▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: K9 Fanciers (05/12/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

May 13, 2017

Hosted By: K9 Fanciers

Location: Centreville, Michigan

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT, Ayalla Ruvio

Great Dane
Judge Joseph W Gubry Jr
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Adult Female BF BOB NV NC PTA Wildhaven's Java, Gerry G Beaudoin

Guardian Dog Group Winners
Judge: Joseph W Gubry Jr
1st) Cane Corso Italiano, CH Black Pearl Guardiano Dei Reali SPOT
2nd) Rottweiler, NV NC PTA Wildhaven's Java

Scenthounds

Basset Hound, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOB NV NE AI PTS'PR'Talltrees Orion The Hunter, Dixie Burkhart

Beagle, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
Int. Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW CCH K-run Tashtin Story Of My Life, Erin Fischer-hill
CH BOB CCH Chardon Upon Further Review, Klaranne Spearbraker And Ellanne K Spearbraker

Dachshund, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Adult Male BM BOB CCH CH'PR'Archs Tree Talken Obo, Archie F Heivilin

Scenthound Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Dachshund, Listed Entry
2nd) Beagle, CCH Chardon Upon Further Review
3rd) Treeing Walker Coonhound, CCH CH'PR'Archs Tree Talken Obo
4th) Basset Hound, NV NE AI PTS'PR'Talltrees Orion The Hunter

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH URO1 Northwyns Miss Evvie Lyn, Elizabeth Mignin

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Jr. Female BF BOB Malagold's Singular Sensation, Klaranne Spearbraker
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Malagold's Double Shot, Klaranne Spearbraker, Connie Miller

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF Patchland's Dolley Madison, Kathryn Kobreek
CH BOB GRCH Bruno Kobwitler, Cheryl Pulaski
RCH CH Patchland's Michicara, Kathryn Kobreek

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Male Invalid Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king

Gun Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Golden Retriever, Malagold's Singular Sensation
2nd) Standard Poodle, GRCH Bruno Kobwitler
3rd) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT
4th) Chesapeake Bay Retriever, CH URO1 Northwyns Miss Evvie Lyn

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB SV SI MC NHD AN PTE CH Fm Kingdom North Of Nevar-land, Connie Jankowski

Chow Chow, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB CH Flamingstar I Put A Spell On U, Tina Alexander, Cathy Clapp

Samoyed, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB CH Snobiz Give My Heart To You, Robin Clark, Jill Clark

Siberian Husky, 4 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Female Puppy BF CH Ruby Blu Page, Theresa Page
CH BOB CH Glenn's Lady Gabriella, Margie Glenn
GRCH GRCH Grays Sterling Silver Tin Lizzie, Cathy Gray

Northern Breed Group Winners
Judge: Joseph W Gubry Jr
1st) Chow Chow, CH Flamingstar I Put A Spell On U
2nd) Samoyed, CH Snobiz Give My Heart To You
3rd) Siberian Husky, CH Glenn's Lady Gabriella
4th) Alaskan Malamute, SV SI MC NHD AN PTE CH Fm Kingdom North Of Nevar-land

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
BHF BF Lk Michigan Special Attraction, Marcie Boomsliter, Jenny Woelzlein
CH BOB CH Lk Michigan's Pure Elegance SPOT, Allyssa Dolan
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Lk Michigan's Crown Prince, Marcie Boomsliter

Border Collie, 5 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
Female Puppy RBF CH Old Oaks Magic Marleigh, Karen Cattin
Int. Female BF PTA CH Old Oaks Jax, Jodi Stanton
CH BOB GRCH Ts Naughty Nellie, Kathy Surfus
RCH GRCH Old Oaks This Spot Is Hot, Robin Abbott Or Mike Abbott
GRCH GRCH Old Oaks Sherlock, Robin Abbott

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
Female Puppy BF BOB Rhyfeddol Stop Calling Me Sir, Emily Glidden

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB MI SC AN CH PTE Cher Car's American Freedom SPOT SPOT-ON, Carolyn R Muessman

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB GRCH Cattin Rhines Dynamo Diva, Karen Cattin
RCH CH Tara's Strong Bear At Sunrise, Harold Twellman
GRCH GRCH Cattin Rhines My O Midas, Karen Cattin

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB CH Bearhawke's Magic Marker, Kim Brunner
RCH URO1 CH Bearhawke's Kip, Kim Brunner Or Rick Brunner

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
CH BOB CH Jonmar's Precious Princess, Terrance D Kuhn, Dale L Kuhn
RCH CH Lil Blessings Take The Hi Road, Linda S Chilson, Donald E Chilson
GRCH NC URO1 NV GRCH Lil Blessings On Wing N Prayer, Linda S Chilson, Donald E Chilson, Jane Mc Manus

White Shepherd, 4 Entries
Judge Joseph W Gubry Jr
CH CH Sayber Fairy Devils Diva SPOT, Jennifer Chamberlain
GRCH BOB GRCH Royal I'm Here For The Party SPOT, Jean Reeves Or Anita Beaudion
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Royal Fairy Classic Elegance

Herding Dog Group Winners
Judge: Joseph W Gubry Jr
1st) Australian Shepherd, CH Lk Michigan's Pure Elegance SPOT
2nd) Shetland Sheepdog, CH Jonmar's Precious Princess
3rd) German Shepherd Dog, GRCH Cattin Rhines Dynamo Diva
4th) Dutch Shepherd, MI SC AN CH PTE Cher Car's American Freedom SPOT SPOT-ON

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB CH'PR'Buckeyes The Wise One, Stephanie Sova

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Int. Female Invalid Entry

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
CH BOB AV AI CH AC NHD PTE My Absolute Defender, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) Miniature Schnauzer, Invalid Entry
2nd) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Buckeyes The Wise One
3rd) Staffordshire Bullterrier, AV AI CH AC NHD PTE My Absolute Defender

Companion Dogs

Dalmatian, 1 Entry
Judge Teresa L Kocher
Female Puppy BF BOB Listed Entry

French Bulldog, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH C And D's Why Knot The Teddy Bear, Pat Kurth
RCH CH C And D's Boss Mon Spanky, Pat Kurth

Miniature Pinscher, 3 Entries
Judge Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOW CH Keepsake Lilpins Kickthedustup, Lillian Iazzetto
Jr. Female BF Copperspurs Firedancer @ Sirrah, Sandra Harris
CH BOB CH Keepsakes Dezigner Lace, Barbara May

Yorkshire Terrier
Judge Teresa L Kocher
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Majestik Mystical Jedi, Karen Cattin

Companion Dog Group Winners
Judge: Teresa L Kocher
1st) French Bulldog, CH C And D's Why Knot The Teddy Bear
2nd) Miniature Pinscher, CH Keepsakes Dezigner Lace
3rd) Dalmatian, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
Dutch Shepherd, MI SC AN CH PTE Cher Car's American Freedom SPOT SPOT-ON, Carolyn R Muessman

BIS Dachshund, Listed Entry
RBIS Golden Retriever, Malagold's Singular Sensation, Klaranne Spearbraker

View Event >