▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Red Pine Kennel Club (06/30/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

July 2, 2017

Hosted By: Red Pine Kennel Club

Location: Le Center, Minnesota

Guardian Dogs

Rottweiler, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Rottweiler, Listed Entry

Scenthounds

Basset Bleu De Gascogne
Judge Paul G Bruneau
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Jawdis Now A True Bleu Skamfer, Christi Skamfer

Beagle, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CCH Birchwood Inspector Clue So, Linda Lindberg

Scenthound Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Beagle, CCH Birchwood Inspector Clue So

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
MEDIO WIRE
Male Puppy BMV BM BOB Icepod Blacksheep Ginga Ninja, Dawn Finch, Todd Finch

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Rhoxwood The Legend At Glr, Michelle Keller

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Podengo Portugueso, Icepod Blacksheep Ginga Ninja
2nd) Rhodesian Ridgeback, CH Rhoxwood The Legend At Glr

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Adult Female BF BOB Mudcreek Monday Hasty Matilda, Meredith Hinnenkamp

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Int. Female BF BOB Zl Maple, Tina Lucken

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Int. Male BM BOB CH Maples Fair-Haired Warrior, Charney Petroske
CH CH Dal-rhe Move It On Over, Abraham Mc Caleb, Fay Mc Caleb, Dallas Rhe Babcock

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Female BF Neverest Don't Stop Believing, Desirea Pausma
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuasion, Fay Mc Caleb Or Denise Babcock

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Golden Retriever, CH Maples Fair-Haired Warrior
2nd) Labrador Retriever, UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuasion
3rd) Chesapeake Bay Retriever, Mudcreek Monday Hasty Matilda
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 4 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Male BM BOW BOB UWP Teton&wintuk's Over The Moon, Julia Berquist
Female Puppy BF URO1 Winterstarz Lady Of Crickhollow, Alexis F Smith
CH CH Anua's Meteoric Rise To Flame, Julia Berquist
RBF URO1 Winterstarz Power Of Astraea Timothy D O'brien, Katherina D Burger

American Eskimo, 5 Entries
Judge Paul G Bruneau
STANDARD
Female Puppy BFV BF 'PR'Maremar's Fuji Bella Sophia, Mary M Verness
CH Invalid Entry
GRCH GRCH'PR'Pinebrooks Cirque Du Maremar SPOT, Mary M Verness
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH'PR'Maremar's Hi Jinx, Mary M Verness
'PR'Maremar's Fuji Bella Sophia, Mary M Verness

German Spitz, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen

Samoyed, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB UWP CH Snobiz Give My Heart To You, Robin Clark, Jill Clark

Siberian Husky, 7 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry
CH CH Liberty's Flyin High, Bonnie Schaeffel, Steve Schaeffel, Robin Malchow
RCH CH W.w. Serenading Malakai, Kenedi Wrezzes
GRCH BOB GRCH Huskavarna's Winter Solider, Bonnie Schaeffel

Northern Breed Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Siberian Husky, GRCH Huskavarna's Winter Solider
2nd) Alaskan Malamute, Teton&wintuk's Over The Moon
3rd) American Eskimo, Invalid Entry
4th) German Spitz, USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Int. Male BM BOB CH Monster In My Closet, Andrea Leonard

Border Collie, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
GRCH BOB UWPV UCD UJJ CA UAGII URO3 UWPCH GRCH Lookout A. Skamfer SPOT-ON, Christi Skamfer

Collie, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
ROUGH
Adult Female BFV BF Oak Knolls Tri And Deny It, Amy Ross
SMOOTH
Jr. Female BFV RBF Oak Knolls Bedroom Eyes, Amy Ross
GRCH BOB GRCH Anstetts Twilight Trade Secret, Patricia Anstett, Rachel Anstett

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Atria Kaida Sonata Carpathica, Jenna Lee Soltis

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Caliber Vom Wenner Haus, Jim Nelson
BHF RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH UWP UCD UAGII URO2 GRCH H'linea Von Holtgrew, Melissa Mc Intyre
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Di-da Knight In Shining Armour, Susan Powers

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH UWPCH URO3 Masquerade Madness Moonraker, Dawn Finch

Pembroke Welsh Corgi, 9 Entries
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy BF Vintage Morning Star, Evangeline Stuck
Adult Female RBF Lakeway Stonycreek Super Sweet, Brenda Rick
CH BOB CH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RCH CH URO1 Vintage Ima Minor Rock Star SPOT, Evangeline Stuck, Jenna Dirkschneider
GRCH GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH Shootin Stars Burnt Biscuit W, Filly Wilkins
CH Shooting Stars Miss Crackerbox, Filly Wilkins
VETERAN, 3 Entries
Male Veteran: Best Veteran GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
Female Veteran: Lakeway Stonycreek Super Sweet, Brenda Rick

Herding Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Collie, GRCH Anstetts Twilight Trade Secret
2nd) Czechoslovakian Vlcak, CH Atria Kaida Sonata Carpathica
3rd) Border Collie, UWPV UCD UJJ CA UAGII URO3 UWPCH GRCH Lookout A. Skamfer SPOT-ON
4th) Australian Shepherd, CH Monster In My Closet

Terriers

Cairn Terrier, 4 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM CH Snon Goliath Run Muddy Bold Ruler, Meredith Hinnenkamp, Joan E Eastman
Adult Male RBM Snowedon J-lyn Rough N Ready, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman
Adult Female BF BOW BOB CH Snowedon Kjlyn Isnt She Lovely, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman, Kaitlyn J Bihn
BHF RBF Snowedon's Holiday On Ice, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman

Toy Fox Terrier, 7 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
CH Listed Entry
RCH UFA URO1 CH'PR'Icefox Rough Me Up @ Gaffer, Donnamarie Temple-burgess
GRCH GRCH'PR'Icefox Spice Me Up, Donnamarie Temple-burgess
RBF Kops Icefox Up N Over Triscuit Donnamarie Temple-burgess, Davis S Burgess

Wire Fox Terrier, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
BHM BM BOW BOB CH Jlyn Snon Briarpth The Doctor, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman
Adult Female BF Briar Snon Raise Ur Glass Jlyn, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman, Virginia Matanic

Terrier Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Cairn Terrier, CH Snowedon Kjlyn Isnt She Lovely
2nd) Wire Fox Terrier, CH Jlyn Snon Briarpth The Doctor
3rd) Toy Fox Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Female Puppy BF CH Strudl Haus Brixley Boo, Tamara L Ryker
CH BOB CH Lewis Brookwood Olaf, Kathleen Kruk, Michael Kruk

Chihuahua, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
GRCH BOB UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee

Mi-Ki, 5 Entries
Judge Paul G Bruneau
Adult Male BM BOW CH Belle Amie's Luka Dna-p, Diana Maunu
Female Puppy BF Bydesign Royalty By Loveable, Diana Maunu
CH BOB CH Cc5stars Candycane Of Loveable, Diana Maunu
RCH CH Mick'y Mini Bagheere Dna-p, Diana Maunu

Papillon, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
GRCH BOB USA UFA GRCH Casabellas Grt Expectations SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USA UFA GRCH Casabellas Grt Expectations SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt

Pomeranian, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Adult Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Russkiy Toy, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
CH BOB GRCH Gingerbred Erae's Bow Hunter, Eloise Raymond
GRCH GRCH Erae's Gorgeous Gift, Eloise Raymond

Companion Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Pomeranian, Listed Entry
2nd) Biewer Terrier, CH Lewis Brookwood Olaf
3rd) Papillon, USA UFA GRCH Casabellas Grt Expectations SPOT-ON
4th) Chinese Crested, UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON

TOTAL DOG QUALIFIERS
German Shepherd Dog, Listed Entry

BIS Siberian Husky, GRCH Huskavarna's Winter Solider, Bonnie Schaeffel
RBIS Pomeranian, Listed Entry

View Event >