▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Finger Lakes American Eskimo Dog Association (05/12/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

May 14, 2017

Hosted By: Finger Lakes American Eskimo Dog Association

Location: Locke, New York

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
BHM BM BOB CH Wiemer's Here's Lookin At You Kid, Barbara S Wiemer

Central Asian Shepherddog, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
CH URO1 CH Bossar Bauer Chorasan, Susan Lindquist
GRCH BOB URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel, Susan Lindquist

Great Dane, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM BOW BOB Autumn Royal I Have A Dream, Ophelia Lehman
Female Puppy BF Autumn Royal Swishing The Alps, Ophelia Lehman

Guardian Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Boxer, CH Wiemer's Here's Lookin At You Kid
2nd) Great Dane, Autumn Royal I Have A Dream
3rd) Central Asian Shepherddog, URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Shanabrio's Beach Music, Susan J Tosto, Susan Sorbo
RCH CH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOB Steinhoff's Last Man Standing, Sharon A Davies

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy BM BOW BOB CH Rimfire's Who Needs A Wingman?, Danielle Madore
Jr. Male RBM Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Best Kept Labs Spring Rayne SPOT, Viola M Foresman
RCH CH Bestkeptlabsmercedes Of Rosewd SPOT, Viola M Foresman

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) English Springer Spaniel, CH Shanabrio's Beach Music
2nd) Labrador Retriever, CH Rimfire's Who Needs A Wingman?
3rd) Standard Poodle M/C, CH Rodnac's Walker Du Dubois
4th) German Shorthaired Pntr, Steinhoff's Last Man Standing

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 6 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOW CH Nyrakym Alexander The Great, Karyn Colman
BHM RBM Nyrakym's Memories And Dreams, Karyn Colman, Jari Nirhamo
Female Puppy BF Nyrakym Memories Of A Dream, Karyn Colman, Jari Nirhamo
CH BOB GRCH Nyrakym Source Of Secrets, Karyn Colman
RCH CH Nyrakym Absolutely Wonderful, Karyn Colman, Jari Nirmamo

American Eskimo, 4 Entries
Judge Glenda Bruneau
MINIATURE
STANDARD
CH CH'PR'Meglyn's Been Waitin 4 You SPOT-ON, Megan Coriston
RCH CH'PR'Miracle's Last Man Standing, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
GRCH BOB GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel, Carol J Innerst And Amanda E Innerst

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Jr. Female BF BOB Knightsnos Torch O Light Of Dv9k9, Joe Walawander, Linda E Walawander

Shiba, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM BOB CH Yokai Go Kobushi Shiba, Linda E Walawander

Northern Breed Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Alaskan Malamute, GRCH Nyrakym Source Of Secrets
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel
3rd) Shiba, CH Yokai Go Kobushi Shiba
4th) Finnish Spitz, Knightsnos Torch O Light Of Dv9k9

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH Invalid Entry

Collie, 5 Entries
Judge Glenda Bruneau
ROUGH
Jr. Female RBFV RBF Listed Entry
Adult Female BFV BF Listed Entry
CH BOB CH Clarion Imagine That, Jolynne Abdallah
RCH URO1 CH Omega's Party Favor, Linda J Garrett, Kathryn Hughes

Lancashire Heeler, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM BOB CH Parabar Patrick Paisley, Sheila Mesick

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Clover Hill Stevedore @ Foxfel, Pat De Chick, Teresa P Moss

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
GRCH BOB GRCH Jolie Love Potion Number Nine SPOT, Peggy J Davidson, Leslie Muhlhahn

Herding Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Australian Shepherd, Invalid Entry
2nd) Shetland Sheepdog, GRCH Jolie Love Potion Number Nine SPOT
3rd) Lancashire Heeler, CH Parabar Patrick Paisley
4th) Collie, CH Clarion Imagine That

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH CH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
RCH CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Terrier Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON

Companion Dogs

Poodle, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
MINIATURE
Jr. Male BMV BM CH Dreem Marlis V For Victory, Barbara C Hoopes, Eva Marie Mitchell
CH BOB UAGI CH G8rcreek Far Far Better, Barbara C Hoopes And Jennifer L Brueser

Companion Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Poodle, UAGI CH G8rcreek Far Far Better

BIS Alaskan Malamute, GRCH Nyrakym Source Of Secrets, Karyn Colman
RBIS Australian Shepherd, Invalid Entry

View Event >