▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Finger Lakes American Eskimo Dog Association (07/21/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

July 23, 2017

Hosted By: Finger Lakes American Eskimo Dog Association

Location: Locke, New York

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Female Puppy BF BOB CH Casanova's Silver Bullet, Jessica Biddle-caster

Central Asian Shepherddog, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
CH URO1 CH Bossar Bauer Chorasan, Susan Lindquist
GRCH BOB URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel, Susan Lindquist

Great Dane, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM Dantrydanes Ramsey, Faith Abend, Danielle Yule
BHM RBM Autumn Royal I Have A Dream, Ophelia Lehman
Female Puppy Invalid Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Jr. Female BF BOB CH Legacy's Modern Muse, Evelyn L Pfeiffer

Guardian Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Central Asian Shepherddog, URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel
2nd) Rottweiler, CH Legacy's Modern Muse
3rd) Cane Corso Italiano, CH Casanova's Silver Bullet
4th) Great Dane, Invalid Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB CCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake

Dachshund, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
MINIATURE
BHM BMV BM BOB CH Lorica's Tarlyn Set The Fire, Jessica Campbell, Lorne Campbell

Redbone Coonhound, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM BOW CCH'PR'Rimfires Goldenboy, Danielle Madore
Adult Female BF 'PR'Rimfire's More Than Moxie, Danielle Madore
GRCH BOB CGRCH CH'PR'Tnt's&rimfire Thunder Rd Gunny, Tammy Rogers

Scenthound Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Dachshund, CH Lorica's Tarlyn Set The Fire
2nd) Beagle, CCH Angelwick Living On A Prayer
3rd) Redbone Coonhound, CGRCH CH'PR'Tnt's&rimfire Thunder Rd Gunny

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH Kindred's Pretty Woman, Maryann Barrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Whippet, CH Kindred's Pretty Woman

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Adult Female BF BOB Parkhurst's Mytrange Dela Fame, Wildeana M Parkhurst, Bob A Parhurst

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM BOB CH Vista & Dirtypaws Turn Back Time, Wanda M Barbano

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH Jerabe Goldengait Blast D Past, Austina Heinz, Gina Plott
RCH CH Beach Bum Reveal The Mystery, Austina Heinz, Jim Heinz, Gina Plott

English Setter, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Adult Female BF BOB CH Northcoast Sapphire Dust, Sharon M Skelly

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
CH CH URO1 Vistah's Reveal, Cathy A Flanders
RCH CH Shanabrio's Beach Music, Susan J Tosto, Susan Sorbo
GRCH BOB GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

Irish Setter, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
Int. Male BM BOW BOB Avon Farm Blue Hawaii, Jerome A Molitor, Leigh O'grady Molitor, David Chipkin, Diana Chipkin
BHM RBM Listed Entry
Int. Female Invalid Entry

Kooikerhondje, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
Female Puppy RBF Hartenzoul's Moondream, Patricia Ritz
Jr. Female BF BOB Hartenzoul's Tacksam To B&t, Margaret Aldridge
CH CH Cirtap's Unique Kapten V Indie, Margaret Aldridge
RCH CH Cirtap's Hertogin Ziel V Kila-n, Margaret D Aldridge

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Female Puppy BF Rimfire's Forget Me Not, Danielle Madore
GRCH BOB GRCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Adult Female Invalid Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) English Cocker Spaniel, CH Jerabe Goldengait Blast D Past
2nd) English Setter, CH Northcoast Sapphire Dust
3rd) Irish Setter, Avon Farm Blue Hawaii
4th) Kooikerhondje, Hartenzoul's Tacksam To B&t

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 4 Entries
Judge Mary Happel
CH CH Nyrakym's Memories And Dreams, Karyn Colman, Jari Nirhamo
RCH CH Nyrakyms Dancingwiththebigboys, Karyn Colman, Jari Nirhamo
GRCH BOB GRCH Nyrakym Source Of Secrets, Karyn Colman

American Eskimo, 8 Entries
Judge Mary Happel
STANDARD
Jr. Female BFV BF CH'PR'Nuuktok's Warrior Princess, Deborah Allen
CH CH'PR'Miracle's Last Man Standing, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
RCH CH'PR'Miracle Pats Irish It Ain't Ez, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me, Deborah Allen

Northern Breed Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Alaskan Malamute, GRCH Nyrakym Source Of Secrets
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Mary Happel
Int. Male BM BOW BOB Mvp Music Man, Melinda Vogt
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Willowdale Shes All That SPOT-ON, Laurie J Shepard, Susan Thompson
RCH URO1 CH Kinnamans Isis D Pessoa SPOT-ON, Laurie J Shepard And Susan Thompson

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Mary Happel
Adult Male BM BOB CH Dunhill Shamrock Lad By Lochcairn, Charle L Carentz

Collie, 5 Entries
Judge Mary Happel
ROUGH
Female Puppy BFV BF Cove Run's Catch My Breath, Janine Brock
Adult Female RBFV RBF Travler's Miss Independent, Janine Brock
CH BOB CH Thistlebrae's Come Dance With Us, Janine Brock
RCH URO1 CH Omega's Party Favor, Linda J Garrett, Kathryn Hughes

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CH Clover Hill Stevedore @ Foxfel, Pat De Chick, Teresa P Moss

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Mary Happel
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB GRCH Blu Vu Mischief Managed, Sherry Bishop, Karen E Manchester
RCH CH Equinox Mystical Expedition, Peggy J Davidson
GRCH GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark

White Shepherd, 5 Entries
Judge Mary Happel
Male Puppy BM Listed Entry
CH CH Braehead's Bound To Shine, Irving B Sanders, Susan Ewart
GRCH BOB GRCH Braehead's Destined To Shine, Susan A Ewart

Herding Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Shetland Sheepdog, GRCH Blu Vu Mischief Managed
2nd) Collie, CH Thistlebrae's Come Dance With Us
3rd) Bearded Collie, CH Dunhill Shamrock Lad By Lochcairn
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Clover Hill Stevedore @ Foxfel

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Mary Happel
CH USA UFA UWP CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Mary Happel
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie

Terrier Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
2nd) American Pit Bull Terrier, UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH 3bf Bad Reputation

Companion Dogs

Chihuahua, 4 Entries
Judge Mary Happel
Male Puppy RBM Sunny Lion Hipster, Tanya Stringer
Adult Male BM CH FS Coolballow's Big Bang Theory, Tanya Stringer, Sasha Stringer
Female Puppy RBF Muro's Cosmic Blast, Cassandra Muro
Jr. Female BF BOW BOB Muro's Anythin' For A Memory, Cassandra Muro

Dalmatian, 1 Entry
Judge Mary Happel
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Dalmatian, Listed Entry
2nd) Chihuahua, Muro's Anythin' For A Memory

BIS Dachshund, CH Lorica's Tarlyn Set The Fire, Jessica Campbell, Lorne Campbell
RBIS English Cocker Spaniel, CH Jerabe Goldengait Blast D Past, Austina Heinz, Gina Plott

View Event >