▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Finger Lakes American Eskimo Dog Association (05/12/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

May 14, 2017

Hosted By: Finger Lakes American Eskimo Dog Association

Location: Locke, New York

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
BHM BM BOB CH Wiemer's Here's Lookin At You Kid, Barbara S Wiemer

Central Asian Shepherddog, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH URO1 CH Bossar Bauer Chorasan, Susan Lindquist
GRCH BOB URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel, Susan Lindquist

Great Dane, 2 Entries
Judge Glenda Bruneau
Jr. Male BM BOW BOB Autumn Royal I Have A Dream, Ophelia Lehman
Female Puppy BF Autumn Royal Swishing The Alps, Ophelia Lehman

Guardian Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Central Asian Shepherddog, URO2 GRCH Fergie Chacalkiz Chenekel
2nd) Great Dane, Autumn Royal I Have A Dream
3rd) Boxer, CH Wiemer's Here's Lookin At You Kid

Sighthounds & Pariah Dogs

Canaan Dog, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOB Rrk Talk Wo Spking Bsnatch Rdg, Amanda M Pough, Christina Miller, Judy March Rosenthal

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Canaan Dog, Rrk Talk Wo Spking Bsnatch Rdg

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Shanabrio's Beach Music, Susan J Tosto, Susan Sorbo
RCH CH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOB Steinhoff's Last Man Standing, Sharon A Davies

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Glenda Bruneau
Male Puppy BM BOW Samson Steed Of Huntfield, Melody Lowe
Jr. Male RBM Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Bestkeptlabsmercedes Of Rosewd SPOT, Viola M Foresman
RCH CH Best Kept Labs Spring Rayne SPOT, Viola M Foresman

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Standard Poodle M/C, CH Rodnac's Walker Du Dubois
2nd) German Shorthaired Pntr, Steinhoff's Last Man Standing
3rd) English Springer Spaniel, CH Shanabrio's Beach Music
4th) Labrador Retriever, CH Bestkeptlabsmercedes Of Rosewd SPOT

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 6 Entries
Judge Paul G Bruneau
Male Puppy RBM CH Nyrakym Alexander The Great, Karyn Colman
BHM BM BOW Nyrakym's Memories And Dreams, Karyn Colman, Jari Nirhamo
Female Puppy BF Nyrakym Memories Of A Dream, Karyn Colman, Jari Nirhamo
CH BOB GRCH Nyrakym Source Of Secrets, Karyn Colman
RCH CH Nyrakym's When I Live Mydreams, Karyn Colman, Jari Nirhamo

American Eskimo, 4 Entries
Judge Paul G Bruneau
STANDARD
BHM BMV BM BOB CH'PR'Miracle Pats Irish It Ain't Ez, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
CH CH'PR'Miracle's Last Man Standing, Amanda E Innerst, Carol J Innerst
RCH CH'PR'Meglyn's Been Waitin 4 You SPOT-ON, Megan Coriston
GRCH GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel, Carol J Innerst And Amanda E Innerst

Finnish Spitz, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Jr. Female BF BOB Knightsnos Torch O Light Of Dv9k9, Joe Walawander, Linda E Walawander

Shiba, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM BOB CH Yokai Go Kobushi Shiba, Linda E Walawander

Northern Breed Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Alaskan Malamute, GRCH Nyrakym Source Of Secrets
2nd) American Eskimo, CH'PR'Miracle Pats Irish It Ain't Ez
3rd) Shiba, CH Yokai Go Kobushi Shiba
4th) Finnish Spitz, Knightsnos Torch O Light Of Dv9k9

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Paul G Bruneau
BHM BM BOB Danells Wild 'n Out, Haley Cluff
CH URO1 CH Kinnamans Isis D Pessoa SPOT-ON, Laurie J Shepard And Susan Thompson
RCH CH Willowdale Shes All That SPOT-ON, Laurie J Shepard, Susan Thompson

Collie, 5 Entries
Judge Paul G Bruneau
ROUGH
Jr. Female RBFV RBF Lynchri's Heart Of Glass, Jolynne Abdallah
Adult Female BFV BF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Omega's Party Favor, Linda J Garrett, Kathryn Hughes
RCH CH Clarion Imagine That, Jolynne Abdallah

Lancashire Heeler, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male BM BOB CH Parabar Patrick Paisley, Sheila Mesick

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Clover Hill Stevedore @ Foxfel, Pat De Chick, Teresa P Moss

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
GRCH BOB GRCH Jolie Love Potion Number Nine SPOT, Peggy J Davidson, Leslie Muhlhahn

Herding Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Australian Shepherd, Danells Wild 'n Out
2nd) Collie, URO1 CH Omega's Party Favor
3rd) Shetland Sheepdog, GRCH Jolie Love Potion Number Nine SPOT
4th) Lancashire Heeler, CH Parabar Patrick Paisley

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Paul G Bruneau
CH CH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
RCH CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Terrier Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON

Companion Dogs

French Bulldog, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
Jr. Male Invalid Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Poodle, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOB CH Dreem Marlis V For Victory, Barbara C Hoopes, Eva Marie Mitchell
CH UAGI CH G8rcreek Far Far Better, Barbara C Hoopes And Jennifer L Brueser

Companion Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Poodle, CH Dreem Marlis V For Victory
2nd) French Bulldog, Invalid Entry

BIS Alaskan Malamute, GRCH Nyrakym Source Of Secrets, Karyn Colman
RBIS Australian Shepherd, Danells Wild 'n Out, Haley Cluff

View Event >