▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Twin Peaks Dog Club, Inc. (07/14/2017) / Conformation - Friday, Show 1

July 14, 2017

Hosted By: Twin Peaks Dog Club, Inc.

Location: Longmont, Colorado

Guardian Dogs

Boxer, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB CH Randg's Epic Journee, Lynn Van Voris
RBM Tuscany's Armani Kimberly Robertson

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy RBF Caballero Imperial Odessa, Michelle Glasser
Jr. Female BF BOB CH Vanakred Frecon's Sansa, Frederick Wells

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOW BOB CH Von Lukas Big Surf, Karen Miller
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH Von Luka Doppler Effect, Elizabeth K Kamau, Nancy E Christensen

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOW BOB CH Caballero Ghost Recon, Michelle Glasser
Jr. Female BF CH Caballero Miss Marvel, Michelle Glasser
Int. Female RBF Caballero Karma, Michelle Glasser

Leonberger, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Int. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry

Rottweiler, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Leonberger, Listed Entry
2nd) Boxer, CH Randg's Epic Journee
3rd) Doberman Pinscher, CH Von Lukas Big Surf
4th) Dogo Argentino, CH Caballero Ghost Recon

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
BHM BM BOB Listed Entry

Basenji, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH Wyoland's Amazing Ruby, Janell Canaday

Rhodesian Ridgeback, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Male BM Lionridge's Dibs On Your Heart, Patty Olney
Female Puppy RBF Lionridge Ella Sings The Blues, Patty Olney
Jr. Female BF BOW BOB Lionridge's M'lady Kynzie, Patty Olney

Silken Windhound, 11 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Male Puppy 'PR'Clayborn's Australia, Christine Buhrdorf, Russell Buhrdorf
Int. Male RBM CH'PR'Clayborn's Apache Firedance, Christine Buhrdorf
Adult Male BM CH Kristull Ocean Tide Dna, Francie Stull
Female Puppy RBF Kristull Yamaha, Francie Stull
Jr. Female BF BOW BOB CH Kristull Virtual Reality, Francie Stull
CH CH'PR'Firebird Clayborn Sea Dragon Dna, Barbara A Deis, Cathi Wester
RCH CH'PR'Clayborn's Flying Star's D'ankhu, Serena Galloway, Cathi Wester
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH'PR'Clayborn's Prairie Warbler Dna, Cathi Wester
GRCH'PR'Clayborn Hero's Quest Dna, Cathi Wester, Susan Mensch

Whippet, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Afghan Hound, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, CH Kristull Virtual Reality
3rd) Rhodesian Ridgeback, Lionridge's M'lady Kynzie
4th) Whippet, Listed Entry

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Int. Female BF BOB Hck Magic Flower, Dawn Craig

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF BOB Cinnabar An Affair To Remember, Jamie Zimmerman

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Alan Krenek
BHF BF BOB Trailmark Lnd Of Painted Caves, Lana Roybal Or Paul Roybal
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Killara's Every Hand Revealed, Lana Roybal

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOW BOB Voyager Honeymoon At Cedarcrest, Lora Richards
Female Puppy BF Black Forest Whisper, Lois E Deitrich

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB Wyowires Atma Aisha, Lisa J Uhrich

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF URO1 Br's A Hare Faster, Tommy Beckett
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF K-lar's Sagebrush And Roses, Julie Abernathy, Douglas Abernathy
CH BOB CH 24 Karat Dymond Studded Spur, Dawn Craig
RCH CH Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH URO1 CH Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel
GRCH BOB URO2 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson

Gun Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) German Shorthaired Pntr, Voyager Honeymoon At Cedarcrest
2nd) Field Spaniel, Trailmark Lnd Of Painted Caves
3rd) Standard Poodle, CH 24 Karat Dymond Studded Spur
4th) Golden Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 3 Entries
Judge Alan Krenek
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB CH'PR'Pr Del Mar's Amara, Michelle Short
RBFV Invalid Entry
STANDARD
BHF BFV RBF 'PR'Rockies I Choose Pikachu, Ellen Davidson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Mikka/Blue Sky's Aurora @ Ice, Linda Orton

Keeshond, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Jo-lyn's Touching Fire, Wilma K White

Northern Breed Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Keeshond, CH Jo-lyn's Touching Fire
2nd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Pr Del Mar's Amara

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Male BM BOW BOB Highline's The Messenger, Kim M Edlin, Jacque Hallenbeck
Adult Male RBM Dalios Black Label, Sheree Sanchez
Int. Female BF Outlaws Herdit Thru The Grapevine, Sheree Sanchez

Belgian Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Sonja J Ostrom
TERVUEREN
Jr. Male RBMV RBM Aftershock Samson, Susan D Worth
Adult Male BMV BM CH Beowulf's Poetic Heart, Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski
Jr. Female RBFV RBF Listed Entry
BHF BFV BF BOW URO1 Tica Garden Party, Debbie Deuth, Linda Deuth
CH BOB UCD CH Tica Trillium, Linda Deuth, Debbie Deuth
RCH CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
CH Beowulf's Poetic Heart, Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski

Border Collie, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Male RBM Triskles Echo's In The Valley, Joan Beien
BHM BM BOB CH Triskles Fountain Of Spirits, Joan Beien

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Adult Male RBM UWP Nero Vom Sudenblick, Tanya Yost
BHM BM Denwolf's Ryker, Denese Wolfson
Adult Female RBF CH UWP Capri Vom Sudenblick, Tanya Yost
BHF BF BOW BOB Pixie Vom Sudenblick, Tanya Yost

Icelandic Sheepdog
Judge Sonja J Ostrom
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH Linderlands Casanova, Melinda Peters And Judy Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Belgian Shepherd Dog, UCD CH Tica Trillium
2nd) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova
3rd) Border Collie, CH Triskles Fountain Of Spirits
4th) Australian Shepherd, Highline's The Messenger

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Spectre Kentucky Trailblazer, Cindy J Rhodes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Spectre's Chosen One, Molly K Campbell, James S Campbell

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB Minotaur Baba O'riley, Jennifer Nelson

Rat Terrier, 12 Entries
Judge Alan Krenek
MINIATURE
Female Puppy BFV RBF Rosethorn Leilani @ Fireball, Lois E Deitrich
STANDARD
Male Puppy RBMV RBM 'PR'K2's Devil In The Details, Tracey A Kallas
Jr. Male BMV BM CH'PR'K2's Collision Course Bahroo, Sharma L Sonntag
Adult Male 'PR'Arkay Sgk Tell Me Something Good, Ruth Kramer
Adult Female Invalid Entry
CH BOB CH K2's Showin You A Good Time, Tracey A Kallas
RCH CH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
GRCH GRCH'PR'Rk Sgk Wannabestartinsomethin, Ruth Kramer

Terrier Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Rat Terrier, CH K2's Showin You A Good Time
2nd) Border Terrier, CH Spectre Kentucky Trailblazer
3rd) Miniature Bull Terrier, Minotaur Baba O'riley

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Int. Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Chihuahua, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB GRCH Promenade Sparks O Fire, Linda Hughes
RCH CH Dazzle Pixie Dust At Promenade, Linda Hughes

Havanese, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Female BF CH Wildflowers Morning Glory Rory, Laura A Burgess
CH BOB CH Wildflowers Flibbertigibbet, Laura A Burgess
RCH CH Mia Miga De Luna Of Wildflower, Laura A Burgess

Italian Greyhound, 6 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Male BM BOW Listed Entry
BHF BF CH Ankhu's I Can't Drive 55, Serena Galloway
CH BOB CH Ankhu's Vaporous Apparition, Serena Galloway, Gary Galloway
RCH CH Ankhu's Another Thing Comin', Serena Galloway, Gary Galloway
GRCH GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway
RBF Ankhu's Singular Sensation Serena Galloway

Papillon, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
MINIATURE
BHF BFV BF Clarion Harmony Palauna, Susan G Francis
CH BOB CH Dulcinea's Rogue Cowboy, Linda Hughes
RCH CH Dulcinea Gucci Girl Promenade, Linda Hughes

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
BHM BM BOB House Of Wu The Rich Sardine, Gay D Eckes

Companion Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Italian Greyhound, CH Ankhu's Vaporous Apparition
2nd) Havanese, CH Wildflowers Flibbertigibbet
3rd) Papillon, Listed Entry
4th) Poodle, CH Dulcinea's Rogue Cowboy

TOTAL DOG QUALIFIERS
Belgian Shepherd Dog, URO1 Tica Garden Party, Debbie Deuth, Linda Deuth

BIS Belgian Shepherd Dog, UCD CH Tica Trillium, Linda Deuth, Debbie Deuth
RBIS Keeshond, CH Jo-lyn's Touching Fire, Wilma K White

View Event >