Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (07/22/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

July 22, 2017

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Randolph, Ohio

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Deb Beean
Male Puppy BM BOW Corso Di Orthus Hicsuntdracones, Thomas De Moss, Ilona Mayiras, Jessica De Moss
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Ruley's Wild Bear Smiles, Amber Ryczek

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Deb Beean
Female Puppy RBF Gnr Vicarious Vizcaya, Phyllis H Weber
Jr. Female BF BOB Benchmark's Calligena SPOT-ON, Savannah Langdon
CH CH Benchmark's Dark Waters SPOT, Riley Carter
RCH CH Blitzhund's Legend Of Griselda SPOT, Riley Carter

Estrela Mountain Dog, 1 Entry
Judge Deb Beean
CH BOB URO1 CH Asteria Of Misty Mountain, Cathleen Arthur

Great Dane, 1 Entry
Judge Deb Beean
Female Puppy BF BOB CH Caeruleus Catfish Blues, Mark R Davenport

Mastiff, 1 Entry
Judge Deb Beean
BHF BF BOB Weiler's Lovely Laydee Liberty, Amber Weiler

Rottweiler, 8 Entries
Judge Deb Beean
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Int. Male BM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH URO1 Echo Von Krafthaus, Amanda Gambill
Int. Female Invalid Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Cane Corso Italiano, CH Ruley's Wild Bear Smiles
2nd) Great Dane, CH Caeruleus Catfish Blues
3rd) Estrela Mountain Dog, URO1 CH Asteria Of Misty Mountain
4th) Doberman Pinscher, Benchmark's Calligena SPOT-ON

Scenthounds

American B & T Coonhound, 2 Entries
Judge Ann Hearn
Adult Female BF CCH CH'PR'Oldtowns Chasing Time, Tyler Nidy
CH BOB CCH CH'PR'2smooth 2chase Redneck Romeo, Elizabeth A Stocker, Jarrod Ball

Beagle, 3 Entries
Judge Ann Hearn
Female Puppy BF BOB CCH Fan Woods American Legacy SPOT, Valerie J Barabas
Jr. Female RBF Devana Churn N Burn, Barbara B Angus
CH CCH Fan Woods Son Of Camelot SPOT, Amanda Barabas

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Ann Hearn
Adult Male BM BOB CCH WCH GRCH'PR'Darkside Talking 2 Of A Kind, Jewel Edman, Tony Baer

Dachshund, 2 Entries
Judge Ann Hearn
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Ann Hearn
Male Puppy BM 'PR'Bell's Wild Nite Wood Carver, Laura Bell
CH BOB CCH GRCH'PR'Stackem Up He's How Pros Play, Tricia L Snedegar, Tiffany Kieffer

Scenthound Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH GRCH'PR'Stackem Up He's How Pros Play
2nd) Bluetick Coonhound, CCH WCH GRCH'PR'Darkside Talking 2 Of A Kind
3rd) American B & T Coonhound, CCH CH'PR'2smooth 2chase Redneck Romeo
4th) Beagle, CCH Fan Woods American Legacy SPOT

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 1 Entry
Judge Deb Beean
Adult Male BM BOB Listed Entry

Greyhound, 2 Entries
Judge Deb Beean
Female Puppy BF CH Lakilanni Fast As You At Kj's, Kelly Grubaugh
CH BOB CH Kj's Primadonna, Kelly J Grubaugh

Saluki, 1 Entry
Judge Deb Beean
Int. Male BM BOB Listed Entry

Whippet, 1 Entry
Judge Deb Beean
BHM BM BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Deb Beean
1st) Saluki, Listed Entry
2nd) Whippet, Listed Entry
3rd) Azawakh, Listed Entry
4th) Greyhound, CH Kj's Primadonna

Gun Dogs

Clumber Spaniel, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Male Puppy BM BOB Nexus Cruise Control, Sharon Barfield, Donald D. Barfield, James M Fankhauser

English Setter, 1 Entry
Judge Kim Rowley
CH BOB CH Sevenoaks Green With Envy, Jessica Walter

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Kim Rowley
CH BOB URO1 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright
RCH CH Ozarkmtn Win Or Go Home, Jason Mc Williams

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Kim Rowley
Jr. Male BM Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
CH BOB CH Epoch's Opus One, Gail Jaite
RCH CH Captain Nick's Winch Grinder, Christine Nickerson, Paul Nickerson
GRCH GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran ALCH URX UCD UROC HRCH UH Precious Del-stars' Greta Mae, Lorraine Fox

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Kim Rowley
CH BOB GRCH Shyre's I'm In Love, Rebekah Zurbrugg
RCH CH Shyre's Such A Dish, Cynthia A Carnes, Rebekah Zurbrugg, George Lowrey

Vizsla, 1 Entry
Judge Kim Rowley
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Standard Poodle, GRCH Shyre's I'm In Love
2nd) English Setter, CH Sevenoaks Green With Envy
3rd) Golden Retriever, URO1 CH Thundergold's Much Ado About S
4th) Clumber Spaniel, Nexus Cruise Control

Northern Breeds

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
CH BOB CH Marlo's Sound Of Music, Lorrie A Sirocky

Northern Breed Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Siberian Husky, CH Marlo's Sound Of Music

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Ann Hearn
Jr. Female BF BOB Countrywoods Trademark Logo, Laura Bell
Adult Female RBF Telwins Great Ball's Of Fire, Diana James

Belgian Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Ann Hearn
MALINOIS
Jr. Male BMV BM BOW Listed Entry
Jr. Female RBFV RBF Listed Entry
Adult Female BFV BF CH Tbears Life In D'fast Lane, Janet Lasater
CH BOB CH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap

Bergamasco, 2 Entries
Judge Ann Hearn
BHF BF Aurora Of Windy Hill, Susan Pickerill
GRCH BOB GRCH Pina Del Piervez, Susan Pickerill

Border Collie, 3 Entries
Judge Ann Hearn
CH BOB CH Out Run Stand Watch, Diana James
RCH URO1 CH Outrun Elektrical Storm, Lisa J Mc Williams

Cardigan Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Ann Hearn
CH BOB CH Dragonpatch Thunderstruck, Lu Ann Kennedy
RCH CH Rocky Ridge's Say You Love Me, Lu Ann Kennedy

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Ann Hearn
CH BOB CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
RCH CH Eshelmanschwitz Aura Vom Ansbach, Heather Joanna Eshelman
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO1 GRCH Universe Niox SPOT-ON, Christina Davis

Pembroke Welsh Corgi, 8 Entries
Judge Ann Hearn
Jr. Male BM BOW BOB CH Brynlea It's Not Unusual, Bonnie L Foster
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH Khalley Wags First To Be Sterling, Deborah Damiano
CH CH 4 Sail's Prince Charming, Debbie A Mock
RCH GRCH Cbs Not So Plain Lady Jane, Debbie A Mock
GRCH GRCH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock
RBM Buckeye Miracle In The Cle Deborah Damiano

Herding Dog Group Winners
Judge: Ann Hearn
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Burr Oak The Hurricane
2nd) Border Collie, CH Out Run Stand Watch
3rd) Cardigan Welsh Corgi, CH Dragonpatch Thunderstruck
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Brynlea It's Not Unusual

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Kim Rowley
COATED
Female Puppy BFV BF BOB CH Raganraht High Velocity Twist, Darice Ragan, Jackie Craver

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Kim Rowley
CH BOB CH Howard's Wmk Gunslinger Girl SPOT, Amanda Barber And Bruce Watkins
RCH CH Gwlk Red Like Roses, Amanda Watkins, Bruce Watkins

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Kim Rowley
STANDARD
Jr. Male BMV BM 'PR'Cb Jealousyiscruelasthegrave, Amanda Quinn
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry
GRCH GRCH 3bf Got Ur Heart In My Pocket, Carol Quinn

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Kim Rowley
CH UFA CA UWP CH Serenity Foot Loose & Fancy Free, Jennifer L Rice
RCH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Kim Rowley
1st) Rat Terrier, Listed Entry
2nd) American Hairless Terrier, CH Raganraht High Velocity Twist
3rd) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
4th) American Pit Bull Terrier, CH Howard's Wmk Gunslinger Girl SPOT

Companion Dogs

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
CH BOB CH Rare Gem Austin Lee, Ruthy Wolfson, Betina Baranowski

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Laurie Soutar
BHF BF BOB CH Jaron's Regalia Golden Beauty, Jamie Holderman

Companion Dog Group Winners
Judge: Laurie Soutar
1st) Tibetan Terrier, CH Jaron's Regalia Golden Beauty
2nd) Mi-ki, CH Rare Gem Austin Lee

TOTAL DOG QUALIFIERS
Golden Retriever, URO1 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

BIMBS Saluki, Listed Entry
RBIMBS Treeing Walker Coonhound, CCH GRCH'PR'Stackem Up He's How Pros Play, Tricia L Snedegar, Tiffany Kieffer

View Event >