▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: UKC Washington Classic (07/01/2017) / Conformation - Monday, Show 2

July 3, 2017

Location: Auburn, Washington

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge James Heinz
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Mastiff, 1 Entry
Judge James Heinz
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: James Heinz
1st) Boxer, Listed Entry
2nd) Mastiff, Listed Entry

Scenthounds

Drever, 1 Entry
Judge James Heinz
GRCH BOB GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris

Scenthound Group Winners
Judge: James Heinz
1st) Drever, GRCH Westarr Cedarhollow Revolution

Gun Dogs

Golden Retriever, 4 Entries
Judge James Heinz
Jr. Male BM Bbg Nikola Tesla Child Of Light, Kerry Miller
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Int. Female RBF CH Tranquility's Chillin On A Hotday, Bobbie Jean Powell

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge James Heinz
Female Puppy BF BOB CH Quail Run's Twister Sister, Joanne Huntley
CH CH Cimarron Rua Shenanigans, Pamela E Gunderson

Lagotto Romagnolo, 1 Entry
Judge James Heinz
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge James Heinz
Jr. Female BF Opus's Starlight At Windcrest, Gail Beerman, Barbara Caissie
CH BOB CH Parker T's Starry Starry Night, Lisa Roth-peters, Dan Peters
RCH CH Wekay's Full Of Malarkey, W Dan Peters, Wendy Grotheer, Lisa Roth-peters

Gun Dog Group Winners
Judge: James Heinz
1st) Labrador Retriever, CH Quail Run's Twister Sister
2nd) Golden Retriever, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, CH Parker T's Starry Starry Night
4th) Lagotto Romagnolo, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 7 Entries
Judge James Heinz
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOW CH'PR'Yakitat's Sweet Hula Koola, Vallery Kanar, Suzan J Schenk
STANDARD
Adult Male BMV BM 'PR'Foxx's Bbcook Blakk Lobo, Bette Cook
CH GRCH'PR'Yakitats Sobaka Zhiva V Krasni, Leslie A Welker
RCH CH'PR'Southpack's Temno-kulak Yakitat, Sheila Sweet
GRCH BOB GRCH'PR'Pocket's Kaskae Ikkuma Cascade, Catherine Lingle

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge James Heinz
BHM BM Icicle Creeks Revolution, Kathleen Fraser, Daniel G Fraser
BHF BF BOW BOB CH Iciclecreeks Lookin' For A Boy, Kathleen Fraser

American Eskimo, 8 Entries
Judge James Heinz
MINIATURE
BHF BFV BF CH'PR'Wintersun's Bellissima Vita, Tammy Powers, Lenise Redding
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW CH'PR'Smokey Mtn Fire And Ice, Karen Scholz
Jr. Female BFV RBF 'PR'Sierra Gone In The Breeze, Christinn Cunningham
CH CH'PR'Emerald City's Carte Blanche, Kris E Oliversen
GRCH BOB GRCH'PR'Emerald Citys Jump N Jax, Kris Oliversen
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller

Eurasian, 1 Entry
Judge James Heinz
Jr. Male BM BOB CH Mojito Des Legendes De Retz, Glenna G Parker

Northern Breed Group Winners
Judge: James Heinz
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Emerald Citys Jump N Jax
2nd) Eurasian, CH Mojito Des Legendes De Retz
3rd) Alaskan Malamute, CH Iciclecreeks Lookin' For A Boy
4th) Alaskan Klee Kai, GRCH'PR'Pocket's Kaskae Ikkuma Cascade

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge James Heinz
GROENENDAEL
BHF BFV BF BOB CH Reverie's Gold Standard, Jill A Miller

Shetland Sheepdog
Judge James Heinz
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALCH UAGII UCDX Classica Parfait Knyght, Melinda Galt

Herding Dog Group Winners
Judge: James Heinz
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Reverie's Gold Standard

Terriers

American Pit Bull Terrier, 6 Entries
Judge James Heinz
Jr. Male BM 'PR'Gotck's Be R Draco, Renee Teichmer
Female Puppy BF BOW 'PR'Grnlf's Its Just My Baby Girl, Courtney Reid-herrera, Yolannie Reid
Adult Female RBF 'PR'Be R's Deuce Does It, Renee Teichmer Or Brad Horman
CH CH'PR'Grnlf's Damn Shame Asqueroso, Courtney Reid-herrera, Corinne Plymate
AP RATN UJJCH USA UFA CAX UWPO GRCH UGWPCH Alpines Lbk Hearts On Fire SPOT-ON, Valerie Ann Piltz, Karen Thomason, Ed Thomason

Rat Terrier, 3 Entries
Judge James Heinz
GRCH BOB UAGII URO3 GRCH'PR'Turn Slice Of Heaven, Susan R Mulligan, Susan D Turner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO3 UCD UACHX GRCH Turn-esther From Heaven, Sue Mulligan Or Susan D Turner

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge James Heinz
BHF BF BOB Dynamo Alpine Meadow Mist, Sara Flour
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour

Terrier Group Winners
Judge: James Heinz
1st) American Pit Bull Terrier, AP RATN UJJCH USA UFA CAX UWPO GRCH UGWPCH Alpine's Lbk Hearts On Fire SPOT-O
2nd) Rat Terrier, UAGII URO3 GRCH'PR'Turn Slice Of Heaven
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, Dynamo Alpine Meadow Mist

Companion Dogs

American Bully, 12 Entries
Judge James Heinz
Male Puppy BM Listed Entry
Int. Male RBM FS 253's Chevy, Sean Nelson, Avery Snyder
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female Dicksons Hbs Jean Poole Of Rbk, Jasmine Dickson
Int. Female RBF FS Cascadebulliesog Ruby Ruthless, Tanya Courter, Andrew Courter
Adult Female FS Dicksons Prized Godess Nalahofrbk, Bobby Lee Dickson
CH CH FS 14kxds Rosegold, Xavier Florence, Joshua Smith, Katisha Conner
RCH CH This Chick Carries A Remington, Tatiana N M Mc Lean
GRCH BOB GRCH Dicksons Huggybear Luvn Ur Ladies, Bobby Lee Dickson, Jasmine Marie Sadow
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: James Heinz
1st) American Bully, GRCH Dicksons Huggybear Luvn Ur Ladies

BIS Drever, GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris
RBIS Belgian Shepherd Dog, CH Reverie's Gold Standard, Jill A Miller

View Event >