▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Red Pine Kennel Club (06/30/2017) / Conformation - Friday, Show 1

June 30, 2017

Hosted By: Red Pine Kennel Club

Location: Le Center, Minnesota

Guardian Dogs

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB AV NN CH PTS AC Seatosky Blackstar, Linda Shedd

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Standard Schnauzer, AV NN CH PTS AC Seatosky Blackstar

Scenthounds

Basset Bleu De Gascogne
Judge Stephanie Mueller
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Jawdis Now A True Bleu Skamfer, Christi Skamfer

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB UWP CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea, Melissa Daley

English Foxhound, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB CH Taillis All Birchwood Tamsall, Linda Lindberg

Scenthound Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) English Foxhound, CH Taillis All Birchwood Tamsall
2nd) Bluetick Coonhound, UWP CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Jr. Male BM BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Int. Female BF BOB Zl Maple, Tina Lucken

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Adult Male BM BOB CH Maple's Fair-haired Warrior, Charney Petroske

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Stephanie Mueller
CH BOB Listed Entry
RCH GRCH Miss Sophia Of Maple Ridge Labs, Ricky F Lewis

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Golden Retriever, CH Maple's Fair-haired Warrior
2nd) Labrador Retriever, Listed Entry
3rd) Brittany, Listed Entry
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 4 Entries
Judge Stephanie Mueller
Adult Male BM Teton&wintuk's Over The Moon, Julia Berquist
Female Puppy URO1 Winterstarz Power Of Astraea, Timothy D O'brien, Katherina D Burger
Jr. Female BF BOW BOB CH Anua's Meteoric Rise To Flame, Julia Berquist

American Eskimo, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
GRCH BOB USA UFA GRCH'PR'Vibo's The Cream Always Rises, Danielle Christensen

German Spitz, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen

Samoyed, 3 Entries
Judge Stephanie Mueller
CH UWP CH Snobiz Give My Heart To You, Robin Clark, Jill Clark
GRCH BOB AV NN UAGI UWP PTE AC CA GRCH Dbl Hlx Rising Star At Snobiz, Robin Clark
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Snobiz Northern Pursuit, Robin Clark
NFP Snobiz Make A Scene, Robin Clark

Siberian Husky, 7 Entries
Judge Stephanie Mueller
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Liberty's Flyin High, Bonnie Schaeffel, Steve Schaeffel, Robin Malchow
GRCH BOB GRCH Huskavarna's Winter Solider, Bonnie Schaeffel

Northern Breed Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) American Eskimo, USA UFA GRCH'PR'Vibo's The Cream Always Rises
2nd) German Spitz, USA UFA CH If Ever She Is A Winter Dream
3rd) Alaskan Malamute, CH Anua's Meteoric Rise To Flame
4th) Siberian Husky, GRCH Huskavarna's Winter Solider

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Int. Male BM BOB CH Monster In My Closet, Andrea Leonard

Border Collie, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
GRCH BOB UWPV UCD UJJ CA UAGII URO3 UWPCH GRCH Lookout A. Skamfer SPOT-ON, Christi Skamfer

Bouvier Des Flandres, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Jr. Female BF BOB CH Atria Kaida Sonata Carpathica, Jenna Lee Soltis

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Female Puppy BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Stephanie Mueller
Int. Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Atlas' A Bit Beyond Daybreake SPOT, David Fisher, Dawn Fisher, Tracie Karsjens
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Di-da Knight In Shining Armour, Susan Powers
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI UCDX CH UWP UROC UJJ Ceyla Vom Gildaf, Melissa Mc Intyre

Pembroke Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Stephanie Mueller
Female Puppy BF BOB Vintage Morning Star, Evangeline Stuck
Adult Female RBF Lakeway Stonycreek Super Sweet, Brenda Rick
CH CH URO1 Vintage Ima Minor Rock Star SPOT, Evangeline Stuck, Jenna Dirkschneider
RCH URO1 CH Vintage Is She Tootsie Too SPOT-ON, Evangeline K Stuck
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Lakeway Stonycreek Super Sweet, Brenda Rick

Herding Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Dutch Shepherd, Listed Entry
2nd) Bouvier Des Flandres, Listed Entry
3rd) German Shepherd Dog, URO1 GRCH Atlas' A Bit Beyond Daybreake SPOT
4th) Border Collie, UWPV UCD UJJ CA UAGII URO3 UWPCH GRCH Lookout A. Skamfer SPOT-ON

Terriers

Cairn Terrier, 3 Entries
Judge Stephanie Mueller
Adult Male BM BOW BOB Snowedon J-lyn Rough N Ready, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman
Adult Female BF CH Snowedon Kjlyn Isnt She Lovely, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman, Kaitlyn J Bihn
BHF RBF Snowedon's Holiday On Ice, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman

Toy Fox Terrier, 5 Entries
Judge Stephanie Mueller
Female Puppy RBF Kops Icefox Up N Over Triscuit, Donnamarie Temple-burgess, Davis S Burgess
Int. Female BF Listed Entry
CH BOB GRCH Vinmars California Journey, Lila Fast
RCH UFA URO1 CH'PR'Icefox Rough Me Up @ Gaffer, Donnamarie Temple-burgess
GRCH GRCH'PR'Icefox Spice Me Up, Donnamarie Temple-burgess

Wire Fox Terrier, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
BHM BM CH Jlyn Snon Briarpth The Doctor, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman
Adult Female BF BOW BOB Briar Snon Raise Ur Glass Jlyn, Jesica L Wahlsten, Joan E Eastman, Virginia Matanic

Terrier Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Cairn Terrier, Snowedon J-lyn Rough N Ready
2nd) Toy Fox Terrier, GRCH Vinmars California Journey
3rd) Wire Fox Terrier, Briar Snon Raise Ur Glass Jlyn

Companion Dogs

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Female Puppy BF BOB CH Strudl Haus Brixley Boo, Tamara L Ryker

Chihuahua, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
GRCH BOB UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: UWPO UGWPCH GRCH Gingery's Gadget SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee

French Bulldog, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB CH Leopold Sugarpaws De Bodaway, Alyssa Simon

Mi-Ki, 5 Entries
Judge Stephanie Mueller
Adult Male BM BOW CH Belle Amie's Luka Dna-p, Diana Maunu
Female Puppy BF Bydesign Royalty By Loveable, Diana Maunu
CH BOB CH Mick'y Mini Bagheere Dna-p, Diana Maunu
RCH CH Bydesign Regal By Loveable, Diana Maunu

Papillon, 4 Entries
Judge Stephanie Mueller
BHM BM Little Dutch Bazinga, Robbie Meerdink
Jr. Female Invalid Entry
GRCH BOB UFA USR URX RATN UCD UACHX UWP UROC GRCH Valentino By Monarch SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran RATN USR UFR UNJ UCDX UWPO CA UGRACH5 UGWPCH UROG FO GRCH URX3 Casanovas Midnight Spirit SPOT-ON, Carol Lauren-schmidt

Russkiy Toy, 3 Entries
Judge Stephanie Mueller
CH GRCH Gingerbred Erae's Bow Hunter, Eloise Raymond
GRCH BOB GRCH Highfield Girl Crush 12 Navsegda, Eloise Raymond, Scarlett King

Companion Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Papillon, UFA USR URX RATN UCD UACHX UWP UROC GRCH Valentino By Monarch SPOT-ON
2nd) Chinese Crested, UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON
3rd) Russkiy Toy, GRCH Highfield Girl Crush 12 Navsegda
4th) Biewer Terrier, CH Strudl Haus Brixley Boo

TOTAL DOG QUALIFIERS
Chinese Crested, UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee
Border Collie, UWPV UCD UJJ CA UAGII URO3 UWPCH GRCH Lookout A. Skamfer SPOT-ON, Christi Skamfer
Samoyed, AV NN UAGI UWP PTE AC CA GRCH Dbl Hlx Rising Star At Snobiz, Robin Clark

BIS Dutch Shepherd, Listed Entry
RBIS English Foxhound, CH Taillis All Birchwood Tamsall, Linda Lindberg

View Event >