▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club Of New England (06/24/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

June 24, 2017

Hosted By: American Eskimo Dog Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
CH BOB CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Heidi Scheff
1st) Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Jr. Male BM BOB Killian Star Of The Sea, Alice Gori

Scenthound Group Winners
Judge: Camille Gagnon
1st) Beagle, Killian Star Of The Sea

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
Jr. Male BM BOB CH Windrock Tougher Than The Rest, Helen Lambert

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
Female Puppy BF BOB 'PR'Clayborn's Aruba, Janell Sharber

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Heidi Scheff
1st) Greyhound, CH Windrock Tougher Than The Rest
2nd) Silken Windhound, 'PR'Clayborn's Aruba

Gun Dogs

Field Spaniel, 2 Entries
Judge Camille Gagnon
CH CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Camille Gagnon
BHF BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Camille Gagnon
Jr. Female BF BOB CH No-mars Bella Vom Dancer, Robert L Borghi
BHF RBF CH Dreamweavers Dream A Little Dream, Judy Cloman, Dennis Leroux

Golden Retriever, 11 Entries
Judge Camille Gagnon
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Honora's Guinevere, Nora Hayes
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Comstock's Hijo De Tres Madres, Kathryn Eddy
RCH CH Sunfire's The Immortal Gene, Michael A Book, Barbara F Biewer
GRCH URO2 GRCH Abalee's Hearts Aflutter, Charlene A Giordano

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Camille Gagnon
Jr. Female Invalid Entry
Adult Female BF CH Crabapple Down's Edna, Jillian Emerson
CH BOB CH Majessa Sweet Carolina, Myrtle Rist And Ann Fischer
RCH CH Scheherazade Lady Genevieve, Joan Janssen, Linda Howard

Gun Dog Group Winners
Judge: Camille Gagnon
1st) Standard Poodle, CH Majessa Sweet Carolina
2nd) Field Spaniel, GRCH Freedoms Spirit Of The Storm
3rd) German Shorthaired Pntr, CH No-mars Bella Vom Dancer
4th) Flat-coated Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Heidi Scheff
Jr. Female BF BOB Listed Entry
CH CH Ocean's Force Of Nature Nakodo, Michael J Lees And Cynthia Downing

American Eskimo, 4 Entries
Judge Heidi Scheff
CH BOB GRCH'PR'Corsair's Simply Irresistable, Margaret Krug
RCH CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream, Sallyellen R Schilling
GRCH GRCH'PR'Wachusett's A Beautiful Heaven, Sallyellen R Schilling

Chow Chow, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Heidi Scheff
1st) Akita, CH Ocean's Force Of Nature Nakodo
2nd) Finnish Lapphund, Listed Entry
3rd) American Eskimo, GRCH'PR'Corsair's Simply Irresistable
4th) Chow Chow, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Camille Gagnon
BHM BM BOW Checkerberry I Drive Your Truck, Jennifer L Darlington
Int. Female BF Copper Hills Ray Of Hope, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn
CH BOB CH Checkerberry Just Because, Jennifer L Darlington
RCH CH Checkerberry Coz 4 Celebration, Jennifer L Darlington

Beauceron, 2 Entries
Judge Camille Gagnon
Female Puppy RBF CH Main Squeeze Du Chateau Rocher, Justine Bradley
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Briard, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
CH BOB CH Snoaire Molotov Cocktail, Marsha Clamp, Elizabeth La Rue, Kevin La Rue

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Camille Gagnon
Male Puppy BM BOW BOB CH Debonaires Arthur Pendragon, Carol Kasabian
Female Puppy BF Benever's Secret Affair, Carol Kasabian
CH CH Benevers Want To Know A Secret, Carol Kasabian

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Camille Gagnon
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Camille Gagnon
Male Puppy BM CH Tanglewood's Blue Spruce, Zachary Cirelli, Shelby Colonese
Int. Female BF BOW BOB Tanglewood's Autumn Maple, Zachary Cirelli

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Jr. Female BF BOB Jellybean Joy Of Three Lakes, Amy E Wanczyk

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Female Puppy BF BOB Benever's Cheating Heart, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 8 Entries
Judge Camille Gagnon
Adult Male BM Kassank Blu Vu Jumpin Blue Panda, Patricia Ferrell
Jr. Female BF BOW CH Blu Vu Starry Starry Night, Marguerite Schnepel
CH BOB GRCH Foxglove Incendio Out In A Blaze, Katherine Ostiguy
RCH CH Blu Vu Mischief Managed, Sherry Bishop, Karen E Manchester
GRCH URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little

Herding Dog Group Winners
Judge: Camille Gagnon
1st) Australian Shepherd, CH Checkerberry Just Because
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) Shetland Sheepdog, GRCH Foxglove Incendio Out In A Blaze
4th) Beauceron, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Heidi Scheff
CH USA UFA UWP CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB AP UWPV UAGI URO1 UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Ruby SPOT-ON, Belynda J Crick And Anthony J Flynn

Bull Terrier, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
CH Invalid Entry

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Heidi Scheff
CH BOB CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy
RCH CH Araweyr West Coast Wildfire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Heidi Scheff
1st) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
2nd) Rat Terrier, Invalid Entry
3rd) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
4th) American Pit Bull Terrier, AP UWPV UAGI URO1 UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Ruby SPOT-ON

Companion Dogs

American Bully, 6 Entries
Judge Camille Gagnon
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB UWP CH FS Shireline Magnum Monstrum, Philip M Perry
RCH CH 508bullies Maserati Of Ppk, Julian Reyes
GRCH UWP GRCH 508 Bullies Keepin It Real, Kelly Souza, Melissa Spillane

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Int. Female BF BOB Hancock's Tempest, Elizabeth Nichols

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
CH BOB CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave, Gary R Lipstreu

Companion Dog Group Winners
Judge: Camille Gagnon
1st) Brussels Griffon, CH Seagryphs&alvin Farms Witch Wave
2nd) American Bully, UWP CH FS Shireline Magnum Monstrum
3rd) Boston Terrier, Hancock's Tempest

TOTAL DOG QUALIFIERS
American Pit Bull Terrier, AP UWPV UAGI URO1 UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Ruby SPOT-ON, Belynda J Crick And Anthony J Flynn

BIMBS Australian Shepherd, CH Checkerberry Just Because, Jennifer L Darlington
RBIMBS Akita, CH Ocean's Force Of Nature Nakodo, Michael J Lees And Cynthia Downing

View Event >