▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: North West Silken Windhound Society / Conformation - Sunday, Show 1

October 16, 2016

Location: Auburn, Washington

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOB CH Casillas Hercules, Angel Casillas

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Tami Hayden
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Great Dane, 6 Entries
Judge Tim Parr
Int. Male BM Listed Entry
Int. Female BF BOW CH Layla Mhd, Clifford R Francis
CH BOB CH All Jacked Up Elliott Mhd, C J Sauter
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Merrillcrews Ein Geschenk SPOT, Jennifer L Merrill, Sunshine Bjugan

MASTIFF
Judge Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Dennis L Blickenstaff
1st) Great Dane, CH All Jacked Up Elliott Mhd
2nd) Doberman Pinscher, Listed Entry
3rd) American Bulldog, CH Casillas Hercules

Scenthounds

Basset Hound, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB CH Jolly Time Tapas This, Stephanie Gonyeau
RCH CH Oxboro Look At You Looking At, Stephanie Gonyeau, Joseph Gonyeau

Drever, 2 Entries
Judge Tim Parr
Adult Female BF CH Tulisydamen Amalia, Jamie Morris, Allen Morris
CH BOB GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris

Scenthound Group Winners
Judge: Dennis L Blickenstaff
1st) Drever, GRCH Westarr Cedarhollow Revolution
2nd) Basset Hound, CH Jolly Time Tapas This

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Tim Parr
CH GRCH'PR'Allagante Inphenite Axl Rose, Tammy Mills
RCH CH'PR'Allagante Moondance Wildrose, Tammy Mills
GRCH BOB GRCH'PR'Winsome's My Fair Lady, Lorraine Strawn, Jim Strawn
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALGRCH'PR'Tangaloor Appley Ever After Dn, J Vookles

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Dennis L Blickenstaff
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Winsome's My Fair Lady

Gun Dogs

American Water Spaniel, 1 Entry
Judge Tim Parr
GRCH BOB GRCH Beavercreeks Mystic Firestorm, Linda Mc Grath, Lola Thorsness, Haley Pemble

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Salasana Sea Breeze, Patricia Nilsson, Anna Daly, Randy Andrews

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB Tanishtagh Slow Down, Gloria Kaczmarski

Irish Setter, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB GRCH Flipadan M&m's Candy, Angela Burns
GRCH UWP URO1 GRCH Miss Phantom Lc Almond Eyes, Angela Burns

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB CH Wekay's Full Of Malarkey, W Dan Peters, Wendy Grotheer, Lisa Roth-peters

Weimaraner, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB CH Sunstar Juniper Of Owyheestar, Jan Magnuson

Gun Dog Group Winners
Judge: Dennis L Blickenstaff
1st) Golden Retriever, Tanishtagh Slow Down
2nd) Standard Poodle M/C, CH Wekay's Full Of Malarkey
3rd) Weimaraner, CH Sunstar Juniper Of Owyheestar
4th) American Water Spaniel, GRCH Beavercreeks Mystic Firestorm

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Tim Parr
GRCH BOB GRCH'PR'Ahs Siriusdrms Palisade Hechoseme, Tiffanie E Coe, Denise Randall Miller, Robert A Miller

Northern Breed Group Winners
Judge: Dennis L Blickenstaff
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Ahs Siriusdrms Palisade Hechoseme

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Tim Parr
Int. Male BM BOW BOB CH Ctc Believe It Or Not, Tina Sands
Jr. Female BF Ctc Seventh Sojourn, Tina Sands

Herding Dog Group Winners
Judge: Dennis L Blickenstaff
1st) Australian Shepherd, CH Ctc Believe It Or Not

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB CH Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Sydney Paxton

American Pit Bull Terrier, 7 Entries
Judge Tim Parr
Int. Male BM 'PR'Be R's Buddy Holly, Renee Telchmer
BHM RBM 'PR'Be R's Lil Chopper, Renee Teichmer
Jr. Female BF BOW BOB 'PR'Bluprints 2nd To None, Billy Dyson
Int. Female RBF 'PR'Be R's Jewels Of Shebe, Renee Teichmer
CH GRCH'PR'Hav-lars Valley Girl, Bob Havel
GRCH RATN UJJCH USA UFA CA UWPO GRCH UGWPCH Alpine's Lbk Hearts On Fire SPOT-ON, Valerie Ann Piltz, Karen Thomason, Ed Thomason
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Gotck's Be R Draco, Renee Teichmer

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Tim Parr
MINIATURE
Min. Adult Male RBMV RBM UWP Jackpot's Westcoast Ryder, Sean A Hanley
STANDARD
St. Male Puppy BMV BM CH'PR'Warrenmtn's Space Pirate, Susan D Turner, Susan R Mulligan
GRCH BOB UAGI URO1 GRCH'PR'Turnd Into A Precious Gem, Susan R Mulligan, Susan D Turner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO3 UCD UACHX GRCH Turn-esther From Heaven, Sue Mulligan Or Susan D Turner

Terrier Group Winners
Judge: Dennis L Blickenstaff
1st) American Pit Bull Terrier, 'PR'Bluprints 2nd To None
2nd) American Hairless Terrier, CH Wmk's Cut The Line @ Vntg
3rd) Rat Terrier, UAGI URO1 GRCH'PR'Turnd Into A Precious Gem

Companion Dogs

American Bully, 28 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy CH Rib The Carpenter Of Blb, Abel Villarreal Jr, Autumn Villarreal
Jr. Male FS 253's Chevy, Sean Nelson, Avery Snyder
Adult Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Btb Bella, Meagan Porter
Jr. Female Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
Adult Female Listed Entry
BHF Listed Entry
CH GRCH FS Incredibullz The Simple Man, Tina M Karbonski
RCH CH Blb Michonne Katana, Tina Karbonski
GRCH BOB GRCH Blb Memphis Raines, Autumn Villarreal
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

FRENCH BULLDOG
Judge Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Papillon, 5 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male BM CH Firerose Troy The Charmer, Helen Dohrmann
Female Puppy RBF Darfil's Don't Stop Me Now, Helen Dohrmann
Jr. Female Firerose Tiffanipetitfourdectc, Tina Sands
Adult Female BF BOW BOB CH Firerose Oh Star Bright, Helen Dohrmann

Poodle, 1 Entry
Judge Tim Parr
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry

Russkiy Toy, 3 Entries
Judge Tim Parr
BHM BM BOB Pizaz's Imperial Romanov, Carol Rosecrans
GRCH GRCH Highfield's Suzy With Pizaz, Carol Rosecrans

Companion Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) American Bully, GRCH Blb Memphis Raines
2nd) Poodle, Listed Entry
3rd) Papillon, CH Firerose Oh Star Bright
4th) Russkiy Toy, Pizaz's Imperial Romanov

BIS American Bully, GRCH Blb Memphis Raines, Autumn Villarreal
RBIS American Pit Bull Terrier, 'PR'Bluprints 2nd To None, Billy Dyson