▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Red Pine Kennel Club (06/30/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

July 2, 2017

Hosted By: Red Pine Kennel Club

Location: Le Center, Minnesota

Guardian Dogs

Rottweiler, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB AV NN CH PTS AC Seatosky Blackstar, Linda Shedd

Guardian Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Rottweiler, Listed Entry
2nd) Standard Schnauzer, AV NN CH PTS AC Seatosky Blackstar

Scenthounds

Basset Bleu De Gascogne
Judge Glenda Bruneau
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Jawdis Now A True Bleu Skamfer, Christi Skamfer

Beagle, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CCH Birchwood Inspector Clue So, Linda Lindberg

Scenthound Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Beagle, CCH Birchwood Inspector Clue So

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
MEDIO WIRE
Male Puppy BMV BM BOB Icepod Blacksheep Ginga Ninja, Dawn Finch, Todd Finch

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Rhoxwood The Legend At Glr, Michelle Keller

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Rhodesian Ridgeback, CH Rhoxwood The Legend At Glr
2nd) Podengo Portugueso, Icepod Blacksheep Ginga Ninja

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Adult Female BF BOB Mudcreek Monday Hasty Matilda, Meredith Hinnenkamp

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Int. Female BF BOB Zl Maple, Tina Lucken

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Adult Male BM BOB CH Maple's Fair-haired Warrior, Charney Petroske

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Glenda Bruneau
Adult Female BF Neverest Don't Stop Believing, Desirea Pausma
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuasion, Fay Mc Caleb Or Denise Babcock

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Labrador Retriever, UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuasion
2nd) Golden Retriever, CH Dal-rhe Move It On Over
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Standard Poodle M/C, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 4 Entries
Judge Glenda Bruneau
Adult Male BM BOW Teton&wintuk's Over The Moon, Julia Berquist
Female Puppy BF URO1 Winterstarz Lady Of Crickhollow, Alexis F Smith
CH BOB CH Anua's Meteoric Rise To Flame, Julia Berquist
RBF URO1 Winterstarz Power Of Astraea Timothy D O'brien, Katherina D Burger

American Eskimo, 5 Entries
Judge Glenda Bruneau
STANDARD
Female Puppy BFV BF 'PR'Maremar's Fuji Bella Sophia, Mary M Verness
CH Invalid Entry
GRCH USA UFA GRCH'PR'Vibo's The Cream Always Rises, Danielle Christensen
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH'PR'Maremar's Hi Jinx, Mary M Verness
'PR'Maremar's Fuji Bella Sophia, Mary M Verness

German Spitz, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen

Samoyed, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB UWP CH Snobiz Give My Heart To You, Robin Clark, Jill Clark
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Snobiz Northern Pursuit, Robin Clark
NFP Snobiz Make A Scene, Robin Clark

Siberian Husky, 7 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOW Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH W.w. Serenading Malakai, Kenedi Wrezzes
GRCH BOB GRCH Huskavarna's Winter Solider, Bonnie Schaeffel

Northern Breed Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Siberian Husky, GRCH Huskavarna's Winter Solider
2nd) American Eskimo, Invalid Entry
3rd) German Spitz, USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream
4th) Alaskan Malamute, CH Anua's Meteoric Rise To Flame

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Int. Male BM BOB CH Monster In My Closet, Andrea Leonard

Border Collie, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
GRCH BOB UWPV UCD UJJ CA UAGII URO3 UWPCH GRCH Lookout A. Skamfer SPOT-ON, Christi Skamfer

Collie, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
ROUGH
Adult Female BFV BF Oak Knolls Tri And Deny It, Amy Ross
SMOOTH
Jr. Female BFV RBF Oak Knolls Bedroom Eyes, Amy Ross
GRCH BOB GRCH Anstetts Twilight Trade Secret, Patricia Anstett, Rachel Anstett

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Atria Kaida Sonata Carpathica, Jenna Lee Soltis

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Caliber Vom Wenner Haus, Jim Nelson
BHF BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH UWP UCD UAGII URO2 GRCH H'linea Von Holtgrew, Melissa Mc Intyre
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Di-da Knight In Shining Armour, Susan Powers
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Eclipse Diamond 'n Dakota, Gbf, Susan C K Powers

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH UWPCH URO3 Masquerade Madness Moonraker, Dawn Finch

Pembroke Welsh Corgi, 9 Entries
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy RBF Vintage Morning Star, Evangeline Stuck
Adult Female BF Lakeway Stonycreek Super Sweet, Brenda Rick
CH CH URO1 Vintage Ima Minor Rock Star SPOT, Evangeline Stuck, Jenna Dirkschneider
RCH CH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
GRCH BOB GRCH Shooting Stars Miss Contessa R, Dick Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH Shootin Stars Burnt Biscuit W, Filly Wilkins
CH Shooting Stars Miss Crackerbox, Filly Wilkins
VETERAN, 3 Entries
Male Veteran: GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
Female Veteran: Best Veteran Lakeway Stonycreek Super Sweet, Brenda Rick

Herding Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Collie, GRCH Anstetts Twilight Trade Secret
2nd) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Shooting Stars Miss Contessa R
3rd) Old English Sheepdog, CH UWPCH URO3 Masquerade Madness Moonraker
4th) Czechoslovakian Vlcak, CH Atria Kaida Sonata Carpathica

Terriers

Cairn Terrier, 4 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM CH Snon Goliath Run Muddy Bold Ruler, Meredith Hinnenkamp, Joan E Eastman
Adult Male RBM Snowedon J-lyn Rough N Ready, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman
Adult Female BF BOW BOB CH Snowedon Kjlyn Isnt She Lovely, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman, Kaitlyn J Bihn
BHF RBF Snowedon's Holiday On Ice, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman

Toy Fox Terrier, 7 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOW Listed Entry
CH UFA URO1 CH'PR'Icefox Rough Me Up @ Gaffer, Donnamarie Temple-burgess
GRCH BOB GRCH'PR'Icefox Spice Me Up, Donnamarie Temple-burgess

Wire Fox Terrier, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
BHM BM CH Jlyn Snon Briarpth The Doctor, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman
Adult Female BF BOW BOB Briar Snon Raise Ur Glass Jlyn, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman, Virginia Matanic

Terrier Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Wire Fox Terrier, Briar Snon Raise Ur Glass Jlyn
2nd) Cairn Terrier, CH Snowedon Kjlyn Isnt She Lovely
3rd) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Icefox Spice Me Up

Companion Dogs

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Female Puppy BF BOB CH Strudl Haus Brixley Boo, Tamara L Ryker
CH CH Lewis Brookwood Olaf, Kathleen Kruk, Michael Kruk

Chihuahua, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
GRCH BOB UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT, Dana Ferry, Donna Volavka, Arlene Butterklee
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee

Mi-Ki, 5 Entries
Judge Glenda Bruneau
Adult Male BM BOW CH Belle Amie's Luka Dna-p, Diana Maunu
Female Puppy BF Bydesign Royalty By Loveable, Diana Maunu
CH BOB CH Mick'y Mini Bagheere Dna-p, Diana Maunu
RCH CH Bydesign Regal By Loveable, Diana Maunu

Papillon, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
GRCH BOB UFA USR URX RATN UCD UACHX UWP UROC GRCH Valentino By Monarch SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt

Pomeranian, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Adult Female BF BOB Listed Entry

Russkiy Toy, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH GRCH Gingerbred Erae's Bow Hunter, Eloise Raymond
GRCH BOB GRCH Highfield Girl Crush 12 Navsegda, Eloise Raymond, Scarlett King

Companion Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Papillon, UFA USR URX RATN UCD UACHX UWP UROC GRCH Valentino By Monarch SPOT-ON
2nd) Chinese Crested, UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT
3rd) Pomeranian, Listed Entry
4th) Biewer Terrier, CH Strudl Haus Brixley Boo

TOTAL DOG QUALIFIERS
Standard Poodle, Listed Entry
Old English Sheepdog, CH UWPCH URO3 Masquerade Madness Moonraker, Dawn Finch
Chinese Crested, UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT, Dana Ferry, Donna Volavka, Arlene Butterklee
Alaskan Malamute, Teton&wintuk's Over The Moon, Julia Berquist
Alaskan Malamute, URO1 Winterstarz Lady Of Crickhollo, Alexis F Smith
Pembroke Welsh Corgi, CH URO1 Vintage Ima Minor Rock Star SPOT, Evangeline Stuck, Jenna Dirkschneider
Labrador Retriever, UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuas, Fay Mc Caleb Or Denise Babcock

BIS Siberian Husky, GRCH Huskavarna's Winter Solider, Bonnie Schaeffel
RBIS Wire Fox Terrier, Briar Snon Raise Ur Glass Jlyn, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman, Virginia Matanic

View Event >