Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: American Pit Bull Terrier Club Of New England (06/03/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

June 3, 2017

Hosted By: American Pit Bull Terrier Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Mary Happel
Jr. Male BM CH Saratoga Putting On The Ritz, Christy Jordan, Gary Jordan
Female Puppy Invalid Entry
CH BOB CH Kataire N Saratoga A New World, Christy Jordan

Great Dane, 1 Entry
Judge Mary Happel
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Mary Happel
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Mastiff, 1 Entry
Judge Mary Happel
Int. Male BM BOB Eastwinds Its Time At Braveheart, Terry Thurrott

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Doberman Pinscher, CH Kataire N Saratoga A New World
2nd) Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press
3rd) Great Dane, Listed Entry
4th) Great Pyrenees, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Mary Happel
Int. Female BF BOB CCH Candlelight Mia Luna Love Letters, Alice Gori

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Mary Happel
Jr. Male BM BOB CH'PR'Heritage Make It Rain, Brenna Carlisle, Jordan Chambers

Redbone Coonhound, 4 Entries
Judge Mary Happel
Male Puppy RBM 'PR'Miramaxx's Crimson Disaster, Miranda K Rosyski
Jr. Male BM 'PR'American Gen Pgt Beauregard, Megan Biery, Christine Hellinger
Jr. Female BF BOW BOB CCH CH'PR'Miramaxx's Sweet Talkin' Sugar, Miranda K Rosyski, Stanley J Rosyski Jr
Adult Female RBF 'PR'Miramaxx's Sweet Talking Abby, Miranda K Rosyski

Scenthound Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Redbone Coonhound, CCH CH'PR'Miramaxx's Sweet Talkin' Sugar
2nd) Bluetick Coonhound, CH'PR'Heritage Make It Rain
3rd) Beagle, CCH Candlelight Mia Luna Love Letters

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON, Laurie J La Valley And Stephen L La Valley

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Podengo Portugueso, URO1 GRCH Houla's Larry The Cable Guy Pw SPOT-ON

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
GRCH BOB GRCH Brookmoor's Whitney Farms Ocean, Nanci L La Marque

Field Spaniel, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB No-mars Bella Vom Dancer, Robert L Borghi

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON, Brian T Huss
GRCH URO1 GRCH Abalee's Hearts Aflutter, Charlene A Giordano

Irish Setter, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Int. Female BF BOB CH URO2 Shadowney Classic Inspiration, Gail B Beauchemin

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
BHF BF BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) English Springer Spaniel, GRCH Brookmoor's Whitney Farms Ocean
2nd) Field Spaniel, GRCH Freedoms Spirit Of The Storm
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Golden Retriever, CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON

Northern Breeds

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Samoyed, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB UWP CH Pm N Mska Wintr Soldier@dimond, Merilee D'antonio

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Tim Parr
BHM BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Karelian Bear Dog, CH Tsarshadows Flames Of War
2nd) Samoyed, UWP CH Pm N Mska Wintr Soldier@dimond
3rd) Siberian Husky, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Tim Parr
Adult Female BF BOB Porters Sunset Stargaze, Sarah Swenson

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Tim Parr
MALINOIS
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Int. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry

Briard, 1 Entry
Judge Tim Parr
BHF BF BOB CH Snoaire Molotov Cocktail, Marsha Clamp, Elizabeth La Rue, Kevin La Rue

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy RBF Twinpath Hurricane Gisele, Robin Carmack
BHF BF BOB Twinpath Catch My Drift, Robin Carmack

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Tim Parr
Adult Female BF Fantasy One Gun And Done, Jordan Chambers
GRCH BOB URO1 GRCH White Whillow Tipsy V Noblwood SPOT, Linda Machorro, Annie Stoeckmann, Trenton Harris

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOB Tanglewood's Blue Spruce, Zachary Cirelli, Shelby Colonese

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Tim Parr
Int. Female Invalid Entry
BHF BF BOB CH Schaefers The Key2 Immortality, Tonya Colby

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB Jellybean Joy Of Three Lakes, Amy E Wanczyk

Shetland Sheepdog, 9 Entries
Judge Tim Parr
BHM BM BOW Listed Entry
Jr. Female RBF CH Blu Vu Mischief Managed, Sherry Bishop, Karen E Manchester
Adult Female BF CH Kassanks Arianna From Ken Rob, Patricia Ferrell
CH CH Foxglove Incendio Out In A Blaze, Katherine Ostiguy
RCH URO1 CH Kaskia Foxglove Handwritten, Katherine Ostiguy
GRCH BOB URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little

White Shepherd, 4 Entries
Judge Tim Parr
Adult Male BM Loujuan Guilty Of Being White, Linda A Machorro
CH BOB GRCH Braehead's All About Me, Susan A Ewart
RCH CH Braehead's Destined To Shine, Susan A Ewart

Herding Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) White Shepherd, GRCH Braehead's All About Me
2nd) German Shepherd Dog, URO1 GRCH White Whillow Tipsy V Noblwood SPOT
3rd) Belgian Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Old English Sheepdog, Jellybean Joy Of Three Lakes

Terriers

American Pit Bull Terrier, 6 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy RBM 'PR'Souza's Empire Of Forevamore, Kelly Souza, Linn Brown
Adult Male BM CH UWPCHX Carter's Runnin' The Game, David A Carter
BHF BF BOW UWP CH'PR'Souza's Living The Dream, Kelly Souza
CH BOB UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
RCH UWP URO1 CH'PR'Smalltown's Locked And Loaded SPOT-ON, Crystal M Muller, Danielle Renaud

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Rat Terrier, 11 Entries
Judge Carrianna M Glenn
MINIATURE
Int. Female BFV BF CH'PR'3bf Shut The Front Door, Electra Blair
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW CH'PR'3bf Something Just Like This, Electra Blair
Jr. Male RBMV RBM CH'PR'Sands' Sea's The Moment, Alison Raposo
Jr. Female BFV RBF CH 3bf Suga How'd You Get So Fly?, Electra Blair
CH BOB CH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess, Tracey Gillies, Darin Gillies
RCH CH'PR'Dos 3bf Empress Awakens, Tracey Gillies, Darin Gillies
GRCH UWP GRCH'PR'Black Label's Jedi Master, Felicia R White

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Araweyr West Coast Wildfire, Pamela Liddy, Robert Liddy
RCH CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) American Pit Bull Terrier, UWP GRCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout
2nd) Rat Terrier, CH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess
3rd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
4th) Toy Fox Terrier, CH Araweyr West Coast Wildfire

Companion Dogs

American Bully, 9 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Int. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Quirello/Goves Dangerous Sin, Kaitlynn Gove, Steve Testaverde
CH CH 508bullies Maserati Of Ppk, Julian Reyes
RCH UWP CH FS Shireline Magnum Monstrum, Philip M Perry
GRCH UWP GRCH 508 Bullies Keepin It Real, Kelly Souza, Melissa Spillane

Bichon Frise, 2 Entries
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
RCH CH Tres Beau Going My Way, Ann-marie Watson

French Bulldog, 5 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB Dolcettos Evening Bordeaux, Meghann Belser
CH CH Evergreen's The World Is Watching, Cheryl Lent

Havanese, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Jr. Female BF BOB CH Giocoso Piu Mosso D'narwyn, Karen Kat Smith

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB URO1 CH Sunsprite Ms Molly Brown, Joy L Hickman

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
CH BOB CH Salishangeribob Justcallmeangel, Joyce M Lak, Susan M Carr

Companion Dog Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Havanese, CH Giocoso Piu Mosso D'narwyn
2nd) Tibetan Terrier, CH Salishangeribob Justcallmeangel
3rd) French Bulldog, Dolcettos Evening Bordeaux
4th) Bichon Frise, CH Paray's Don't Make Me Plush

BIS Doberman Pinscher, CH Kataire N Saratoga A New World, Christy Jordan
RBIS White Shepherd, GRCH Braehead's All About Me, Susan A Ewart

View Event >