▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Trail Ridge Kennel Club (05/12/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

May 14, 2017

Hosted By: Trail Ridge Kennel Club

Location: Johnstown, Colorado

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM CH Sinnbourgos Prince Of Charming, Liz Conour
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Symphonynbourgos American Honey, Liz Conour

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge John F Booth
Adult Male BM BOW BOB CH Caballero Frecon's Tyrion, Frederick Wells
Female Puppy BF Vanakred Frecon's Sansa, Frederick Wells

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge John F Booth
BHM BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Listed Entry

Dogo Argentino, 2 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOW BOB Caballero Ghost Recon, Michelle Glasser
Female Puppy BF Caballero Miss Marvel, Michelle Glasser

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Fanta C The Delightful Diva, Marnell Lowe

Great Dane, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Glacier's Pride Land's Maxwell, Cynthia Van Orden-crowder

Rottweiler, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Einziger Abigail Allen, Sandra K Allen

Guardian Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Boxer, Listed Entry
2nd) Giant Schnauzer, CH Fanta C The Delightful Diva
3rd) Great Dane, CH Glacier's Pride Land's Maxwell
4th) Cane Corso Italiano, CH Caballero Frecon's Tyrion

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge Gary L Andersen
St. Female Puppy BFV BF Bonnfel's Sunshine Sheila Sl, Sarbina G Spurlin
CH BOB CH Criscross Far To Go Ms, Jerry Silvrants
RCH CH Tama N Pramada's Xmas Holly Sl, Sarbina G Spurlin

Scenthound Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Dachshund, CH Criscross Far To Go Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Adult Female BF BOB Listed Entry

Basenji, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
BHF BF BOB CH Wyoland's Amazing Ruby, Janell Canaday

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Afghan Hound, Listed Entry
2nd) Basenji, CH Wyoland's Amazing Ruby

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 2 Entries
Judge John F Booth
Int. Male BM BOB CH SHR Summerwind Srt Of The Ol West, Dena M Bream
RBM SHR Windsong Magical Mischief Mkr Dena Bream, Jeffrey Bream, Iva H Darnall

Field Spaniel, 1 Entry
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOB Blue Sky's Tennessee Waltz, Anita C Eley

Golden Retriever, 1 Entry
Judge John F Booth
BHF BF BOB High Country Double The Ransom, Lynda Gehring

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge John F Booth
Int. Female BF BOB Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell

Stabyhoun, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT, Carly Stephen, Adam Stephen

Standard Poodle, 4 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Brienwoods Dirty Dancer, Angela Morgan
RCH CH Cnc's Prairie Rose, Midge Tucker

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel
GRCH BOB URO1 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson
RBM Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Cnc's Pride And Prejudice
2nd) Standard Poodle, CH Brienwoods Dirty Dancer
3rd) Golden Retriever, High Country Double The Ransom
4th) Labrador Retriever, Beaver Creek's Everything Nice

Herding Dogs

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Jr. Male BM BOB Aggasi Vom Gunbil, David Stanford

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
CH BOB CH Linderlands Casanova, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova, Melinda Peters And Judy Linder

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Int. Male BM BOB Aida Glenarry Game Changer, Jolene Segelke, Glenda Henson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Aida Glenarry Game Changer, Jolene Segelke, Glenda Henson

Herding Dog Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova
2nd) Shetland Sheepdog, Aida Glenarry Game Changer
3rd) German Shepherd Dog, Aggasi Vom Gunbil

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
HAIRLESS
Int. Male Invalid Entry
Female Puppy BFV BF BOW BOB CH Bellridge's Imspotonherheartmap, Shana Bokelman

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Jr. Male BM BOB Miller's Turbo, Christopher J Van Houten

Border Terrier, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
GRCH BOB RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue, Betty Mc Neil-scott, Bryon Scott
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NV NC RATM USR UFR CA GRCH Lndi's Zach's My Hero SPOT-ON, Betty J Mc Neil-scott Or Bryon L Scott

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
CH BOB Listed Entry

Rat Terrier, 5 Entries
Judge Gary L Andersen
CH CH K2's Showin You A Good Time, Tracey A Kallas
RCH GRCH'PR'Rk Sgk Wannabestartinsomethin, Ruth Kramer
GRCH BOB GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman

Skye Terrier, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Adult Male BM BOB Listed Entry

Smooth Fox Terrier, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
Adult Male BM BOB CH Broquel's Celtic Warrior, Rus Hall, Gracia Hall
CH CH Broquel's Sparkle N Shine, Gracia Hall, Rus Hall

Terrier Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Smooth Fox Terrier, CH Broquel's Sparkle N Shine
2nd) Skye Terrier, Listed Entry
3rd) American Hairless Terrier, CH Bellridge's Imspotonherheartmap
4th) Border Terrier, RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue

Companion Dogs

Havanese, 3 Entries
Judge John F Booth
Int. Female BF CH Mia Miga De Luna Of Wildflower, Laura A Burgess
CH BOB CH Wildflowers Flibbertigibbet, Laura A Burgess
RBF Invalid Entry

Papillon, 1 Entry
Judge John F Booth
Int. Male BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Papillon, Listed Entry
2nd) Havanese, CH Wildflowers Flibbertigibbet

BIMBS Boxer, Listed Entry
RBIMBS Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson

View Event >