▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Twin Peaks Dog Club, Inc. (07/14/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

July 16, 2017

Hosted By: Twin Peaks Dog Club, Inc.

Location: Longmont, Colorado

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge Amy Turner
Male Puppy BM Tuscany's Armani, Kimberly Robertson
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH BOB CH Randg's Epic Journee, Lynn Van Voris

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Amy Turner
Female Puppy BF BOB Caballero Imperial Odessa, Michelle Glasser

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Amy Turner
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF CH Von Luka Doppler Effect, Elizabeth K Kamau, Nancy E Christensen

Dogo Argentino, 2 Entries
Judge Amy Turner
Jr. Female BF BOB CH Caballero Miss Marvel, Michelle Glasser
Int. Female RBF Caballero Karma, Michelle Glasser

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Amy Turner
CH BOB CH Fanta C The Delightful Diva, Marnell Lowe

Perro De Presa Canario, 4 Entries
Judge Amy Turner
Adult Female BF Listed Entry
CH CH Preston's Nemesis, Stacey Preston
RCH CH Morgana De Vigilant, Stacey Preston
GRCH BOB UAGI URO1 GRCH Apollo Preston, Stacey Preston

Rottweiler, 3 Entries
Judge Amy Turner
Adult Male BM BOW BOB Tcb's Lord Voldemort, Shannon Fountain, Brenda Haskin, Melody Lewis
Int. Female RBF Ironstone Majestc Fireflyonthtrx, Mary Ann Hernandez
BHF BF Skywind' Hiflyin Talon, Brenda Haskin

Guardian Dog Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Dogo Argentino, CH Caballero Miss Marvel
3rd) Perro De Presa Canario, UAGI URO1 GRCH Apollo Preston
4th) Rottweiler, Tcb's Lord Voldemort

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 2 Entries
Judge John F Davidson
BHM BM BOB Listed Entry
CH Listed Entry

Basenji, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB CH Wyoland's Amazing Ruby, Janell Canaday

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge John F Davidson
Jr. Male BM BOB CH Copperridge Hazyshade Of Winter, Pamela Cherkofsky, Lin Hainlen, Robert Hainlen

Silken Windhound, 18 Entries
Judge John F Davidson
Male Puppy 'PR'Clayborn's Australia, Christine Buhrdorf, Russell Buhrdorf
BHM BM BOW CH'PR'Broadway's Razzle Dazzle, Christina Klahn
Female Puppy RBF Kristull Yamaha, Francie Stull
Jr. Female BF 'PR'Gryffyn's Gimme All Your Lovin, R Lynn Shell
CH BOB CH'PR'Firebird Clayborn Sea Dragon Dna, Barbara A Deis, Cathi Wester
RCH CH'PR'Winsome's Sonar Ping, Diana Bertram
GRCH Invalid Entry
RBM 'PR'Attaway-kinobi Marcasite Dna Melissa J Pearce
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH'PR'Clayborn's Prairie Warbler Dna, Cathi Wester
GRCH'PR'Clayborn Hero's Quest Dna, Cathi Wester, Susan Mensch

Whippet, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Silken Windhound, Invalid Entry
2nd) Rhodesian Ridgeback, CH Copperridge Hazyshade Of Winter
3rd) Afghan Hound, Listed Entry
4th) Basenji, CH Wyoland's Amazing Ruby

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge John F Davidson
Int. Female BF BOB Hck Magic Flower, Dawn Craig

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge John F Davidson
Jr. Female BF BOB Cinnabar An Affair To Remember, Jamie Zimmerman

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge John F Davidson
Jr. Male BM BOB Voyager Honeymoon At Cedarcrest, Lora Richards

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge John F Davidson
Female Puppy BF BOB Wyowires Atma Aisha, Lisa J Uhrich

Golden Retriever, 4 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female Invalid Entry
RBM Listed Entry
RBF Listed Entry

Standard Poodle, 7 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Female BF K-lar's Sagebrush And Roses, Julie Abernathy, Douglas Abernathy
CH BOB CH 24 Karat Dymond Studded Spur, Dawn Craig
RCH CH Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Male BM Listed Entry
CH URO1 CH Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel
GRCH BOB URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson

Gun Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Standard Poodle, CH 24 Karat Dymond Studded Spur
2nd) Standard Poodle M/C, URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice
3rd) Cocker Spaniel, Cinnabar An Affair To Remember
4th) German Shorthaired Pntr, Voyager Honeymoon At Cedarcrest

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Sally A Davidson
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB CH'PR'Pr Del Mar's Amara, Michelle Short
STANDARD
BHF BFV RBF 'PR'Rockies I Choose Pikachu, Ellen Davidson

Chinook, 4 Entries
Judge Sally A Davidson
Male Puppy 'PR'Wildcat Valley Forest, Andrew J Malkiel, Mary Berg Malkiel, Andrew C Kearns
Jr. Male BM BOB 'PR'Laughing Mountain Koa, Mary Malkiel, Christy Shires
Int. Male RBM 'PR'Mountainthunder Polar Vortex, David Schiller

Keeshond, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
CH BOB CH Jo-lyn's Touching Fire, Wilma K White

Northern Breed Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Keeshond, CH Jo-lyn's Touching Fire
2nd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Pr Del Mar's Amara
3rd) Chinook, 'PR'Laughing Mountain Koa

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Sally A Davidson
BHM BM BOW BOB CH Srn Eagle's Running Bear, Sharon Elkins, Lauren Nelson, Charlotte Trojanovich
Int. Female BF Outlaws Herdit Thru The Grapevine, Sheree Sanchez

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Sally A Davidson
TERVUEREN
Jr. Male Aftershock Samson, Susan D Worth
Adult Male BMV BM BOW BOB CH Beowulf's Poetic Heart, Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski
Adult Female BFV BF CH Beowulf Sweetheart O The Rodeo, Jean Mc Grath Kovacs
RBMV Beowulf's Dragonheart Peter S Mongait
CH CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
RBM Beowulf's Dragonheart Peter S Mongait
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Beowulf's Poetic Heart, Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski
CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke

Border Collie, 2 Entries
Judge Sally A Davidson
Jr. Male RBM Triskles Echo's In The Valley, Joan Beien
BHM BM BOB CH Triskles Fountain Of Spirits, Joan Beien
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Triskles Fountain Of Spirits, Joan Beien

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Sally A Davidson
Adult Male RBM UWP Nero Vom Sudenblick, Tanya Yost
BHM BM 'PR'Denwolf's Paladin, Denese Wolfson
Int. Female RBF UWP Qiwi Vom Sudenblick, Tanya Yost
BHF BF BOW BOB Pixie Vom Sudenblick, Tanya Yost

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
CH BOB CH Linderlands Casanova, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Linderlands Casanova, Melinda Peters And Judy Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Border Collie, CH Triskles Fountain Of Spirits
2nd) Australian Shepherd, CH Srn Eagle's Running Bear
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH Beowulf's Poetic Heart
4th) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Male BM BOB Miller's Turbo, Christopher J Van Houten

Rat Terrier, 10 Entries
Judge Amy Turner
STANDARD
Male Puppy 'PR'K2's Devil In The Details, Tracey A Kallas
Jr. Male BMV BM BOW CH'PR'K2's Collision Course Bahroo, Sharma L Sonntag
Adult Male RBMV RBM 'PR'Arkay Sgk Tell Me Something Good, Ruth Kramer
Jr. Female Invalid Entry
CH CH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
RCH CH'PR'Arkay Sgk Dancing In The Dark, Ruth Kramer
GRCH BOB GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman

Skye Terrier, 1 Entry
Judge Amy Turner
CH BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2
2nd) American Pit Bull Terrier, Miller's Turbo
3rd) Skye Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Int. Male BM BOB Listed Entry

Chihuahua, 3 Entries
Judge Sally A Davidson
CH BOB GRCH Promenade Sparks O Fire, Linda Hughes
RCH CH Promenade's Boll Weevil, Linda Hughes

Havanese, 3 Entries
Judge Sally A Davidson
Jr. Female BF CH Wildflowers Morning Glory Rory, Laura A Burgess
CH BOB CH Wildflowers Flibbertigibbet, Laura A Burgess
RCH CH Mia Miga De Luna Of Wildflower, Laura A Burgess

Italian Greyhound, 6 Entries
Judge Sally A Davidson
Jr. Male BM Listed Entry
BHF BF BOW Ankhu's Singular Sensation, Serena Galloway
CH BOB CH Ankhu's Vaporous Apparition, Serena Galloway, Gary Galloway
RCH CH Ankhu's I Can't Drive 55, Serena Galloway
GRCH Invalid Entry

Pekingese, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
CH BOB CH Kalu's Keeper Of The Stars, Lu Ann K Walters

Poodle, 4 Entries
Judge Sally A Davidson
MINIATURE
BHF BFV BF Clarion Harmony Palauna, Susan G Francis
CH BOB Listed Entry
RCH URO1 CH Harmony Stairway To Heaven, Susan Francis

Shih Tzu, 2 Entries
Judge Sally A Davidson
BHM BM House Of Wu The Rich Sardine, Gay D Eckes
Jr. Female BF BOW BOB CH Gremmlyn Panda Doll, Claudia Miller

Companion Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) Havanese, CH Wildflowers Flibbertigibbet
3rd) Italian Greyhound, CH Ankhu's Vaporous Apparition
4th) Chihuahua, GRCH Promenade Sparks O Fire

BIS Poodle, Listed Entry
RBIS Standard Poodle, CH 24 Karat Dymond Studded Spur, Dawn Craig

View Event >