▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: UKC Washington Classic (07/01/2017) / Conformation - Monday, Show 1

July 3, 2017

Location: Auburn, Washington

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Mastiff, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Boxer, Listed Entry
2nd) Mastiff, Listed Entry

Scenthounds

Drever, 1 Entry
Judge Austina Heinz
GRCH BOB GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris

Scenthound Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Drever, GRCH Westarr Cedarhollow Revolution

Gun Dogs

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Austina Heinz
Jr. Male BM Bbg Nikola Tesla Child Of Light, Kerry Miller
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB CH Tranquility's Chillin On A Hotday, Bobbie Jean Powell

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Austina Heinz
Female Puppy BF BOB CH Quail Run's Twister Sister, Joanne Huntley
CH CH Cimarron Rua Shenanigans, Pamela E Gunderson

Lagotto Romagnolo, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Austina Heinz
Jr. Female BF Opus's Starlight At Windcrest, Gail Beerman, Barbara Caissie
CH BOB CH Wekay's Full Of Malarkey, W Dan Peters, Wendy Grotheer, Lisa Roth-peters
RCH CH Parker T's Starry Starry Night, Lisa Roth-peters, Dan Peters

Gun Dog Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Standard Poodle M/C, CH Wekay's Full Of Malarkey
2nd) Golden Retriever, CH Tranquility's Chillin On A Hotday
3rd) Labrador Retriever, CH Quail Run's Twister Sister
4th) Lagotto Romagnolo, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 7 Entries
Judge Austina Heinz
MINIATURE
Jr. Female BFV BF CH'PR'Yakitat's Sweet Hula Koola, Vallery Kanar, Suzan J Schenk
STANDARD
Adult Male BMV BM BOW 'PR'Foxx's Bbcook Blakk Lobo, Bette Cook
CH GRCH'PR'Yakitats Sobaka Zhiva V Krasni, Leslie A Welker
RCH CH'PR'Cascade's Kita Miki V Nitro, Gilbert Lingle Or Cathy Lingle
GRCH BOB GRCH'PR'Pocket's Kaskae Ikkuma Cascade, Catherine Lingle

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Austina Heinz
BHM BM Icicle Creeks Revolution, Kathleen Fraser, Daniel G Fraser
BHF BF BOW BOB CH Iciclecreeks Lookin' For A Boy, Kathleen Fraser

American Eskimo, 8 Entries
Judge Austina Heinz
MINIATURE
BHF BFV BF CH'PR'Wintersun's Bellissima Vita, Tammy Powers, Lenise Redding
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW CH'PR'Smokey Mtn Fire And Ice, Karen Scholz
Jr. Female BFV RBF 'PR'Sierra Gone In The Breeze, Christinn Cunningham
CH CH'PR'Emerald City's Carte Blanche, Kris E Oliversen
GRCH BOB GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller

Eurasian, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Jr. Male BM BOB CH Mojito Des Legendes De Retz, Glenna G Parker

Northern Breed Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze
2nd) Eurasian, CH Mojito Des Legendes De Retz
3rd) Alaskan Malamute, CH Iciclecreeks Lookin' For A Boy
4th) Alaskan Klee Kai, GRCH'PR'Pocket's Kaskae Ikkuma Cascade

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Austina Heinz
GROENENDAEL
BHF BFV BF BOB CH Reverie's Gold Standard, Jill A Miller

Herding Dog Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Reverie's Gold Standard

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Austina Heinz
Jr. Male BM 'PR'Gotck's Be R Draco, Renee Teichmer
Adult Female BF BOW 'PR'Be R's Deuce Does It, Renee Teichmer Or Brad Horman
CH CH'PR'Grnlf's Damn Shame Asqueroso, Courtney Reid-herrera, Corinne Plymate
AP RATN UJJCH USA UFA CAX UWPO GRCH UGWPCH Alpines Lbk Hearts On Fire SPOT-ON, Valerie Ann Piltz, Karen Thomason, Ed Thomason

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Austina Heinz
GRCH BOB GRCH'PR'Warrenmtn's Space Pirate, Susan D Turner, Susan R Mulligan

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Austina Heinz
BHF BF BOB Dynamo Alpine Meadow Mist, Sara Flour

Terrier Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'Warrenmtn's Space Pirate
2nd) American Pit Bull Terrier, AP RATN UJJCH USA UFA CAX UWPO GRCH UGWPCH Alpine's Lbk Hearts On Fire SPOT-O
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, Dynamo Alpine Meadow Mist

Companion Dogs

American Bully, 12 Entries
Judge Austina Heinz
Male Puppy BM Listed Entry
Int. Male FS 253's Chevy, Sean Nelson, Avery Snyder
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female Dicksons Hbs Jean Poole Of Rbk, Jasmine Dickson
Int. Female FS Cascadebulliesog Ruby Ruthless, Tanya Courter, Andrew Courter
Adult Female FS Dicksons Prized Godess Nalahofrbk, Bobby Lee Dickson
BHF RBF CH This Chick Carries A Remington, Tatiana N M Mc Lean
CH CH FS 14kxds Rosegold, Xavier Florence, Joshua Smith, Katisha Conner
RCH CH C.c.b. Cedar Bark Wiggle Bottom, Amber Anderson, Jason Pachenker
GRCH GRCH Dicksons Huggybear Luvn Ur Ladies, Bobby Lee Dickson, Jasmine Marie Sadow
RBM Vcb Lil Sweets Rock One Amber Anderson, Jason Pachenker
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES Entries
NMP BP Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Austina Heinz
Male Puppy BM BOB Firerose Unlimited, Helen Dohrmann

Companion Dog Group Winners
Judge: Austina Heinz
1st) American Bully, Listed Entry
2nd) Papillon, Firerose Unlimited

BIS Drever, GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris
RBIS Belgian Shepherd Dog, CH Reverie's Gold Standard, Jill A Miller

View Event >