▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Dodge County Canine Club (05/13/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

May 13, 2017

Hosted By: Dodge County Canine Club

Location: Beaver Dam, Wisconsin

Guardian Dogs

American Bulldog, 5 Entries
Judge Sally A Davidson
CH CH Humphrey Bogie On His Tail Hdk, K Mannel-fairfield
RCH CH Wycked Wynnie Mae Of Hdk, Jeffrey Falkinham And Michelle Falkinham
GRCH BOB UJJ CA GRCH Aiofe Mae Conquer Of Hdk, Sheila Mannel
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran PTN RATN UNJ UAGI UWP UCD URX CA UROC GRCH Hd's Huckster The Casanova SPOT-ON, Polly Dake-jones And Lisa Dake-jones

Boxer, 2 Entries
Judge Sally A Davidson
Jr. Female BF BOB Boxnen's Reign Of Fire, Minna Nousiainen-becher
Int. Female RBF Raphsody V.d. Floydhouse, Minna Nousiainen-becher

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Sally A Davidson
Male Puppy BM Quantum's Top Flight, Debra L Markwardt
Female Puppy RBF Quantum's Race To The Finish, Debra L Markwardt
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH URO1 UWP CA USJCH GRCH Blu Stones Sweet Chaos V Zuma, Debra L Markwardt
RCH CH Quantum's Soar Like An Eagle, Debra L Markwardt
GRCH BOB GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt

Rottweiler, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Jr. Female BF BOB Saxony's Rock And Roll Fantasy, Mary E Schacht

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Doberman Pinscher, GRCH Protocol's A Splash Of Magic
2nd) American Bulldog, UJJ CA GRCH Aiofe Mae Conquer Of Hdk
3rd) Boxer, Boxnen's Reign Of Fire
4th) Rottweiler, Saxony's Rock And Roll Fantasy

Scenthounds

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Female Puppy BF BOB 'PR'Rimfire Encore Light Em Up, Laura Malkowski

Scenthound Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Redbone Coonhound, 'PR'Rimfire Encore Light Em Up

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Jr. Male BM BOB Tifari's Brave At Heart, Kathy Baij, Katherine Owen, Angie Hartley

Whippet, 2 Entries
Judge Sally A Davidson
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Blue Willow Swing Low Peridot, Sharon Couzin

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Whippet, Listed Entry
2nd) Rhodesian Ridgeback, Tifari's Brave At Heart

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 3 Entries
Judge Sally A Davidson
CH BOB GRCH URO2 RATN Sand Spring Outlaw SPOT, Thomas J Pawlisch
RCH CH Sand Spring Guilt By Assoc, Joann Stancer

English Pointer, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
CH BOB CH High Stakes Xtra Zora, Dawn Bell

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Female Puppy BF BOB CH Logo's Felstar In Lights, Bev Sigl Felten

Field Spaniel
Judge Sally A Davidson
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Calico's Dozing Off Dreamland, Kate Anderson, Kylie H Seivert, Colter Streich

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Sally A Davidson
Female Puppy BF CH Lawler's Lil Black Dress, Karen J Combs
CH BOB CH Rakols Blackjack, Randall H Kolberg
RBF Emma Vom Riverwoods Randall H Kolberg

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Sally A Davidson
Jr. Male BM BOB Jetoca's Thief Of Hearts, Carol Mahlik, Julie Caruthers, Jennifer Zingula
Int. Male RBM Clovertons Making A Splash Ent, Julie L Strey Johnson
CH CH Forever Garcin She's The Real, Gary Holland
RCH CH Jetoca's Rev On The Red Line, Carol Mahlik, Julie Caruthers, Diane Nelson, Darcy Grieger

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Sally A Davidson
Male Puppy BM Rumac's Live At Nachusa, Jennie Macaluso, Christopher Ruditys
BHF BF BOW BOB Kohler Creeks Click Click Boom, Jackie Hess
GRCH URO1 GRCH Neverest Shh Don't Tell SPOT, Desirae Pausma, Nathan Pausma

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Adult Male BM BOB PTA Sagewood Sleight Of Hand, Sarah Thuot

Portuguese Water Dog, 5 Entries
Judge Sally A Davidson
Int. Male BM BOW BOB Marshview Great Ballz Of Fire, Julie Vanderbush, Pat De Vries
Female Puppy BF Mcknight's Wilhemina Minnie, Patti L Mc Knight, Carl Mc Knight
CH URX UJJ GRCH UROC Kingsway Mc Knight's Little Girl SPOT-ON, Patti Carl Mc Knight
RCH URO3 CH Brigand's Mc Knight 'n' Awe SPOT-ON, Patti L Mc Knight

Gun Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Portuguese Water Dog, Marshview Great Ballz Of Fire
2nd) Golden Retriever, Jetoca's Thief Of Hearts
3rd) Labrador Retriever, Kohler Creeks Click Click Boom
4th) English Springer Spaniel, CH Logo's Felstar In Lights

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Adult Female BF BOB Pokerflats Pure Mauya Of Qumukti, Sarah Thuot

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
GRCH BOB CA UWPCH GRCH Aoi's Ouji Yumeji No Hotaru, Michelle Bigelow

Northern Breed Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Siberian Husky, CA UWPCH GRCH Aoi's Ouji Yumeji No Hotaru
2nd) Alaskan Malamute, Pokerflats Pure Mauya Of Qumukti

Herding Dogs

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Sally A Davidson
CH BOB URO1 GRCH Atlas' A Bit Beyond Daybreake SPOT, David Fisher, Dawn Fisher, Tracie Karsjens
RCH CH Atlas' Blissful Feeling, Tracie Karsjens, Dawn Fisher
GRCH GRCH URO2 Eclipse's Drive For Excellence SPOT, Dawn Fisher And Tracie Karsjens

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
CH BOB URO3 CH Romyldale River Dance SPOT, Katy Lancour

White Shepherd, 5 Entries
Judge Sally A Davidson
Jr. Female BF CH Worrywort Sasha, Linda Lipford
Adult Female RBF Worrywort Always A Lady, Linda Lipford, Kandi Hanisch
CH CH Hairy Brute Du Bois Des Ternes, Linda Lipford
RCH CH Argeian Worrywort Nike, Linda Lipford
GRCH BOB GRCH Berezovoy Roschi Uno Worrywort, Linda Lipford

Herding Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Shetland Sheepdog, URO3 CH Romyldale River Dance SPOT
2nd) German Shepherd Dog, URO1 GRCH Atlas' A Bit Beyond Daybreake SPOT
3rd) White Shepherd, GRCH Berezovoy Roschi Uno Worrywort

Terriers

Airedale Terrier, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Int. Male BM BOB Stone Ridge Twist 'o' Fate, Rubyanna Skrede

Jack Russell Terrier
Judge Sally A Davidson
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Havens No Need To Be Coy, Ellen Schmidt

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
CH BOB URO1 CH Kerrisel's Fight Like A Girl, Reita Nicholson, Craig Nicholson

Toy Fox Terrier, 3 Entries
Judge Sally A Davidson
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside Foxtales Cruz Cntrl, Sharon Bruckschen Or Fred Papke
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Miss Trackside Victory Lane, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Kerry Blue Terrier, URO1 CH Kerrisel's Fight Like A Girl
2nd) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Trackside Foxtales Cruz Cntrl
3rd) Airedale Terrier, Stone Ridge Twist 'o' Fate

Companion Dogs

Havanese, 2 Entries
Judge Sally A Davidson
Int. Male Invalid Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Havakiss Socutes Cherry Jubilee, Patricia Jicha

Companion Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Havanese, CH Havakiss Socutes Cherry Jubilee

BIS Doberman Pinscher, GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt
RBIS Portuguese Water Dog, Marshview Great Ballz Of Fire, Julie Vanderbush, Pat De Vries

View Event >