▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: UKC Washington Classic (07/01/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

July 2, 2017

Location: Auburn, Washington

Guardian Dogs

Appenzeller, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Int. Male BM BOB CH Havana Hektor Aus Der Leine Masch, Paula S Webber

Boxer, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
BHF BF BOB Ali Aladja Chernaya Noch, Ekaterina Kharina
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Soul Of Asia Lazzat, Ekaterina Kharina

Mastiff, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Rottweiler, 3 Entries
Judge Barbara Lauer
Adult Male BM BOW BOB CH Kane Vom Fogal, Zeke Fogal, Angie Fogal
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Bella Vom Fogal, Zeke Fogal

Guardian Dog Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Boxer, Listed Entry
2nd) Rottweiler, CH Kane Vom Fogal
3rd) Appenzeller, CH Havana Hektor Aus Der Leine Masch
4th) Mastiff, Listed Entry

Scenthounds

Drever, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
GRCH BOB GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris

Scenthound Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Drever, GRCH Westarr Cedarhollow Revolution

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 4 Entries
Judge Barbara Lauer
CH CH'PR'Winsome's Here Comes The Sun, Leah Blackwood Or Iola Stetson
RCH CH'PR'Winsome's All About Me, Iola Stetson
GRCH BOB GRCH'PR'Winsome's Patent Pending, Iola Stetson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Allagante Hot Tamale Dna, Jane E Taylor

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Winsome's Patent Pending

Gun Dogs

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
ORANGE & WHITE
Jr. Male BMV BM BOB CH Lochlan De Broughton, Cynthia Trowbridge, Hal A Ross

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male BM Bbg Nikola Tesla Child Of Light, Kerry Miller
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB CH Tranquility's Chillin On A Hotday, Bobbie Jean Powell

Irish Setter, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
GRCH BOB GRCH Phantom Peaks Heathrow, Monica Henington

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
Female Puppy BF BOB CH Quail Run's Twister Sister, Joanne Huntley
CH CH Cimarron Rua Shenanigans, Pamela E Gunderson

Lagotto Romagnolo, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Adult Male BM BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Female BF Opus's Starlight At Windcrest, Gail Beerman, Barbara Caissie
CH BOB CH Symplee Gineves Msrhythmnbluz, Ginger B Connelly
RCH CH Parker T's Starry Starry Night, Lisa Roth-peters, Dan Peters

Gun Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Standard Poodle M/C, CH Symplee Gineves Msrhythmnbluz
2nd) Epagneul Breton, CH Lochlan De Broughton
3rd) Lagotto Romagnolo, Listed Entry
4th) Labrador Retriever, CH Quail Run's Twister Sister

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 6 Entries
Judge Barbara J Trammell
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOW CH'PR'Yakitat's Sweet Hula Koola, Vallery Kanar, Suzan J Schenk
STANDARD
Adult Male BMV BM 'PR'Foxx's Bbcook Blakk Lobo, Bette Cook
CH CH'PR'Southpack's Temno-kulak Yakitat, Sheila Sweet
RCH GRCH'PR'Yakitats Sobaka Zhiva V Krasni, Leslie A Welker
GRCH BOB GRCH'PR'Pocket's Kaskae Ikkuma Cascade, Catherine Lingle
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
BHM BM Icicle Creeks Revolution, Kathleen Fraser, Daniel G Fraser
BHF BF BOW BOB CH Iciclecreeks Lookin' For A Boy, Kathleen Fraser

American Eskimo, 9 Entries
Judge Barbara J Trammell
MINIATURE
BHF BFV RBF CH'PR'Wintersun's Bellissima Vita, Tammy Powers, Lenise Redding
STANDARD
Male Puppy BMV BM CH'PR'Smokey Mtn Fire And Ice, Karen Scholz
Jr. Female BFV BF BOW CH'PR'Whytelight-ah's Rainbow's Legacy, Lynn A Mc Clure
RBFV 'PR'Sierra Gone In The Breeze Christinn Cunningham
CH CH'PR'Emerald City's Carte Blanche, Kris E Oliversen
GRCH BOB GRCH'PR'Emerald Citys Jump N Jax, Kris Oliversen
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller

Chinook, 6 Entries
Judge Barbara J Trammell
Int. Male BM BOW BOB CH'PR'Frontier Time And Tide Dylan, Susan Fletcher
Female Puppy 'PR'Rain Mountain Hu Ka Makani, Sherry Hung, Michael Ching
Jr. Female RBF 'PR'Frontier Apple Of My Eye, Melissa Dobernigg
Int. Female 'PR'Frontier Fire And Rain Dancer, Ginger Corley And Susan Fletcher
Adult Female 'PR'Hurricane Elizabeth In The Rain, Ginger Corley
BHF BF CH'PR'Frontier Halona Joy Kasute, Susan Fletcher

Eurasian, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male BM BOB CH Mojito Des Legendes De Retz, Glenna G Parker

Keeshond, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy BM BOB CH Shamrockcedarhills My Name Is, Linda E Hall, Shannon Kelly, Gerald Hall

Northern Breed Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Eurasian, CH Mojito Des Legendes De Retz
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Emerald Citys Jump N Jax
3rd) Chinook, CH'PR'Frontier Time And Tide Dylan
4th) Alaskan Malamute, CH Iciclecreeks Lookin' For A Boy

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
GROENENDAEL
BHF BFV BF BOB CH Reverie's Gold Standard, Jill A Miller

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Barbara Lauer
CH BOB GRCH Hartnstarr R Little Miracle Lee, Brenda L Starr, Dale Lee Hart Jr
RCH CH Hartnstarr Lee Rise From Ashes, Brenda L Starr, Dale Lee Hart Jr

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Female Puppy BF BOB Lone Pines Spreading Gossip, Angela D Dwelly

Shetland Sheepdog
Judge Barbara Lauer
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALCH UAGII UCDX Classica Parfait Knyght, Melinda Galt

Herding Dog Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Reverie's Gold Standard
2nd) German Shepherd Dog, CH Hartnstarr Lee Rise From Ashes
3rd) Min American Shepherd, Lone Pines Spreading Gossip

Terriers

American Pit Bull Terrier, 7 Entries
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy BM BOW CH'PR'Ivieleag's Stir It Up, Alicia Ivie
Jr. Male RBM 'PR'Gotck's Be R Draco, Renee Teichmer
Female Puppy BF 'PR'Grnlf's Its Just My Baby Girl, Courtney Reid-herrera, Yolannie Reid
Adult Female RBF 'PR'Be R's Deuce Does It, Renee Teichmer Or Brad Horman
CH CH'PR'Grnlf's Damn Shame Asqueroso, Courtney Reid-herrera, Corinne Plymate
AP RATN UJJCH USA UFA CAX UWPO GRCH UGWPCH Alpines Lbk Hearts On Fire SPOT-ON, Valerie Ann Piltz, Karen Thomason, Ed Thomason

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Barbara J Trammell
GRCH BOB GRCH'PR'Warrenmtn's Space Pirate, Susan D Turner, Susan R Mulligan
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO3 UCD UACHX GRCH Turn-esther From Heaven, Sue Mulligan Or Susan D Turner

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Adult Female BF BOB CH Sheez-beez Roadstar Parcheesi, Shannon Klemm

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
BHF BF Dynamo Alpine Meadow Mist, Sara Flour
GRCH BOB USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo, Sarah Flour Or Jimmy Flour

Terrier Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) American Pit Bull Terrier, AP RATN UJJCH USA UFA CAX UWPO GRCH UGWPCH Alpine's Lbk Hearts On Fire SPOT-O
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Warrenmtn's Space Pirate
3rd) Smooth Fox Terrier, CH Sheez-beez Roadstar Parcheesi
4th) Teddy Roosevelt Terrier, USCH UFCH GRCH Weebits Copper Dynamo

Companion Dogs

American Bully, 11 Entries
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy BM Vcb Lil Sweets Rock One, Amber Anderson, Jason Pachenker
Int. Male FS 253's Chevy, Sean Nelson, Avery Snyder
Female Puppy RBF Rediron's Reckless Endangerment, Tatiana Mc Lean
Jr. Female CH C.c.b. Cedar Bark Wiggle Bottom, Amber Anderson, Jason Pachenker
BHF BF BOW BOB CH This Chick Carries A Remington, Tatiana N M Mc Lean
CH CH FS 14kxds Rosegold, Xavier Florence, Joshua Smith, Katisha Conner
GRCH GRCH Dicksons Huggybear Luvn Ur Ladies, Bobby Lee Dickson, Jasmine Marie Sadow
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy BM BOB Firerose Unlimited, Helen Dohrmann

Companion Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) American Bully, CH This Chick Carries A Remington
2nd) Papillon, Firerose Unlimited

BIS Eurasian, CH Mojito Des Legendes De Retz, Glenna G Parker
RBIS Belgian Shepherd Dog, CH Reverie's Gold Standard, Jill A Miller

View Event >