▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Finger Lakes American Eskimo Dog Association (07/21/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

July 23, 2017

Hosted By: Finger Lakes American Eskimo Dog Association

Location: Locke, New York

Guardian Dogs

Boxer, 2 Entries
Judge Mary Happel
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Dc's Alabama Girl From Jerico, Donna Schafer

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Mary Happel
Female Puppy BF BOB CH Casanova's Silver Bullet, Jessica Biddle-caster

Central Asian Shepherddog, 2 Entries
Judge Mary Happel
CH URO1 CH Bossar Bauer Chorasan, Susan Lindquist
GRCH BOB URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel, Susan Lindquist

Great Dane, 3 Entries
Judge Mary Happel
Male Puppy RBM Dantrydanes Ramsey, Faith Abend, Danielle Yule
BHM BM BOW BOB Autumn Royal Tall Dark & Jackman, Ophelia Lehman
Female Puppy Invalid Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Mary Happel
Jr. Female BF BOB CH Legacy's Modern Muse, Evelyn L Pfeiffer

Guardian Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Central Asian Shepherddog, URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel
2nd) Boxer, CH Dc's Alabama Girl From Jerico
3rd) Great Dane, Autumn Royal Tall Dark & Jackman
4th) Rottweiler, CH Legacy's Modern Muse

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake

Dachshund, 2 Entries
Judge Mary Happel
MINIATURE
BHM BMV BM CH Lorica's Tarlyn Set The Fire, Jessica Campbell, Lorne Campbell
Int. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry

Redbone Coonhound, 3 Entries
Judge Mary Happel
Adult Male BM BOW BOB CCH'PR'Rimfires Goldenboy, Danielle Madore
Adult Female BF 'PR'Rimfire's More Than Moxie, Danielle Madore
GRCH CGRCH CH'PR'Tnt's&rimfire Thunder Rd Gunny, Tammy Rogers

Scenthound Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Redbone Coonhound, CCH'PR'Rimfires Goldenboy
2nd) Beagle, CCH Angelwick Living On A Prayer
3rd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CH Kindred's Pretty Woman, Maryann Barrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Whippet, CH Kindred's Pretty Woman

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Mary Happel
Adult Female BF BOB Parkhurst's Mytrange Dela Fame, Wildeana M Parkhurst, Bob A Parhurst

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Mary Happel
Adult Male BM BOB CH Vista & Dirtypaws Turn Back Time, Wanda M Barbano

English Cocker Spaniel, 6 Entries
Judge Mary Happel
Male Puppy BM Beach Bum Four Leaf Clover, Barbara Grady, Austina Heinz, Gina Plott
Female Puppy BF BOW Beach Bum A Rank Above, Mickie Smith, Austina Heinz, Gina Plott
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Jerabe Goldengait Blast D Past, Austina Heinz, Gina Plott
RCH CH Beach Bum Reveal The Mystery, Austina Heinz, Jim Heinz, Gina Plott

English Setter, 1 Entry
Judge Mary Happel
Adult Female BF BOB CH Northcoast Sapphire Dust, Sharon M Skelly

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Mary Happel
CH CH Shanabrio's Beach Music, Susan J Tosto, Susan Sorbo
RCH CH URO1 Vistah's Reveal, Cathy A Flanders
GRCH BOB GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

Irish Setter, 3 Entries
Judge Mary Happel
Int. Male RBM Avon Farm Blue Hawaii, Jerome A Molitor, Leigh O'grady Molitor, David Chipkin, Diana Chipkin
BHM BM Listed Entry
Int. Female Invalid Entry

Kooikerhondje, 2 Entries
Judge Mary Happel
Female Puppy BF BOB Hartenzoul's Moondream, Patricia Ritz
Jr. Female RBF Hartenzoul's Tacksam To B&t, Margaret Aldridge

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Mary Happel
Female Puppy BF Rimfire's Forget Me Not, Danielle Madore
GRCH BOB GRCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Mary Happel
Adult Female Invalid Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) English Setter, CH Northcoast Sapphire Dust
2nd) Brittany, Parkhurst's Mytrange Dela Fame
3rd) English Cocker Spaniel, CH Jerabe Goldengait Blast D Past
4th) Labrador Retriever, GRCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
CH CH Nyrakyms Dancingwiththebigboys, Karyn Colman, Jari Nirhamo
RCH CH Nyrakym Memories Of A Dream, Karyn Colman, Jari Nirhamo
GRCH BOB GRCH Nyrakym Source Of Secrets, Karyn Colman

American Eskimo, 9 Entries
Judge Helena Engelauf
STANDARD
Jr. Male BMV BM 'PR'Fissan's O'danny Boy, Mary Anne O'neil, Willis O'neil
Jr. Female BFV BF BOW CH'PR'Nuuktok's Warrior Princess, Deborah Allen
CH CH'PR'Pat's Irish Forensic Chick, Suzanne O'donnell, Renee Strong
RCH CH'PR'Miracle's Last Man Standing, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me, Deborah Allen

Northern Breed Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Alaskan Malamute, GRCH Nyrakym Source Of Secrets
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Int. Male BM Mvp Music Man, Melinda Vogt
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM BOB CH Dunhill Shamrock Lad By Lochcairn, Charle L Carentz

Collie, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
ROUGH
Female Puppy BFV BF Cove Run's Catch My Breath, Janine Brock
Adult Female RBFV RBF Travler's Miss Independent, Janine Brock
CH BOB CH Thistlebrae's Come Dance With Us, Janine Brock
RCH URO1 CH Omega's Party Favor, Linda J Garrett, Kathryn Hughes

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH Clover Hill Stevedore @ Foxfel, Pat De Chick, Teresa P Moss

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF CH Equinox Mystical Expedition, Peggy J Davidson
CH GRCH Blu Vu Mischief Managed, Sherry Bishop, Karen E Manchester
GRCH BOB GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark

White Shepherd, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM Listed Entry
CH CH Braehead's Bound To Shine, Irving B Sanders, Susan Ewart
GRCH BOB GRCH Braehead's Destined To Shine, Susan A Ewart

Herding Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) White Shepherd, GRCH Braehead's Destined To Shine
2nd) Bearded Collie, CH Dunhill Shamrock Lad By Lochcairn
3rd) Collie, CH Thistlebrae's Come Dance With Us
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Clover Hill Stevedore @ Foxfel

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
CH USA UFA UWP CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie

Terrier Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH 3bf Bad Reputation

Companion Dogs

Chihuahua, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy RBM Sunny Lion Hipster, Tanya Stringer
Adult Male BM BOW BOB CH FS Coolballow's Big Bang Theory, Tanya Stringer, Sasha Stringer
Female Puppy BF Muro's Cosmic Blast, Cassandra Muro
Jr. Female RBF Muro's Anythin' For A Memory, Cassandra Muro

Dalmatian, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Dalmatian, Listed Entry
2nd) Chihuahua, CH FS Coolballow's Big Bang Theory

BIS English Setter, CH Northcoast Sapphire Dust, Sharon M Skelly
RBIS Redbone Coonhound, CCH'PR'Rimfires Goldenboy, Danielle Madore

View Event >