▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: American Basenji Club, Inc (05/20/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

May 20, 2017

Hosted By: American Basenji Club, Inc

Location: Hugo, Minnesota

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
CH BOB CCH Chardon London Gold, Linda Lindberg

Scenthound Group Winners
Judge: Mary C Murphy-east
1st) Beagle, CCH Chardon London Gold

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
BHF BF BOB Sonbar's Justa Foreign Accent, Sally Wuornos, Kari Wuornos Winger

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Mary C Murphy-east
1st) Basenji, Sonbar's Justa Foreign Accent

Gun Dogs

German Wirehaired Pointer, 2 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Male Puppy BM BOW BOB CH Rosepoint Majestic As Ever Mick, Joseph Yanish
Female Puppy BF Listed Entry

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Miss Sophia Of Maple Ridge Labs, Ricky F Lewis

Gun Dog Group Winners
Judge: Mary C Murphy-east
1st) Labrador Retriever, Listed Entry
2nd) German Wirehaired Pointer, CH Rosepoint Majestic As Ever Mick

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Mary C Murphy-east
STANDARD
Jr. Male Invalid Entry
GRCH GRCH'PR'Maremar's Hi Jinx, Mary M Verness

Siberian Husky, 6 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Int. Female BF CH Liberty's Red Moon Rising, Bonnie Schaeffel
Adult Female RBF CH Liberty's Aint Miss Bee Haven, Bonnie Schaeffel
CH CH Ziemabora's Puttin' On The Ritz, Bonnie Schaeffel
RCH CH W.w. Serenading Malakai, Kenedi Wrezzes
GRCH BOB GRCH Huskavarna's Winter Solider, Bonnie Schaeffel

Northern Breed Group Winners
Judge: Mary C Murphy-east
1st) American Eskimo, Invalid Entry
2nd) Siberian Husky, GRCH Huskavarna's Winter Solider

Herding Dogs

Collie, 6 Entries
Judge Mary C Murphy-east
ROUGH
Adult Male BMV BM BOW Listed Entry
Adult Female BFV BF Oak Knolls Tri And Deny It, Amy Ross
BHF RBFV RBF CH Oak Knolls Forever'n Bluejeans, Amy Ross
CH BOB GRCH Anstetts Twilight Trade Secret, Patricia Anstett, Rachel Anstett
RCH CH Oak Knolls Nothin But Taillights, Amy Ross

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
Jr. Female BF BOB Atria Kaida Sonata Carpathica, Jenna Lee Soltis

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Male Puppy BM Coppermoon Eye Of The Tiger, Kathy Lamping
Female Puppy RBF Amika Vom Alt-ostland Und Eintze, Amy Spanagel
BHF BF BOW Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Atlas' A Bit Beyond Daybreake SPOT, David Fisher, Dawn Fisher, Tracie Karsjens

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Mary C Murphy-east
Jr. Female BF BOB CH Tasso's Mischief Managed, Nicollette Bond

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Mary C Murphy-east
GRCH BOB GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Jr. Male BM Shazadar Blufeather Got It Made, Justine Linder
Jr. Female BF BOW Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB UAGI GRCH Blackmyst Criminal Intent, Shelli A Stulken, Rachel Lucas, Justine Linder
RCH CH My-t-hi Impossible Dream, Kory Kaye

Herding Dog Group Winners
Judge: Mary C Murphy-east
1st) Collie, CH Oak Knolls Nothin But Taillights
2nd) Shetland Sheepdog, UAGI GRCH Blackmyst Criminal Intent
3rd) La Catahoula Leopard Dog, CH Tasso's Mischief Managed
4th) German Shepherd Dog, URO1 GRCH Atlas' A Bit Beyond Daybreake SPOT

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Mary C Murphy-east
CH BOB CH'PR'Peterson's Azel Beorn Bear, James D Peterson

Terrier Group Winners
Judge: Mary C Murphy-east
1st) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Peterson's Azel Beorn Bear

Companion Dogs

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Mary C Murphy-east
GRCH BOB UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee

Mi-Ki, 2 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Female Puppy BF BOB CH Bydesign Regal By Loveable, Diana Maunu
RBF Bydesign Royalty By Loveable Diana Maunu

Papillon, 3 Entries
Judge Mary C Murphy-east
Female Puppy BF Mck Cara's Dee, Karen Lawrence
CH CH Mck American Storm, Karen Lawrence
GRCH BOB UAGII GRCH James Bond Von Den Kolibris, Karen Lawrence

Companion Dog Group Winners
Judge: Mary C Murphy-east
1st) Papillon, UAGII GRCH James Bond Von Den Kolibris
2nd) Chinese Crested, UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON
3rd) Mi-ki, CH Bydesign Regal By Loveable

BIS Collie, GRCH Anstetts Twilight Trade Secret, Patricia Anstett, Rachel Anstett
RBIS American Eskimo, Invalid Entry

View Event >