▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (07/22/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

July 23, 2017

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Randolph, Ohio

Guardian Dogs

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Kim Rowley
BHF BF BOB Faithdriven Ultra Violet, Deborah Mc Laughlin, Fredrick Mc Laughlin

Cane Corso Italiano, 6 Entries
Judge Kim Rowley
Male Puppy RBM Corso Di Orthus Hicsuntdracones, Thomas De Moss, Ilona Mayiras, Jessica De Moss
Jr. Male Rebellion's One For The Money, April M Musselman
Adult Male BM Visum Della Vale Degli Orsi Ali, Kathleen Wellner
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Ruley's Wild Bear Smiles, Amber Ryczek
RCH CH Cle Strong Spring, Ilona Mayiras

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Kim Rowley
Female Puppy BF BOB Gnr Vicarious Vizcaya, Phyllis H Weber
Jr. Female RBF Benchmark's Calligena SPOT-ON, Savannah Langdon
CH CH Benchmark's Dark Waters SPOT, Riley Carter
RCH CH Blitzhund's Legend Of Griselda SPOT, Riley Carter

Mastiff, 2 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOB Weiler's Lovely Laydee Liberty, Amber Weiler

Rottweiler, 3 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Male BM BOW BOB CH Esmond's How Sweet It Is, Caren Vicich
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF CH URO1 Echo Von Krafthaus, Amanda Gambill

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Cane Corso Italiano, Listed Entry
2nd) Rottweiler, CH Esmond's How Sweet It Is
3rd) Doberman Pinscher, Gnr Vicarious Vizcaya
4th) Bullmastiff, Faithdriven Ultra Violet

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
Adult Female BF BOB CCH CH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Beagle, 3 Entries
Judge Laurie Soutar
CH BOB URO1 CGRCH Punkotzky Jolly Roger Of Sunbriar, Susan Sprout, Brett Sprout
RCH CCH Fan Woods Son Of Camelot SPOT, Amanda Barabas

Dachshund, 2 Entries
Judge Laurie Soutar
GRCH BOB GRCH Red's Johnny Walker Ms, Rita Kepner

Scenthound Group Winners
Judge: Laurie Soutar
1st) Beagle, URO1 CGRCH Punkotzky Jolly Roger Of Sunbriar
2nd) American B & T Coonhound, CCH CH'PR'Oldtowns Chasing Time
3rd) Dachshund, GRCH Red's Johnny Walker Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Adult Male BM BOB Listed Entry

Borzoi, 2 Entries
Judge Kim Rowley
Int. Male BM Highgarden Fifth Moon, Rebecca Drollinger, Phillip Drollinger
Female Puppy BF BOW BOB Katz Orb Of Deception, Rebecca Drollinger, Phillip Drollinger

Greyhound, 1 Entry
Judge Kim Rowley
CH BOB CH Kj's Primo Vi Prendo, Kelly J Grubaugh

Saluki, 2 Entries
Judge Kim Rowley
Int. Male BM BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Saluki, Listed Entry
2nd) Borzoi, Highgarden Fifth Moon
3rd) Greyhound, CH Kj's Primo Vi Prendo
4th) Azawakh, Listed Entry

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Deb Beean
Int. Female BF BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Deb Beean
CH BOB CH Seaview's Singing Up A Storm, Catherine S Antos

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Deb Beean
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Deb Beean
Jr. Male BM BOW BOB Journey's Bump In The Night, Jan Furtwangler
Adult Male RBM Listed Entry
Jr. Female BF Journey's Gold Digger, Jan Furtwangler
CH URO1 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Deb Beean
Jr. Male BM Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
CH CH Epoch's Opus One, Gail Jaite
RCH CH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch
GRCH BOB GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran ALCH URX UCD UROC HRCH UH Precious Del-stars' Greta Mae, Lorraine Fox

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Deb Beean
CH CH Shyre's Such A Dish, Cynthia A Carnes, Rebekah Zurbrugg, George Lowrey
RCH URO1 CH Oh Eli The Place You'll Go, Adele Caroline Saunders
GRCH BOB GRCH Shyre's I'm In Love, Rebekah Zurbrugg

Gun Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) English Springer Spaniel, CH Seaview's Singing Up A Storm
2nd) Standard Poodle, GRCH Shyre's I'm In Love
3rd) Labrador Retriever, GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye
4th) Golden Retriever, Journey's Bump In The Night

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Ann Hearn
STANDARD
Adult Male BMV BM BOB CH'PR'Sierra's Coutin On A Miracle, Howard West

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Ann Hearn
CH CH Marlo's Sound Of Music, Lorrie A Sirocky
GRCH BOB GRCH Snowborn's Scarlet Letter, Diana L Brumbaugh, James C Holt

Northern Breed Group Winners
Judge: Ann Hearn
1st) American Eskimo, CH'PR'Sierra's Coutin On A Miracle
2nd) Siberian Husky, GRCH Snowborn's Scarlet Letter

Herding Dogs

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Laurie Soutar
Int. Female BF Denali Vom Eisenraben, Kenneth A Wallace, Michelle S Wallace
CH BOB CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
RCH CH Eshelmanschwitz Aura Vom Ansbach, Heather Joanna Eshelman
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO1 GRCH Universe Niox SPOT-ON, Christina Davis

Pembroke Welsh Corgi, 8 Entries
Judge Laurie Soutar
Jr. Male BM BOW BOB CH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH Khalley Wags First To Be Sterling, Deborah Damiano
CH CH Go Corgis Top Shelfs Mr.neymar, Debbie A Mock
RCH CH 4 Sail's Prince Charming, Debbie A Mock
GRCH GRCH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock
RBM Buckeye Miracle In The Cle Deborah Damiano

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Laurie Soutar
Adult Female BF BOB Gypsy's Hopeful Angel, Georgette Burritt
BHF RBF Gypsy's Karefree Angel, Barbara Westerman

White Shepherd, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
CH BOB URO3 UCD CH Thornvalley's Against All Odds, Melanie Fuellgraf Or William Fuellgraf

Herding Dog Group Winners
Judge: Laurie Soutar
1st) Pembroke Welsh Corgi, CH Brynlea It's Not Unusual
2nd) Shetland Sheepdog, Gypsy's Hopeful Angel
3rd) White Shepherd, URO3 UCD CH Thornvalley's Against All Odds
4th) German Shepherd Dog, CH Jdm's Black Diamond Tanglewood

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Deb Beean
COATED
Female Puppy BFV BF BOB CH Raganraht High Velocity Twist, Darice Ragan, Jackie Craver

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Deb Beean
CH BOB CH Esoteric's Kiss My Ash SPOT, Amanda Watkins
RCH CH Howard's Wmk Gunslinger Girl SPOT, Amanda Barber And Bruce Watkins

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Deb Beean
CH BOB CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn
RCH CH Burway Laces One Spicy Cracker, Amanda Quinn Or Carol Quinn
GRCH GRCH 3bf Got Ur Heart In My Pocket, Carol Quinn

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Deb Beean
CH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
RCH UFA CA UWP CH Serenity Foot Loose & Fancy Free, Jennifer L Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
2nd) American Hairless Terrier, CH Raganraht High Velocity Twist
3rd) Rat Terrier, CH'PR'Cb Mighty Little Toot
4th) American Pit Bull Terrier, CH Esoteric's Kiss My Ash SPOT

Companion Dogs

Mi-Ki, 4 Entries
Judge Ann Hearn
CH CH Rare Gem Lay-lee Dnavip, Ruthy Wolfson
RCH CH Rare Gem Austin Lee, Ruthy Wolfson, Betina Baranowski
GRCH BOB GRCH Rare Gem Ciara Lee, Ruthy Wolfson

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Ann Hearn
BHF BF BOB CH Jaron's Regalia Golden Beauty, Jamie Holderman

Companion Dog Group Winners
Judge: Ann Hearn
1st) Tibetan Terrier, CH Jaron's Regalia Golden Beauty
2nd) Mi-ki, GRCH Rare Gem Ciara Lee

TOTAL DOG QUALIFIERS
White Shepherd, URO3 UCD CH Thornvalley's Against All Odds, Melanie Fuellgraf Or William Fuellgraf

BIMBS English Springer Spaniel, CH Seaview's Singing Up A Storm, Catherine S Antos
RBIMBS Cane Corso Italiano, Listed Entry

View Event >