▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (07/22/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

July 23, 2017

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Randolph, Ohio

Guardian Dogs

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
BHF BF BOB Faithdriven Ultra Violet, Deborah Mc Laughlin, Fredrick Mc Laughlin

Cane Corso Italiano, 7 Entries
Judge Laurie Soutar
Male Puppy RBM Corso Di Orthus Hicsuntdracones, Thomas De Moss, Ilona Mayiras, Jessica De Moss
Jr. Male Rebellion's One For The Money, April M Musselman
Adult Male BM Visum Della Vale Degli Orsi Ali, Kathleen Wellner
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Ruley's Wild Bear Smiles, Amber Ryczek
RCH CH Cle Strong Spring, Ilona Mayiras

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Laurie Soutar
Female Puppy BF 1 Way Listen 2 Ur Heart Oakden, Deborah E Williams
Jr. Female RBF Benchmark's Calligena SPOT-ON, Savannah Langdon
CH BOB CH Benchmark's Dark Waters SPOT, Riley Carter
RCH CH Blitzhund's Legend Of Griselda SPOT, Riley Carter

Mastiff, 2 Entries
Judge Laurie Soutar
Jr. Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF Weiler's Lovely Laydee Liberty, Amber Weiler

Rottweiler, 7 Entries
Judge Laurie Soutar
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW BOB CH Esmond's How Sweet It Is, Caren Vicich
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF CH URO1 Echo Von Krafthaus, Amanda Gambill

Guardian Dog Group Winners
Judge: Laurie Soutar
1st) Rottweiler, CH Esmond's How Sweet It Is
2nd) Cane Corso Italiano, CH Ruley's Wild Bear Smiles
3rd) Mastiff, Listed Entry
4th) Doberman Pinscher, CH Benchmark's Dark Waters SPOT

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Adult Female BF BOB CCH CH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy

Beagle, 3 Entries
Judge Kim Rowley
CH BOB URO1 CGRCH Punkotzky Jolly Roger Of Sunbriar, Susan Sprout, Brett Sprout
RCH CCH Fan Woods American Legacy SPOT, Valerie J Barabas

Dachshund, 2 Entries
Judge Kim Rowley
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Male Puppy BM BOB 'PR'Bell's Wild Nite Wood Carver, Laura Bell

Scenthound Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Beagle, URO1 CGRCH Punkotzky Jolly Roger Of Sunbriar
2nd) American B & T Coonhound, CCH CH'PR'Oldtowns Chasing Time
3rd) Treeing Walker Coonhound, 'PR'Bell's Wild Nite Wood Carver
4th) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
Adult Male BM BOB Listed Entry

Borzoi, 2 Entries
Judge Laurie Soutar
Int. Male BM Highgarden Fifth Moon, Rebecca Drollinger, Phillip Drollinger
Female Puppy BF BOW BOB Katz Orb Of Deception, Rebecca Drollinger, Phillip Drollinger

Greyhound, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
CH BOB CH Kj's Primo Vi Prendo, Kelly J Grubaugh

Saluki, 2 Entries
Judge Laurie Soutar
Int. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOB Listed Entry

Whippet, 2 Entries
Judge Laurie Soutar
Male Puppy Invalid Entry
CH BOB CH Woods Runner Millefiori, Jacob Copelin And Kaitlyn Laugesen

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Laurie Soutar
1st) Borzoi, Katz Orb Of Deception
2nd) Saluki, Listed Entry
3rd) Azawakh, Listed Entry
4th) Greyhound, CH Kj's Primo Vi Prendo

Gun Dogs

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge Ann Hearn
Male Puppy BM BOB Nexus Cruise Control, Sharon Barfield, Donald D. Barfield, James M Fankhauser

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Ann Hearn
CH BOB CH Seaview's Singing Up A Storm, Catherine S Antos

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Ann Hearn
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOB CH Seugenhof's Out Of Sight Nikon, Cheri Raines

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Ann Hearn
Adult Male BM BOB Listed Entry
CH URO1 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Ann Hearn
Jr. Male BM Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
CH BOB CH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch
RCH CH Captain Nick's Winch Grinder, Christine Nickerson, Paul Nickerson
GRCH GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran ALCH URX UCD UROC HRCH UH Precious Del-stars' Greta Mae, Lorraine Fox

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Ann Hearn
CH BOB CH Shyre's Such A Dish, Cynthia A Carnes, Rebekah Zurbrugg, George Lowrey
RCH GRCH Shyre's I'm In Love, Rebekah Zurbrugg

Vizsla, 1 Entry
Judge Ann Hearn
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Ann Hearn
1st) Clumber Spaniel, Nexus Cruise Control
2nd) Labrador Retriever, CH Starlight's Buckeye Archie 2x
3rd) Golden Retriever, Listed Entry
4th) English Springer Spaniel, CH Seaview's Singing Up A Storm

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Deb Beean
STANDARD
Adult Male BMV BM BOB CH'PR'Sierra's Coutin On A Miracle, Howard West

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Deb Beean
CH BOB CH Marlo's Sound Of Music, Lorrie A Sirocky

Northern Breed Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) American Eskimo, CH'PR'Sierra's Coutin On A Miracle
2nd) Siberian Husky, CH Marlo's Sound Of Music

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Jr. Female BF BOB Countrywoods Trademark Logo, Laura Bell

Cardigan Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Kim Rowley
CH BOB CH Dragonpatch Thunderstruck, Lu Ann Kennedy
RCH CH Rocky Ridge's Say You Love Me, Lu Ann Kennedy

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Kim Rowley
CH BOB CH Eshelmanschwitz Aura Vom Ansbach, Heather Joanna Eshelman
RCH CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO1 GRCH Universe Niox SPOT-ON, Christina Davis

Pembroke Welsh Corgi, 8 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Male BM BOW CH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH Khalley Wags First To Be Sterling, Deborah Damiano
CH BOB GRCH Cbs Not So Plain Lady Jane, Debbie A Mock
RCH CH 4 Sail's Prince Charming, Debbie A Mock
GRCH GRCH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock
RBM Buckeye Miracle In The Cle Deborah Damiano

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Kim Rowley
Adult Female RBF Gypsy's Etched Bi Angels, Barbara Westerman
BHF BF BOB Gypsy's Karefree Angel, Barbara Westerman

Herding Dog Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Cbs Not So Plain Lady Jane
2nd) Cardigan Welsh Corgi, CH Dragonpatch Thunderstruck
3rd) Shetland Sheepdog, Gypsy's Karefree Angel
4th) German Shepherd Dog, CH Eshelmanschwitz Aura Vom Ansbach

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Ann Hearn
COATED
Female Puppy BFV BF BOB CH Raganraht High Velocity Twist, Darice Ragan, Jackie Craver

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Ann Hearn
CH BOB CH Howard's Wmk Gunslinger Girl SPOT, Amanda Barber And Bruce Watkins
RCH CH Gwlk Red Like Roses, Amanda Watkins, Bruce Watkins

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Ann Hearn
CH CH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH 3bf Got Ur Heart In My Pocket, Carol Quinn

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Ann Hearn
CH UFA CA UWP CH Serenity Foot Loose & Fancy Free, Jennifer L Rice
RCH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Ann Hearn
1st) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
2nd) American Hairless Terrier, CH Raganraht High Velocity Twist
3rd) Rat Terrier, CH'PR'Cb Mighty Little Toot
4th) American Pit Bull Terrier, CH Howard's Wmk Gunslinger Girl SPOT

Companion Dogs

Mi-Ki, 4 Entries
Judge Deb Beean
CH CH Rare Gem Lay-lee Dnavip, Ruthy Wolfson
RCH CH Rare Gem Austin Lee, Ruthy Wolfson, Betina Baranowski
GRCH BOB GRCH Rare Gem Ciara Lee, Ruthy Wolfson

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Deb Beean
BHF BF BOB CH Jaron's Regalia Golden Beauty, Jamie Holderman

Companion Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Tibetan Terrier, CH Jaron's Regalia Golden Beauty
2nd) Mi-ki, GRCH Rare Gem Once In A Bl Moon Dnavip

TOTAL DOG QUALIFIERS
Beagle, URO1 CGRCH Punkotzky Jolly Roger Of Sunbr, Susan Sprout, Brett Sprout

BIMBS Rottweiler, CH Esmond's How Sweet It Is, Caren Vicich
RBIMBS Clumber Spaniel, Nexus Cruise Control, Sharon Barfield, Donald D. Barfield, James M Fankhauser

View Event >