▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Red Pine Kennel Club (06/30/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

July 1, 2017

Hosted By: Red Pine Kennel Club

Location: Le Center, Minnesota

Guardian Dogs

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB UCD URO3 CH Banks Mountain Kara Yuz Aslan SPOT-ON, Rachel Prince

Guardian Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Kangal Dog, UCD URO3 CH Banks Mountain Kara Yuz Aslan SPOT-ON

Scenthounds

Basset Bleu De Gascogne
Judge Donna Beadle
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Jawdis Now A True Bleu Skamfer, Christi Skamfer

Beagle, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CCH Birchwood Inspector Clue So, Linda Lindberg

Scenthound Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Beagle, CCH Birchwood Inspector Clue So

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Female BF BOB Mudcreek Monday Hasty Matilda, Meredith Hinnenkamp

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Int. Male BM BOB CH Romancin Flair-rill Storming Fire SPOT, Vicki Armstrong, Kristi L Tukua

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Int. Female BF BOB Zl Maple, Tina Lucken

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Adult Male BM BOB CH Maple's Fair-haired Warrior, Charney Petroske
CH CH Harborplace Diamond In The Ruff, Alyssa Taylor
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Harborplace Diamond In The Ruf, Alyssa Taylor

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Adult Female BF BOB Neverest Don't Stop Believing, Desirea Pausma
CH GRCH Miss Sophia Of Maple Ridge Labs, Ricky F Lewis
RCH Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Vizsla
Judge Donna Beadle
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Golden Retriever, CH Maple's Fair-haired Warrior
2nd) Cocker Spaniel, CH Romancin Flair-rill Storming Fire SPOT
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Brittany, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Adult Male BM Teton&wintuk's Over The Moon, Julia Berquist
Female Puppy RBF URO1 Winterstarz Lady Of Crickhollow, Alexis F Smith
Jr. Female BF BOW BOB CH Anua's Meteoric Rise To Flame, Julia Berquist

German Spitz, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen

Samoyed, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB UWP CH Snobiz Give My Heart To You, Robin Clark, Jill Clark
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Snobiz Northern Pursuit, Robin Clark

Siberian Husky, 7 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry
CH CH Liberty's Flyin High, Bonnie Schaeffel, Steve Schaeffel, Robin Malchow
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Huskavarna's Winter Solider, Bonnie Schaeffel

Northern Breed Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) German Spitz, USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream
2nd) Siberian Husky, GRCH Huskavarna's Winter Solider
3rd) Samoyed, UWP CH Snobiz Give My Heart To You
4th) Alaskan Malamute, CH Anua's Meteoric Rise To Flame

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Int. Male BM BOB CH Monster In My Closet, Andrea Leonard

Border Collie, 1 Entry
Judge Donna Beadle
GRCH BOB UWPV UCD UJJ CA UAGII URO3 UWPCH GRCH Lookout A. Skamfer SPOT-ON, Christi Skamfer

Bouvier Des Flandres, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Jr. Female BF BOB CH Atria Kaida Sonata Carpathica, Jenna Lee Soltis

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male RBM Listed Entry
Int. Male BM Listed Entry
Jr. Female Caliber Vom Wenner Haus, Jim Nelson
Int. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry
GRCH UWP UCD UAGII URO2 GRCH H'linea Von Holtgrew, Melissa Mc Intyre

Pembroke Welsh Corgi, 9 Entries
Judge Donna Beadle
Female Puppy RBF Vintage Morning Star, Evangeline Stuck
Adult Female BF Lakeway Stonycreek Super Sweet, Brenda Rick
CH CH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RCH CH URO1 Vintage Ima Minor Rock Star SPOT, Evangeline Stuck, Jenna Dirkschneider
GRCH BOB GRCH Shootin Stars Burnt Biscuit W, Filly Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH Shootin Stars Burnt Biscuit W, Filly Wilkins
CH Shooting Stars Miss Crackerbox, Filly Wilkins
VETERAN, 3 Entries
Male Veteran: GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
Female Veteran: Best Veteran Lakeway Stonycreek Super Sweet, Brenda Rick

Herding Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) German Shepherd Dog, Listed Entry
2nd) Border Collie, UWPV UCD UJJ CA UAGII URO3 UWPCH GRCH Lookout A. Skamfer SPOT-ON
3rd) Australian Shepherd, CH Monster In My Closet
4th) Czechoslovakian Vlcak, CH Atria Kaida Sonata Carpathica

Terriers

Cairn Terrier, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOW BOB CH Snon Goliath Run Muddy Bold Ruler, Meredith Hinnenkamp, Joan E Eastman
Adult Male RBM Snowedon J-lyn Rough N Ready, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman
Adult Female BF CH Snowedon Kjlyn Isnt She Lovely, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman, Kaitlyn J Bihn
BHF RBF Snowedon's Holiday On Ice, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman

Toy Fox Terrier, 7 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Kops Icefox Up N Over Triscuit, Donnamarie Temple-burgess, Davis S Burgess
Int. Female BF Listed Entry
CH UFA URO1 CH'PR'Icefox Rough Me Up @ Gaffer, Donnamarie Temple-burgess
GRCH BOB GRCH Vinmars California Journey, Lila Fast

Wire Fox Terrier, 2 Entries
Judge Donna Beadle
BHM BM BOW BOB CH Jlyn Snon Briarpth The Doctor, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman
Adult Female BF Briar Snon Raise Ur Glass Jlyn, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman, Virginia Matanic

Terrier Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Wire Fox Terrier, CH Jlyn Snon Briarpth The Doctor
2nd) Toy Fox Terrier, GRCH Vinmars California Journey
3rd) Cairn Terrier, CH Snon Goliath Run Muddy Bold Ruler

Companion Dogs

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Female Puppy BF BOB CH Strudl Haus Brixley Boo, Tamara L Ryker
CH CH Lewis Brookwood Olaf, Kathleen Kruk, Michael Kruk

Chihuahua, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Donna Beadle
GRCH BOB UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT, Dana Ferry, Donna Volavka, Arlene Butterklee
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran UWPO UGWPCH GRCH Gingery's Gadget SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee

Mi-Ki, 5 Entries
Judge Donna Beadle
Adult Male BM CH Belle Amie's Luka Dna-p, Diana Maunu
Female Puppy BF BOW BOB Bydesign Royalty By Loveable, Diana Maunu
CH CH Cc5stars Candycane Of Loveable, Diana Maunu
RCH CH Bydesign Regal By Loveable, Diana Maunu

Papillon, 4 Entries
Judge Donna Beadle
BHM BM Little Dutch Bazinga, Robbie Meerdink
Jr. Female Invalid Entry
GRCH BOB UFA USR URX RATN UCD UACHX UWP UROC GRCH Valentino By Monarch SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt

Pomeranian, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Female BF BOB Listed Entry

Russkiy Toy, 3 Entries
Judge Donna Beadle
CH BOB GRCH Gingerbred Erae's Bow Hunter, Eloise Raymond
GRCH GRCH Erae's Gorgeous Gift, Eloise Raymond

Companion Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Pomeranian, Listed Entry
2nd) Russkiy Toy, GRCH Gingerbred Erae's Bow Hunter
3rd) Biewer Terrier, CH Strudl Haus Brixley Boo
4th) Chinese Crested, UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT

TOTAL DOG QUALIFIERS
Standard Poodle, Listed Entry
Chinese Crested, UWP URO1 GRCH Gingery's Tater Tot SPOT, Dana Ferry, Donna Volavka, Arlene Butterklee
Border Collie, UWPV UCD UJJ CA UAGII URO3 UWPCH GRCH Lookout A. Skamfer SPOT-ON, Christi Skamfer
German Shepherd Dog, Listed Entry
Samoyed, UWP CH Snobiz Give My Heart To You, Robin Clark, Jill Clark

BIMBS Wire Fox Terrier, CH Jlyn Snon Briarpth The Doctor, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman
RBIMBS German Spitz, USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen

View Event >