▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: UKC Premier / Altered Conformation - Sunday

June 18, 2017

Location: Kalamazoo, Michigan

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH Snowcap's Park'r Right There, Alexis Kunkel

Boxer, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB ALCH Rodela's Ready Set Roll, Mary Lou Bumpus

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Boxer, ALCH Rodela's Ready Set Roll
2nd) Bernese Mountain Dog, GRCH Snowcap's Park'r Right There

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Laura Patton
CH BOB CH Porter D'aahroo, Catherine Romelfanger, Les Romelfanger, Cindy M Hartman

Scenthound Group Winners
Judge: Laura Patton
1st) Basset Fauve De Bretagne, CH Porter D'aahroo

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 1 Entry
Judge Laura Patton
CH BOB ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes, Maryann Barrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Laura Patton
1st) Whippet, ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB USA CA URO1 UFA ALCH Shambrio Winsome Macey, Emma Tinklenberg

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
GRCH BOB URO3 GRCH Jason's High Flying Aviator, Suzanne Y Benton

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Marilyn O'neill
GRCH BOB UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern, Jennie Dunaway

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Marilyn O'neill
CH BOB PTN ALCH Malagold's Back In Thyme SPOT, Klaranne Spearbraker Or Laurie Olsson

Gordon Setter, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB NV NI NC CH Locust Grove's Southern Cross, Carol Lee Lybarger

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB ALCH Splash's So Be It, Steven A Palsgrove, Nicole R Palsgrove, Blythe Palsgrove

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Renee Strong
GRCH BOB UNJ GRCH CAX Amber's Eire Of Time, Linda Sullivan

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Renee Strong
CH BOB ALCH Aircastle's The Pianist SPOT, David J Arthur And Barbara J Arthur
GRCH GRCH Aircastle's Devil By Design, David J Arthur And Barbara J Arthur

Gun Dog Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) English Springer Spaniel, URO3 GRCH Jason's High Flying Aviator
2nd) German Shorthaired Pntr, UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern
3rd) English Cocker Spaniel, USA CA URO1 UFA ALCH Shambrio Winsome Macey
4th) Gordon Setter, NV NI NC CH Locust Grove's Southern Cross

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH BOB UFA ALGRCH CH'PR'Wiebelhusky's Jazzy, Barbara Wiebelhaus Or Alan Wiebelhaus
RCH ALCH'PR'Taylak Looks Like Sterling, Leanne Ritchie

Chinese Shar-Pei, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Female RBF URO1 UWP Ricketts Libertynjustice Chases SPOT-ON, Tina Chase
BHF BF BOB Chases Blast From The Past SPOT-ON, Tina Chase

Samoyed, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM BOB UWP ALCH Snowshoe's Christmas Eve Giftride, Susan Slagle

Northern Breed Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Samoyed, UWP ALCH Snowshoe's Christmas Eve Giftride

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Christine Reed
GRCH BOB UCD UAGII URO2 GRCH Northbay's Wish Come True, Sarah Carden

Border Collie, 1 Entry
Judge Christine Reed
CH BOB URO1 ALCH Anadune Cool And Gentle River SPOT-ON, John Lewis

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Christine Reed
CH BOB URO2 ALCH Troubadour Whisper In The Wind, Gayle Petrick

Collie, 1 Entry
Judge Christine Reed
CH BOB CH Wild Wind's Mustang Sally, Rebecca J Ekstedt

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Carole Corbin
CH BOB UAGI URX UCD UROC CH Vrijheid's Obfuscate, Kirstin Allan

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Carole Corbin
GRCH BOB GRCH Tasso's Heartbreak Lexie, Bethanie Sanders

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Carole Corbin
GRCH BOB UAGI RATO USR UFR RATN GRCH Ci Cymru Fflyrt, Kathy Graves Or Carl Graves

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Carole Corbin
Jr. Female BF Lil Miss Sofie Midnight Star, Lynn M Moore
CH BOB ALCH Woodruff Solar Flare, Emma L Tinklenberg
RCH CH Phoenix Imaginary Friend, Karen Peak

White Shepherd, 1 Entry
Judge Carole Corbin
CH BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Carole Corbin
1st) White Shepherd, Listed Entry
2nd) Pembroke Welsh Corgi, UAGI RATO USR UFR RATN GRCH Ci Cymru Fflyrt
3rd) Australian Shepherd, UCD UAGII URO2 GRCH Northbay's Wish Come True
4th) Border Collie, URO1 ALCH Anadune Cool And Gentle River SPOT-ON

Terriers

Lakeland Terrier, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
CH BOB ALCH Oliver Winston, Jose C Benavidez

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
CH BOB ALCH USA UFA'PR'Evanlee's Born 2 B A Star, Carrie Riley

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Patrick O'donnell
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Patrick O'donnell
1st) Lakeland Terrier, ALCH Oliver Winston
2nd) Rat Terrier, ALCH USA UFA'PR'Evanlee's Born 2 B A Star
3rd) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler

Companion Dogs

Chihuahua, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB ALCH Classy's Shadow Walker, Marian R Campbell

Companion Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Chihuahua, ALCH Classy's Shadow Walker

ABIS White Shepherd, Listed Entry
ARBIS Samoyed, UWP ALCH Snowshoe's Christmas Eve Giftride, Susan Slagle