Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (07/22/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

July 22, 2017

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Randolph, Ohio

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Ann Hearn
Male Puppy BM Corso Di Orthus Hicsuntdracones, Thomas De Moss, Ilona Mayiras, Jessica De Moss
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Ruley's Wild Bear Smiles, Amber Ryczek

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Ann Hearn
Female Puppy BF BOB 1 Way Listen 2 Ur Heart Oakden, Deborah E Williams
Jr. Female Benchmark's Calligena SPOT-ON, Savannah Langdon
CH CH Benchmark's Dark Waters SPOT, Riley Carter
RCH CH Blitzhund's Legend Of Griselda SPOT, Riley Carter
RBF Gnr Vicarious Vizcaya Phyllis H Weber

Estrela Mountain Dog, 1 Entry
Judge Ann Hearn
CH BOB URO1 CH Asteria Of Misty Mountain, Cathleen Arthur

Great Dane, 1 Entry
Judge Ann Hearn
Female Puppy BF BOB CH Caeruleus Catfish Blues, Mark R Davenport

Mastiff, 1 Entry
Judge Ann Hearn
BHF BF BOB Weiler's Lovely Laydee Liberty, Amber Weiler

Rottweiler, 8 Entries
Judge Ann Hearn
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male Listed Entry
Int. Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH URO1 Echo Von Krafthaus, Amanda Gambill
Int. Female Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Ann Hearn
1st) Cane Corso Italiano, Listed Entry
2nd) Estrela Mountain Dog, URO1 CH Asteria Of Misty Mountain
3rd) Great Dane, CH Caeruleus Catfish Blues
4th) Doberman Pinscher, 1 Way Listen 2 Ur Heart Oakden

Scenthounds

American B & T Coonhound, 2 Entries
Judge Deb Beean
Adult Female BF CCH CH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy
CH BOB CCH CH'PR'2smooth 2chase Redneck Romeo, Elizabeth A Stocker, Jarrod Ball

Beagle, 3 Entries
Judge Deb Beean
Female Puppy BF BOB CCH Fan Woods American Legacy SPOT, Valerie J Barabas
Jr. Female RBF Devana Churn N Burn, Barbara B Angus
CH CCH Fan Woods Son Of Camelot SPOT, Amanda Barabas

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Deb Beean
Adult Male BM BOB CH'PR'Baer Creek Darkside Gator Ade, Jewel Edman

Dachshund, 2 Entries
Judge Deb Beean
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Deb Beean
CH BOB CCH GRCH'PR'Stackem Up He's How Pros Play, Tricia L Snedegar, Tiffany Kieffer

Scenthound Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH GRCH'PR'Stackem Up He's How Pros Play
2nd) Beagle, CCH Fan Woods American Legacy SPOT
3rd) American B & T Coonhound, CCH CH'PR'2smooth 2chase Redneck Romeo
4th) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 1 Entry
Judge Ann Hearn
Adult Male BM BOB Listed Entry

Greyhound, 1 Entry
Judge Ann Hearn
Female Puppy BF BOB CH Lakilanni Fast As You At Kj's, Kelly Grubaugh

Saluki, 1 Entry
Judge Ann Hearn
Int. Male BM BOB Listed Entry

Whippet, 1 Entry
Judge Ann Hearn
BHM BM BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Ann Hearn
1st) Azawakh, Listed Entry
2nd) Greyhound, CH Lakilanni Fast As You At Kj's
3rd) Whippet, Listed Entry
4th) Saluki, Listed Entry

Gun Dogs

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
Male Puppy BM BOB Nexus Cruise Control, Sharon Barfield, Donald D. Barfield, James M Fankhauser

English Setter, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
CH BOB CH Sevenoaks Green With Envy, Jessica Walter

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Laurie Soutar
Adult Male BM BOB Listed Entry
CH URO1 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Laurie Soutar
Jr. Male BM BOB Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
CH CH Captain Nick's Winch Grinder, Christine Nickerson, Paul Nickerson
RCH CH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch
GRCH GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran ALCH URX UCD UROC HRCH UH Precious Del-stars' Greta Mae, Lorraine Fox

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Laurie Soutar
CH BOB GRCH Shyre's I'm In Love, Rebekah Zurbrugg
RCH CH Shyre's Such A Dish, Cynthia A Carnes, Rebekah Zurbrugg, George Lowrey

Vizsla, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Laurie Soutar
1st) Clumber Spaniel, Nexus Cruise Control
2nd) English Setter, CH Sevenoaks Green With Envy
3rd) Labrador Retriever, Captain Nick's Rogue Wave
4th) Standard Poodle, GRCH Shyre's I'm In Love

Northern Breeds

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Kim Rowley
CH BOB CH Marlo's Sound Of Music, Lorrie A Sirocky

Northern Breed Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Siberian Husky, CH Marlo's Sound Of Music

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Deb Beean
Jr. Male BM BOW BOB CH Starpoint Tuck Away Memories, Cynthia Hokes
Adult Female BF Telwins Great Ball's Of Fire, Diana James

Bergamasco, 2 Entries
Judge Deb Beean
BHF BF Aurora Of Windy Hill, Susan Pickerill
GRCH BOB GRCH Pina Del Piervez, Susan Pickerill

Border Collie, 3 Entries
Judge Deb Beean
CH BOB CH Out Run Stand Watch, Diana James
RCH URO1 CH Outrun Elektrical Storm, Lisa J Mc Williams

Cardigan Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Deb Beean
CH BOB CH Rocky Ridge's Say You Love Me, Lu Ann Kennedy
RCH CH Dragonpatch Thunderstruck, Lu Ann Kennedy

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Deb Beean
CH BOB CH Eshelmanschwitz Aura Vom Ansbach, Heather Joanna Eshelman
RCH CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO1 GRCH Universe Niox SPOT-ON, Christina Davis

Pembroke Welsh Corgi, 7 Entries
Judge Deb Beean
Jr. Male BM BOW Buckeye Miracle In The Cle, Deborah Damiano
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH Khalley Wags First To Be Sterling, Deborah Damiano
CH BOB CH 4 Sail's Prince Charming, Debbie A Mock
RCH GRCH Cbs Not So Plain Lady Jane, Debbie A Mock
GRCH GRCH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock

Herding Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Australian Shepherd, CH Starpoint Tuck Away Memories
2nd) German Shepherd Dog, CH Eshelmanschwitz Aura Vom Ansbach
3rd) Border Collie, CH Out Run Stand Watch
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH 4 Sail's Prince Charming

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
COATED
Coated Female Puppy BFV BF BOB CH Raganraht High Velocity Twist, Darice Ragan, Jackie Craver
HAIRLESS

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Laurie Soutar
BOB Information not Available

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Laurie Soutar
CH BOB CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
RCH UFA CA UWP CH Serenity Foot Loose & Fancy Free, Jennifer L Rice
GRCH GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Laurie Soutar
1st) Staffordshire Bullterrier, CH Neverland Wreck It Ralph
2nd) American Hairless Terrier, CH Raganraht High Velocity Twist

Companion Dogs

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Kim Rowley
CH BOB CH Rare Gem Austin Lee, Ruthy Wolfson, Betina Baranowski

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Kim Rowley
BHF BF BOB CH Jaron's Regalia Golden Beauty, Jamie Holderman

Companion Dog Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Tibetan Terrier, CH Jaron's Regalia Golden Beauty
2nd) Mi-ki, CH Rare Gem Austin Lee

BIMBS Azawakh, Listed Entry
RBIMBS Clumber Spaniel, Nexus Cruise Control, Sharon Barfield, Donald D. Barfield, James M Fankhauser

View Event >