▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (07/29/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

July 30, 2017

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Listed Entry

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Ariel The Princess Of The Sea, Vadim Zavlunov

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Dogue De Bordeaux, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB CH Zeva Magie Goldenwings, Tommy Rosado Sr

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Bullmastiff, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, Listed Entry
3rd) Perro De Presa Canario, CH Zeva Magie Goldenwings
4th) Dogue De Bordeaux, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Terrena Coffee Buzz Of Mariner, Clarence Gelwicks
GRCH BOB URO2 UJJCH GRCH Agstone Wind On The Water, Charlene Stone

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Whippet, URO2 UJJCH GRCH Agstone Wind On The Water

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB URO1 CH J-k's Inferno At The Beach, Joe, Judith J Kostelac

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Seminaryridge Hutzpah Okarizma, A Jay Baum
CH BOB CH Seminary Ridge's Souvenir, Adair B Toddes, Steven P Toddes

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW BOB CH Waypoints Release The Krakken, Nancy Borga
Jr. Female BF CH Piccolo's Radiant Ziva, Deborah Swartz
CH CH Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
RBF CH Piccolo's Gilded Paige Evelyn M Comer

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB CH Regency's Smokin Macanudo, Jane Zieman

Weimaraner, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male BM BOB Col-wye Sunny Jim Second, Mary Lee Garfield

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Labrador Retriever, CH Seminary Ridge's Souvenir
2nd) Standard Poodle, CH Waypoints Release The Krakken
3rd) Brittany, URO1 CH J-k's Inferno At The Beach, Joe
4th) Standard Poodle M/C, CH Regency's Smokin Macanudo

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB Koti's Too Simply Irresistable, Chris Koenitz, Cheryl Tice
RBF Koti's She's So Vain Chris Koenitz, Cheryl Tice Koenitz

Chow Chow, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Chow Chow, Listed Entry
2nd) Akita, Kotis Too Simply Irresistable

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male Invalid Entry
BHM BM CH Pinfire's Ham Sammich, Barbara Coder Finegan

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH GRCH Ez Brooks Brutus, Scott Allen Sampson
RCH URO1 CH Ez Brooks Rayna SPOT-ON, Susie Zeiner
GRCH BOB GRCH Kerstone Vantasia Sl Wowfactor, Linda Lessler

La Catahoula Leopard Dog, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Northstars Troy Mcdaniel, Michelle Dawkins, Weaver Mc Daniel
BHM RBM Northstars Chase, Kevin Lukens
CH CH Northstars Full Moon Franny, Andrea Leggio
RCH UWP URO1 CH Monaghan's Syrotuck SPOT, Joanne Martone

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Int. Male Invalid Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) German Shepherd Dog, GRCH Kerstone Vantasia Sl Wowfactor
2nd) La Catahoula Leopard Dog, Northstars Troy Mcdaniel
3rd) Australian Cattle Dog, Invalid Entry
4th) Min American Shepherd, Invalid Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Manchester Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Manchester Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH'PR'Moore Bowwag Jail B-8, Ann Moore Schultz
GRCH BOB GRCH'PR'Moore Brookwood's Kensi Nicole, Ann Moore Schultz

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Biewer Terrier, GRCH'PR'Moore Brookwood's Kensi Nicole

BIS Whippet, URO2 UJJCH GRCH Agstone Wind On The Water, Charlene Stone
RBIS Bullmastiff, Listed Entry

View Event >