▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club Of New England (06/24/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

June 25, 2017

Hosted By: American Eskimo Dog Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Mastiff, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Legend's Hero Of Eastwind, Amanda Lowe

Saint Bernard, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB CH Celtic Cross 36 Pierce Arrow, Jennifer Mc Nally, Rosemary Miller

Guardian Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press
2nd) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross 36 Pierce Arrow
3rd) Mastiff, Legend's Hero Of Eastwind

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
Jr. Male BM BOB Killian Star Of The Sea, Alice Gori

Scenthound Group Winners
Judge: Kathy Kellogg
1st) Beagle, Killian Star Of The Sea

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB CH Windrock Tougher Than The Rest, Helen Lambert

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge John F Booth
BHF BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 6 Entries
Judge John F Booth
Female Puppy BF 'PR'Clayborn's Aruba, Janell Sharber
CH CH'PR'Solo's The Reaping, Pam Kilby
RCH CH'PR'Solo's Girl On Fire, Pam Kilby, Roxanne Gura
GRCH BOB GRCH'PR'Attaway-kinobi High Noon, Rebecca Peters-campbell, Melissa J Pearce

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Ibizan Hound, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Attaway-kinobi High Noon
3rd) Greyhound, CH Windrock Tougher Than The Rest

Gun Dogs

Field Spaniel, 2 Entries
Judge Kathy Kellogg
CH BOB CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
Jr. Female BF BOB Fishercreeks Take A Chance On Me, Jill Kuchinos

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
BHF BF BOB CH Dreamweavers Dream A Little Dream, Judy Cloman, Dennis Leroux

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Kathy Kellogg
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF CH URO2 Mardovar's Sweet Seducktion, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz
CH BOB CH URO3 Finnvarr Wolfsburg, Donna Bauman

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Kathy Kellogg
Jr. Female Invalid Entry
Adult Female BF BOB CH Crabapple Down's Edna, Jillian Emerson
CH CH Haydndolce Sweet & Softly, Marisa Cortes Spinelli
RCH CH Scheherazade Lady Genevieve, Joan Janssen, Linda Howard

Gun Dog Group Winners
Judge: Kathy Kellogg
1st) Field Spaniel, CH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) Standard Poodle, CH Crabapple Down's Edna
3rd) Golden Retriever, CH URO3 Finnvarr Wolfsburg
4th) German Shorthaired Pntr, CH Dreamweavers Dream A Little Dream

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream, Sallyellen R Schilling
RCH GRCH'PR'Corsair's Simply Irresistable, Margaret Krug

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: John F Booth
1st) American Eskimo, CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream
2nd) Finnish Lapphund, Listed Entry

Herding Dogs

Beauceron, 4 Entries
Judge Kathy Kellogg
Int. Male BM BOW BOB CH Legends Of War De Katahdin, Jaidee Somero
Adult Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF CH Main Squeeze Du Chateau Rocher, Justine Bradley
Jr. Female BF Listed Entry

Briard, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
CH BOB CH Snoaire Molotov Cocktail, Marsha Clamp, Elizabeth La Rue, Kevin La Rue

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Kathy Kellogg
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Kathy Kellogg
Male Puppy BM BOW BOB CH Tanglewood's Blue Spruce, Zachary Cirelli, Shelby Colonese
Int. Female BF Tanglewood's Autumn Maple, Zachary Cirelli

Shetland Sheepdog, 11 Entries
Judge Kathy Kellogg
Adult Male RBM Kassank Blu Vu Jumpin Blue Panda, Patricia Ferrell
BHM BM BOW BOB Katana's Reflections Of, Katrina L Stewart
Jr. Female BF CH Blu Vu Starry Starry Night, Marguerite Schnepel
BHF RBF Katana-mctipper Rhymes & Reasons, Jennifer Brautigam
CH CH Blu Vu Mischief Managed, Sherry Bishop, Karen E Manchester
RCH URO1 CH Kaskia Foxglove Handwritten, Katherine Ostiguy
GRCH GRCH Foxglove Kaskia Split Decision, Katie A Rogers, Robert P Rogers, Katherine Ostiguy

White Shepherd, 3 Entries
Judge Kathy Kellogg
CH BOB GRCH Braehead's Destined To Shine, Susan A Ewart
RCH CH Braehead's Bound To Shine, Irving B Sanders, Susan Ewart
GRCH GRCH Braehead's All About Me, Susan A Ewart

Herding Dog Group Winners
Judge: Kathy Kellogg
1st) Beauceron, CH Legends Of War De Katahdin
2nd) White Shepherd, GRCH Braehead's Destined To Shine
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Briard, CH Snoaire Molotov Cocktail

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge John F Booth
CH BOB USA UFA UWP CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH AP URO1 GRCH UWPCH'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn

Bedlington Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
Int. Male BM BOB Listed Entry

Bull Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Rat Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Tanaga Scarlett Merlot Mac, Robin M Lutwinas

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy
RCH CH Araweyr West Coast Wildfire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
2nd) Bedlington Terrier, Listed Entry
3rd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
4th) Bull Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Kathy Kellogg
CH CH 508bullies Maserati Of Ppk, Julian Reyes
RCH UWP CH FS Shireline Magnum Monstrum, Philip M Perry
GRCH BOB UWP GRCH 508 Bullies Keepin It Real, Kelly Souza, Melissa Spillane

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Kathy Kellogg
Jr. Male BM Bellissima's Autumn Kiss Me Windy, Donnalee M De Mers
Jr. Female BF BOW BOB CH Penelope Of Southern Belle, Donnalee M De Mers

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
Int. Female BF BOB Hancock's Tempest, Elizabeth Nichols

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
CH BOB CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave, Gary R Lipstreu

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
Int. Male Invalid Entry

Pomeranian, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
Jr. Male BM BOB Jabil's Flea Flicker, Kelly J Eden

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Kathy Kellogg
CH BOB CH Salishangeribob Justcallmeangel, Joyce M Lak, Susan M Carr

Companion Dog Group Winners
Judge: Kathy Kellogg
1st) Brussels Griffon, CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave
2nd) Tibetan Terrier, CH Salishangeribob Justcallmeangel
3rd) Chinese Crested, Invalid Entry
4th) Pomeranian, Jabil's Flea Flicker

BIS Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux
RBIS American Eskimo, CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream, Sallyellen R Schilling

View Event >