▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club Of New England (06/24/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

June 24, 2017

Hosted By: American Eskimo Dog Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Mastiff, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Jr. Male BM BOB Legend's Hero Of Eastwind, Amanda Lowe

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
CH BOB CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Camille Gagnon
1st) Mastiff, Legend's Hero Of Eastwind
2nd) Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press
3rd) Perro De Presa Canario, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
Jr. Male BM BOB Killian Star Of The Sea, Alice Gori

Scenthound Group Winners
Judge: Heidi Scheff
1st) Beagle, Killian Star Of The Sea

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Jr. Male BM BOB CH Windrock Tougher Than The Rest, Helen Lambert

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Female Puppy BF BOB 'PR'Clayborn's Aruba, Janell Sharber

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Camille Gagnon
1st) Greyhound, CH Windrock Tougher Than The Rest
2nd) Silken Windhound, 'PR'Clayborn's Aruba

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
Adult Male BM BOB Ashbrook Vintage Ride, Susan Stilwell

Field Spaniel, 2 Entries
Judge Heidi Scheff
CH BOB CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Heidi Scheff
BHF BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Heidi Scheff
Jr. Female RBF CH No-mars Bella Vom Dancer, Robert L Borghi
Adult Female Holzstroms Dancing May Holiday, Sarah Yale
BHF BF BOB CH Dreamweavers Dream A Little Dream, Judy Cloman, Dennis Leroux

Golden Retriever, 12 Entries
Judge Heidi Scheff
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF CH URO2 Mardovar's Sweet Seducktion, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz
CH BOB CH Comstock's Hijo De Tres Madres, Kathryn Eddy
RCH CH Sunfire's The Immortal Gene, Michael A Book, Barbara F Biewer
GRCH URO2 GRCH Abalee's Hearts Aflutter, Charlene A Giordano

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Heidi Scheff
Adult Male BM CH Ciel Champagne Toast The Towne, Karen Kearney
Jr. Female Invalid Entry
Adult Female BF BOW CH Crabapple Down's Edna, Jillian Emerson
CH BOB CH Majessa Sweet Carolina, Myrtle Rist And Ann Fischer
RCH CH Scheherazade Lady Genevieve, Joan Janssen, Linda Howard
RBM Listed Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
Int. Female BF BOB Opus's Kinetas My Dream Sonata, Barbara Caissie

Gun Dog Group Winners
Judge: Heidi Scheff
1st) English Cocker Spaniel, Ashbrook Vintage Ride
2nd) Field Spaniel, GRCH Freedoms Spirit Of The Storm
3rd) Flat-coated Retriever, Listed Entry
4th) German Shorthaired Pntr, CH Dreamweavers Dream A Little Dream

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Camille Gagnon
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Ocean's Force Of Nature Nakodo, Michael J Lees And Cynthia Downing

American Eskimo, 4 Entries
Judge Camille Gagnon
CH GRCH'PR'Corsair's Simply Irresistable, Margaret Krug
RCH CH'PR'Wachusett's A Beautiful Dream, Sallyellen R Schilling
GRCH BOB GRCH'PR'Wachusett's A Beautiful Heaven, Sallyellen R Schilling

Chow Chow, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Camille Gagnon
1st) Akita, CH Ocean's Force Of Nature Nakodo
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Wachusett's A Beautiful Heaven
3rd) Chow Chow, Listed Entry
4th) Finnish Lapphund, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Heidi Scheff
BHM BM BOW Checkerberry I Drive Your Truck, Jennifer L Darlington
Int. Female BF Copper Hills Ray Of Hope, Deborah Hamlyn, Robert Hamlyn
CH BOB CH Checkerberry Just Because, Jennifer L Darlington
RCH CH Checkerberry Coz 4 Celebration, Jennifer L Darlington

Beauceron, 2 Entries
Judge Heidi Scheff
Female Puppy RBF CH Main Squeeze Du Chateau Rocher, Justine Bradley
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
TERVUEREN
Adult Female BFV BF BOB Polara De Mon Plaisir, Kathleen Bouffard, Jeffrey Bouffard

Briard, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
CH BOB CH Snoaire Molotov Cocktail, Marsha Clamp, Elizabeth La Rue, Kevin La Rue

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Heidi Scheff
Male Puppy BM BOW BOB CH Debonaires Arthur Pendragon, Carol Kasabian
Female Puppy RBF Benever's Secret Affair, Carol Kasabian
BHF BF CH Benevers Want To Know A Secret, Carol Kasabian

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge Heidi Scheff
Female Puppy RBF Twinpath Hurricane Gisele, Robin Carmack
BHF BF BOB CH Twinpath Catch My Drift, Robin Carmack

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Heidi Scheff
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Heidi Scheff
Male Puppy BM BOW BOB CH Tanglewood's Blue Spruce, Zachary Cirelli, Shelby Colonese
Int. Female BF Tanglewood's Autumn Maple, Zachary Cirelli

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
Jr. Female BF BOB Jellybean Joy Of Three Lakes, Amy E Wanczyk

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Heidi Scheff
Female Puppy BF BOB Benever's Cheating Heart, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 9 Entries
Judge Heidi Scheff
Adult Male BM Kassank Blu Vu Jumpin Blue Panda, Patricia Ferrell
Jr. Female BF BOW CH Blu Vu Starry Starry Night, Marguerite Schnepel
CH CH Kassanks Arianna From Ken Rob, Patricia Ferrell
RCH CH Blu Vu Mischief Managed, Sherry Bishop, Karen E Manchester
GRCH BOB URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little

Herding Dog Group Winners
Judge: Heidi Scheff
1st) Australian Shepherd, CH Checkerberry Just Because
2nd) Beauceron, Listed Entry
3rd) La Catahoula Leopard Dog, CH Tanglewood's Blue Spruce
4th) Briard, CH Snoaire Molotov Cocktail

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Camille Gagnon
CH BOB USA UFA UWP CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH AP UWPV UAGI URO1 UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Ruby SPOT-ON, Belynda J Crick And Anthony J Flynn

Bull Terrier, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Camille Gagnon
CH Invalid Entry

Terrier Group Winners
Judge: Camille Gagnon
1st) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
2nd) Bull Terrier, Listed Entry
3rd) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
4th) Rat Terrier, Invalid Entry

BIS Greyhound, CH Windrock Tougher Than The Rest, Helen Lambert
RBIS Mastiff, Legend's Hero Of Eastwind, Amanda Lowe

View Event >