▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club Of New England (06/24/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

June 25, 2017

Hosted By: American Eskimo Dog Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
CH BOB CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kathy Kellogg
1st) Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Killian Star Of The Sea, Alice Gori

Scenthound Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Beagle, Killian Star Of The Sea

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
Jr. Male BM BOB CH Windrock Tougher Than The Rest, Helen Lambert

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
BHF BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 5 Entries
Judge Kathy Kellogg
CH CH'PR'Solo's The Reaping, Pam Kilby
RCH CH'PR'Solo's K-c You're In My Spot, Pam Kilby
GRCH BOB GRCH'PR'Attaway-kinobi High Noon, Rebecca Peters-campbell, Melissa J Pearce

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Kathy Kellogg
1st) Greyhound, CH Windrock Tougher Than The Rest
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Attaway-kinobi High Noon
3rd) Ibizan Hound, Listed Entry

Gun Dogs

Field Spaniel, 2 Entries
Judge John F Booth
CH CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Female BF BOB Fishercreeks Take A Chance On Me, Jill Kuchinos

Golden Retriever, 5 Entries
Judge John F Booth
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF URO1 Mardovar Purrfect Run My Heart, Charlene Swainamer, Doranne Borsay Horowitz
CH BOB Listed Entry
RCH CH URO3 Finnvarr Wolfsburg, Donna Bauman

Standard Poodle, 7 Entries
Judge John F Booth
Jr. Female Invalid Entry
Adult Female BF Desertreefs Conqueror Of Heart's, Amy Stempel
CH BOB CH Majessa Sweet Carolina, Myrtle Rist And Ann Fischer
RCH Invalid Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Standard Poodle, CH Majessa Sweet Carolina
2nd) Flat-coated Retriever, Fishercreeks Take A Chance On Me
3rd) Golden Retriever, CH URO3 Finnvarr Wolfsburg
4th) Field Spaniel, GRCH Freedoms Spirit Of The Storm

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge Kathy Kellogg
CH BOB CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream, Sallyellen R Schilling
RCH CH'PR'Snow Fox's Merry Tempest, Katherine Smith

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Kathy Kellogg
1st) Finnish Lapphund, Listed Entry
2nd) American Eskimo, CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream

Herding Dogs

Beauceron, 4 Entries
Judge John F Booth
Int. Male BM BOW BOB CH Legends Of War De Katahdin, Jaidee Somero
Adult Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF CH Main Squeeze Du Chateau Rocher, Justine Bradley
Jr. Female BF Listed Entry

Briard, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Snoaire Molotov Cocktail, Marsha Clamp, Elizabeth La Rue, Kevin La Rue

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge John F Booth
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOW BOB CH Tanglewood's Blue Spruce, Zachary Cirelli, Shelby Colonese
Int. Female BF Tanglewood's Autumn Maple, Zachary Cirelli

Shetland Sheepdog, 9 Entries
Judge John F Booth
Adult Male RBM Kassank Blu Vu Jumpin Blue Panda, Patricia Ferrell
BHM BM Katana's Reflections Of, Katrina L Stewart
Jr. Female BF BOW CH Blu Vu Starry Starry Night, Marguerite Schnepel
CH CH Blu Vu Mischief Managed, Sherry Bishop, Karen E Manchester
RCH CH Kassanks Arianna From Ken Rob, Patricia Ferrell
GRCH BOB URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little

White Shepherd, 3 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CH Braehead's Bound To Shine, Irving B Sanders, Susan Ewart
RCH GRCH Braehead's Destined To Shine, Susan A Ewart
GRCH GRCH Braehead's All About Me, Susan A Ewart

Herding Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Briard, CH Snoaire Molotov Cocktail
2nd) Shetland Sheepdog, URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Beauceron, CH Legends Of War De Katahdin

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Kathy Kellogg
CH BOB USA UFA UWP CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH AP URO1 GRCH UWPCH'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn

Bedlington Terrier, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
Int. Male BM BOB Listed Entry

Bull Terrier, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
CH BOB CH Tanaga Scarlett Merlot Mac, Robin M Lutwinas

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Kathy Kellogg
CH BOB CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy
RCH CH Araweyr West Coast Wildfire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Kathy Kellogg
1st) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
2nd) American Pit Bull Terrier, 'PR'Berini's Tiny
3rd) Bedlington Terrier, Listed Entry
4th) Bull Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge John F Booth
CH BOB UWP CH FS Shireline Magnum Monstrum, Philip M Perry
RCH CH 508bullies Maserati Of Ppk, Julian Reyes
GRCH UWP GRCH 508 Bullies Keepin It Real, Kelly Souza, Melissa Spillane

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge John F Booth
Jr. Male BM Bellissima's Autumn Kiss Me Windy, Donnalee M De Mers
Jr. Female BF BOW BOB CH Penelope Of Southern Belle, Donnalee M De Mers

Boston Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
Int. Female BF BOB Hancock's Tempest, Elizabeth Nichols

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave, Gary R Lipstreu

Chinese Crested, 1 Entry
Judge John F Booth
Int. Male Invalid Entry

Pomeranian, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Jabil's Flea Flicker, Kelly J Eden

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Salishangeribob Justcallmeangel, Joyce M Lak, Susan M Carr

Companion Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Brussels Griffon, CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave
2nd) American Bully, UWP CH FS Shireline Magnum Monstrum
3rd) Tibetan Terrier, CH Salishangeribob Justcallmeangel
4th) Chinese Crested, Invalid Entry

BIS Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
RBIS Finnish Lapphund, Listed Entry

View Event >