▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Maple Leaf Kennel Club (07/15/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

July 16, 2017

Hosted By: Maple Leaf Kennel Club

Location: Elginburg, Ontario

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 3 Entries
Judge Phil Wendling
Adult Male Invalid Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Black Russian Terrier, 3 Entries
Judge Phil Wendling
Jr. Female BF BOB Barentsnight Light My Fire, Tatiana Adams, Doug Adams
BHF RBF CH Barentsnight Krystal Light, Tatiana Adams, Doug Adams

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Phil Wendling
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Phil Wendling
Male Puppy BM Ravalleses Breakn Allthe Rules, Angela Ravallese
Female Puppy BF BOW BOB CH Ravalleses All Fired Up, Angela Ravallese
RBM Listed Entry

Dogue De Bordeaux, 1 Entry
Judge Phil Wendling
Adult Female BF BOB CH Chateaurouge's Mystical Dream, Carole Saunders
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry, Carole Saunders
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Chateaurouge's Mystical Dream, Carole Saunders

Guardian Dog Group Winners
Judge: Phil Wendling
1st) Doberman Pinscher, CH Ravalleses All Fired Up
2nd) Bullmastiff, Listed Entry
3rd) Dogue De Bordeaux, CH Chateaurouge's Mystical Dream
4th) Black Russian Terrier, Barentsnight Light My Fire

Sighthounds & Pariah Dogs

Canaan Dog, 1 Entry
Judge Phil Wendling
Int. Female BF BOB CH Jaykay Anna's Act Of True Love, Genevieve Landis

Greyhound, 5 Entries
Judge Phil Wendling
Male Puppy RBM Lakilanni Shell Adore Me, Carrie Lucas, Laurie Soutar
Int. Male BM CH Lakilanni Noblesse Oblige, Lesley Byrne
CH NC CH PTE Lakilanni Sunspot Baby SPOT, Stacy Pober
RCH CH Lakilanni Thick As A Brick, Laurie Soutar
GRCH BOB CA NE URO1 CCM NC PTM GRCH Lakilanni School's Out SPOT, Linda Zucker

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Phil Wendling
CH BOB CH Cataraqui Runs In The Family, Carole Cockell, Valerie Michaud
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Phil Wendling
Male Puppy BM 'PR'Windnsatin Clouded Leopard, Michele Fink, Mary Childs
Jr. Female BF BOW BOB 'PR'Louisiana Lightning Secret Haven, Michele Fink, Diane Brais
Int. Female RBF 'PR'Hunter's Run Charger, Mary Child, Michele Fink

Thai Ridgeback, 1 Entry
Judge Phil Wendling
GRCH BOB CTX AE AI PTE SV NN URO1 CCM GRCH Urban Legends Canadian Jewel, Mary Ann Nemisz

Whippet, 3 Entries
Judge Phil Wendling
GRCH BOB GRCH Lepus Ron Weasley, Jennifer Johansson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran URO1 ALCH Ocean's Sail Away, Elisa Holland

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Phil Wendling
1st) Rhodesian Ridgeback, CH Cataraqui Runs In The Family
2nd) Whippet, GRCH Lepus Ron Weasley
3rd) Canaan Dog, CH Jaykay Anna's Act Of True Love
4th) Silken Windhound, 'PR'Louisiana Lightning Secret Haven

Gun Dogs

Barbet, 1 Entry
Judge Phil Wendling
Female Puppy BF BOB Treebeard's Barbetdeau Mirage, Janet Black Evans

Labrador Retriever
Judge Phil Wendling
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 2 Entries
Judge Phil Wendling
Adult Male BM CH Dunfield's Show Me The Money, Elissa Steinbock, Betty Steinbock
Jr. Female BF BOW BOB Dunfield's Rustydog Royale, Elissa Steinbock, Betty Steinbock

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Phil Wendling
GRCH BOB GRCH Brienwoods Italian Prince, Louanne Whent
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Delphinium Mazinblue Jedi Ray, Louanne Whent

Gun Dog Group Winners
Judge: Phil Wendling
1st) Ns Duck Tolling Retriever, Dunfield's Rustydog Royale
2nd) Standard Poodle, GRCH Brienwoods Italian Prince
3rd) Barbet, Treebeard's Barbetdeau Mirage

Northern Breeds

Japanese Akita
Judge Phil Wendling
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Kouji Go Seiichi, Selin Abaci

Samoyed, 1 Entry
Judge Phil Wendling
Int. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Legacy Of Oonirgluk, Reannon Marcelissen

Northern Breed Group Winners
Judge Phil Wendling
1st) Samoyed, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Phil Wendling
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Tuckercreek Cheyenne Aleshanee, Maureen Paskin Or Rod Paskin

Min American Shepherd, 4 Entries
Judge Phil Wendling
Male Puppy BM BOW BOB CH Forestwood I'm Sly That's Why, Monica Gaw
Jr. Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Keecam Fw Polar Ice Wind@followme, Lisa Hartjes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Phil Wendling
1st) Shetland Sheepdog, Listed Entry
2nd) Min American Shepherd, CH Forestwood I'm Sly That's Why
3rd) Australian Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge Phil Wendling
CH BOB GRCH'PR'Shomeskingalatico Delluniverso, Maggy Grenon
RCH CH Alesta's Bella Luna Dell'universo, Maggy Grenon

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Phil Wendling
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Phil Wendling
CH Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Invalid Entry

Terrier Group Winners
Judge: Phil Wendling
1st) American Pit Bull Terrier, Listed Entry
2nd) Parson Russell Terrier, Invalid Entry
3rd) American Hairless Terrier, GRCH'PR'Shomeskingalatico Delluniverso

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Phil Wendling
Jr. Male BM BOB Listed Entry

English Bulldog, 1 Entry
Judge Phil Wendling
Adult Female BF BOB Listed Entry

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Phil Wendling
Adult Female BF BOB Belina Feisty Miss Silverland, Janine Cummings

Poodle M/C, 10 Entries
Judge Phil Wendling
MINIATURE
Male Puppy RBMV Listed Entry
Jr. Male BMV BM Honeybear's Boy Jorje, Jane M Lavery-leja
Jr. Female BFV BF BOW Listed Entry
RBFV Listed Entry
TOY
Jr. Male BMV CH Pantaloon's Charles Bernard, Jane Lavery
Jr. Female BFV Pantaloon's Amber Clementine, Jane Lavery
CH BOB Listed Entry
RCH CH Honey Bear's Harriet Agnes, Deborah Jane Hoskin

Companion Dog Group Winners
Judge: Phil Wendling
1st) English Bulldog, Listed Entry
2nd) American Bully, Listed Entry
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) Italian Greyhound, Belina Feisty Miss Silverland

BIMBS Samoyed, Listed Entry
RBIMBS American Pit Bull Terrier, Listed Entry

View Event >