowalski
1st) Whippet, USJCH URO2 GRCH Agstone Marrakesh Express

Gun Dogs

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Male Puppy BM Seminaryridge Hutzpah Okarizma, A Jay Baum
CH BOB CH Seminary Ridge's Souvenir, Adair B Toddes, Steven P Toddes

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Male Puppy BM CH Waypoints Release The Krakken, Nancy Borga
Jr. Female BF BOW BOB CH Piccolo's Gilded Paige, Evelyn M Comer
CH CH Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
RBF CH Piccolo's Radiant Ziva Deborah Swartz

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Male Puppy BM BOB CH Regency's Smokin Macanudo, Jane Zieman

Weimaraner, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Int. Male BM BOB Col-wye Sunny Jim Second, Mary Lee Garfield

Gun Dog Group Winners
Judge: Sandra L Sproull-kowalski
1st) Labrador Retriever, CH Seminary Ridge's Souvenir
2nd) Standard Poodle, CH Piccolo's Gilded Paige
3rd) Standard Poodle M/C, CH Regency's Smokin Macanudo
4th) Weimaraner, Col-wye Sunny Jim Second

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Sandra L Sproull-kowalski
BHF BF BOB Koti's Too Simply Irresistable, Chris Koenitz, Cheryl Tice
RBF Koti's She's So Vain Chris Koenitz, Cheryl Tice Koenitz

Chow Chow, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Sandra L Sproull-kowalski
1st) Chow Chow, Listed Entry
2nd) Akita, Koti's Too Simply Irresistable

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Int. Male Invalid Entry
BHM BM BOB CH Pinfire's Ham Sammich, Barbara Coder Finegan

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Sandra L Sproull-kowalski
CH CH Ez Brooks Keep Me In Your Pocket, Susie Zeiner
RCH URO1 CH Ez Brooks Rayna SPOT-ON, Susie Zeiner
GRCH BOB GRCH Kerstone Vantasia Sl Wowfactor, Linda Lessler

La Catahoula Leopard Dog, 5 Entries
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Jr. Male BM BOB Northstars Troy Mcdaniel, Michelle Dawkins, Weaver Mc Daniel
BHM RBM Northstars Chase, Kevin Lukens
CH CH Northstars Full Moon Franny, Andrea Leggio
RCH UWP URO1 CH Monaghan's Syrotuck SPOT, Joanne Martone

Herding Dog Group Winners
Judge: Sandra L Sproull-kowalski
1st) La Catahoula Leopard Dog, Northstars Troy Mcdaniel
2nd) German Shepherd Dog, GRCH Kerstone Vantasia Sl Wowfactor
3rd) Australian Cattle Dog, CH Pinfire's Ham Sammich

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
GRCH BOB URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Manchester Terrier, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Sandra L Sproull-kowalski
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Manchester Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Sandra L Sproull-kowalski
CH CH'PR'Moore Bowwag Jail B-8, Ann Moore Schultz
GRCH BOB GRCH'PR'Moore Brookwood's Kensi Nicole, Ann Moore Schultz

Companion Dog Group Winners
Judge: Sandra L Sproull-kowalski
1st) Biewer Terrier, GRCH'PR'Moore Brookwood's Kensi Nicole

BIMBS Bullmastiff, Listed Entry
RBIMBS Labrador Retriever, CH Seminary Ridge's Souvenir, Adair B Toddes, Steven P Toddes

View Event >