▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Grand River Kennel Club (06/10/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

June 10, 2017

Hosted By: Grand River Kennel Club

Location: Rockton, Ontario

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Peter Scott
Male Puppy BM URO1 CH Ravalleses West Side Story, Shirley Brennan
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Int. Female Listed Entry
Adult Female Listed Entry
RBM Listed Entry
RBF URO1 Cresswell's Ice Queen SPOT Paul Harrison, Cindy Harrison
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Peter Scott
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 3 Entries
Judge Peter Scott
Int. Male BM CH Charsada Beyond Atlantis, Brenda Burns
Int. Female BF BOW BOB Charsada Beyond T'lookin Glass, Brenda Burns
CH CH Charsada Beyond The Stones, Brenda Burns

Saluki, 1 Entry
Judge Peter Scott
Adult Female BF BOB CH Karobsandstorm Itstherealthing, Cheryl Paterson

Whippet, 1 Entry
Judge Peter Scott
Jr. Male BM BOB Kisharo Lepus Blu River Rising, Roberta A Jamieson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CCB GRCH Lepus R U Gonna Go My Way, Roberta Jamieson Or Kim Green

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Saluki, CH Karobsandstorm Itstherealthing
2nd) Afghan Hound, Charsada Beyond T'lookin Glass
3rd) Whippet, Kisharo Lepus Blu River Rising

Gun Dogs

English Springer Spaniel
Judge Peter Scott
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Peter Scott
BHM BM BOB CH Whisperfield Out On A Limb, Ray Iredale, Pat Iredale

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Peter Scott
Jr. Male BM BOB URO3 Castlegar Elroy At Autumwynd, Marie-p Babin

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Peter Scott
Male Puppy Invalid Entry
Female Puppy BF BOW BOB CH Beaucaniche Ever In Our Hearts, Sherry Stanley
Jr. Female Bijou's Red Poppy From Reva, Laura Turner
CH Listed Entry
RCH CH Brienwoods Italian Prince, Louanne Whent
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UAGII UCD URX CAX UROC ALCH Bijou's Finnegan Avon SPOT, Crystal Avon

Standard Poodle M/C
Judge Peter Scott
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UAGII UCD URX CAX UROC ALCH Bijou's Finnegan Avon SPOT, Crystal Avon

Gun Dog Group Winners
Judge: Peter Scott
1st) Standard Poodle, CH Beaucaniche Ever In Our Hearts
2nd) German Shorthaired Pntr, CH Whisperfield Out On A Limb
3rd) Labrador Retriever, URO3 Castlegar Elroy At Autumwynd

Northern Breeds

Norrbottenspetz, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Jr. Male BM CH Arthayr A Winter Warrior, Carol Jones
Jr. Female BF BOW BOB Arthayr A Northern Flower, Paul Petrie, Elizabeth Akerman

Northern Breed Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Norrbottenspetz, Arthayr A Northern Flower

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Lynda Proulx
Adult Male BM BOB Mi-t K-aus Over The Border, Shelley Gladu
CH CH Pintado's Catch Me If You Can, Virginia Hills
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH Copperkit Calligraphy, Virginia Hills, Marney J Cook

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Jr. Male BM BOB Shepherd Of The Blue Moons, Marguerite Gosen, Don Gosen

Collie, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
ROUGH
Jr. Female BFV BF BOB CH Korda Special Angel, Ruby Korda

Schapendoes, 4 Entries
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Messyhair's Audrey Hepburn, Chari O'leary
CH CH Schap Ovcji Koder Mybear Dalia SPOT, Chari O'leary
RBF Messyhair's A Tessa Schapannro Anne Harvey

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
CH BOB CH URO1 Blue Heavens Secret Love SPOT, Susan Blais, Jenny Graziano

White Shepherd, 3 Entries
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
GRCH BOB UJJCH CA URO1 GRCH Foxhunt's Scottish Gillie SPOT, Beth Crawford

Herding Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Australian Shepherd, Mi-t K-aus Over The Border
2nd) Schapendoes, CH Schap Ovcji Koder Mybear Dalia SPOT
3rd) Shetland Sheepdog, CH URO1 Blue Heavens Secret Love SPOT
4th) White Shepherd, UJJCH CA URO1 GRCH Foxhunt's Scottish Gillie SPOT

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Jr. Female BF BOB 'PR'Bbfk's Niaomi, Justin Mc Lean, Montel Nethersole

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
CH BOB UAGI CH Venture Hill's Mockingbird, Marysa Snider, Margaret Dancy

Terrier Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Rat Terrier, UAGI CH Venture Hill's Mockingbird
2nd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Bbfk's Debo

Companion Dogs

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOB URO2 Wild Romance Of Fauntleroy, Nancy L Musters

Pug, 1 Entry
Judge Lynda Proulx
Male Puppy BM BOB CH Siosalach's Hammin It Up, Anne Pogontsis

Companion Dog Group Winners
Judge: Lynda Proulx
1st) Pug, CH Siosalach's Hammin It Up
2nd) Chinese Crested, Listed Entry
3rd) Poodle, URO2 Wild Romance Of Fauntleroy

TOTAL DOG QUALIFIERS
White Shepherd, Listed Entry
Standard Poodle, UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
Doberman Pinscher, URO1 Cresswell's Ice Queen SPOT, Paul Harrison, Cindy Harrison
Doberman Pinscher, URO1 CH Ravalleses West Side Story, Shirley Brennan

BIMBS Saluki, CH Karobsandstorm Itstherealthing, Cheryl Paterson
RBIMBS Pug, CH Siosalach's Hammin It Up, Anne Pogontsis

View Event >