▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Trail Ridge Kennel Club (05/12/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

May 13, 2017

Hosted By: Trail Ridge Kennel Club

Location: Johnstown, Colorado

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Sharon K Sparks
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM CH Sinnbourgos Prince Of Charming, Liz Conour
Int. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB CH Symphonynbourgos American Honey, Liz Conour
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Tuscany's Armani, Kimberly Robertson

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Sharon K Sparks
Adult Male BM CH Caballero Frecon's Tyrion, Frederick Wells
Female Puppy BF BOW BOB Vanakred Frecon's Sansa, Frederick Wells

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Sharon K Sparks
BHM BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
Listed Entry

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Sharon K Sparks
Male Puppy BM Caballero Ghost Recon, Michelle Glasser
Female Puppy RBF Caballero Miss Marvel, Michelle Glasser
Int. Female BF BOW BOB CH Caballero Aurora Borealis, Michelle Glasser

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Sharon K Sparks
CH BOB CH Fanta C The Delightful Diva, Marnell Lowe

Great Dane, 1 Entry
Judge Sharon K Sparks
CH BOB CH Glacier's Pride Land's Maxwell, Cynthia Van Orden-crowder

Rottweiler, 1 Entry
Judge Sharon K Sparks
Adult Female BF BOB CH Einziger Abigail Allen, Sandra K Allen

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon K Sparks
1st) Dogo Argentino, CH Caballero Aurora Borealis
2nd) Doberman Pinscher, Listed Entry
3rd) Rottweiler, CH Einziger Abigail Allen
4th) Giant Schnauzer, CH Fanta C The Delightful Diva

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge John F Booth
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW BOB CH Criscross Far To Go Ms, Jerry Silvrants
STANDARD
Female Puppy BFV BF Bonnfel's Sunshine Sheila Sl, Sarbina G Spurlin
Int. Female RBFV RBF CH Tama N Pramada's Xmas Holly Sl, Sarbina G Spurlin

Scenthound Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Dachshund, CH Criscross Far To Go Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge John F Booth
Adult Female BF BOB Listed Entry

Basenji, 1 Entry
Judge John F Booth
BHF BF BOB CH Wyoland's Amazing Ruby, Janell Canaday

Silken Windhound, 6 Entries
Judge John F Booth
Jr. Female RBF 'PR'Clayborn's I Spy, Kimberly D Mc Neill, Miles Tihansky
Int. Female BF CH'PR'Gryffyn's Indian Summer Sky, Cathi Wester, Barbara A Deis
CH BOB CH'PR'Firebird Clayborn Sea Dragon Dna, Barbara A Deis, Cathi Wester
RCH UAGI CH'PR'Tangaloor Escape Velocity Dna, Kimberly D Mc Neill, Miles Tihansky
GRCH GRCH'PR'Clayborn Hero's Quest Dna, Cathi Wester, Susan Mensch

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Afghan Hound, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Firebird Clayborn Sea Dragon Dna
3rd) Basenji, CH Wyoland's Amazing Ruby

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Sharon K Sparks
Int. Male BM BOB SHR Windsong Magical Mischief Mkr, Dena Bream, Jeffrey Bream, Iva H Darnall
RBM CH SHR Summerwind Srt Of The Ol West Dena M Bream

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Sharon K Sparks
Male Puppy BM BOB Blue Sky's Tennessee Waltz, Anita C Eley

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Sharon K Sparks
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Sharon K Sparks
Int. Female BF Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
CH BOB GRCH Beaver Creek's Polar Pawz, Erin Bonwell
RCH URO1 CH Beaver Creek's Midnight Son, Erin L Bonwell And Toby P Bonwell
GRCH GRCH Beavercreeks Dixieland Edition, Erin Bonwell Or Toby Bonwell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Beavercreeks Dixieland Edition, Erin Bonwell Or Toby Bonwell

Stabyhoun, 1 Entry
Judge Sharon K Sparks
CH BOB CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT, Carly Stephen, Adam Stephen

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Sharon K Sparks
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male RBM Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
Jr. Female BF CH Cnc's Prairie Rose, Midge Tucker
CH CH Brienwoods Dirty Dancer, Angela Morgan

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Sharon K Sparks
Male Puppy BM BOB Listed Entry
RBM Prairiedogs' Country Dancer Karen L Scopel

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon K Sparks
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Curly-coated Retriever, SHR Windsong Magical Mischief Mkr
3rd) Field Spaniel, Blue Sky's Tennessee Waltz
4th) Labrador Retriever, GRCH Beaver Creek's Polar Pawz

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire

Alaskan Klee Kai
Judge John F Booth
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Diamond E's Borealis @ Ice, Pamela Eaves

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge John F Booth
Adult Female BF BOB CH Nrthrn Xpsr Fair Maidn Madison, Barb Cannon

American Eskimo, 2 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CH'PR'Dvk's Mystic Winter Edelweiss, Beth Piltz
GRCH BOB GRCH'PR'Dvk's Mystic Auriferous Valley, Beth Piltz

Northern Breed Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Akita, CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy
2nd) Alaskan Malamute, CH Nrthrn Xpsr Fair Maidn Madison
3rd) American Eskimo, GRCH'PR'Dvk's Mystic Auriferous Valley

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOW BOB Srn Eagle's Running Bear, Sharon Elkins, Lauren Nelson, Charlotte Trojanovich
BHF BF CH URO2 Srn Eagle's Chica Verse, Sharon Elkins

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Aggasi Vom Gunbil, David Stanford

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Linderlands Casanova, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova, Melinda Peters And Judy Linder

Herding Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Australian Shepherd, Srn Eagle's Running Bear
2nd) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova
3rd) German Shepherd Dog, Aggasi Vom Gunbil

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge John F Booth
HAIRLESS
Int. Male Invalid Entry
Female Puppy BFV BF BOW BOB CH Bellridge's Imspotonherheartmap, Shana Bokelman

Border Terrier, 2 Entries
Judge John F Booth
GRCH BOB RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue, Betty Mc Neil-scott, Bryon Scott
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NV NC RATM USR UFR CA GRCH Lndi's Zach's My Hero SPOT-ON, Betty J Mc Neil-scott Or Bryon L Scott

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOB Minotaur Baba O'riley, Jennifer Nelson

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB Listed Entry

Rat Terrier, 8 Entries
Judge John F Booth
STANDARD
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW Listed Entry
RBMV 'PR'K2's Devil In The Details Tracey A Kallas
CH CH K2's Showin You A Good Time, Tracey A Kallas
RCH GRCH'PR'Rk Sgk Wannabestartinsomethin, Ruth Kramer
GRCH BOB GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman
RBM 'PR'K2's Devil In The Details Tracey A Kallas

Skye Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
Adult Male BM BOB Listed Entry

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
Adult Male BM BOB CH Broquel's Celtic Warrior, Rus Hall, Gracia Hall

Terrier Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2
2nd) Smooth Fox Terrier, CH Broquel's Celtic Warrior
3rd) Skye Terrier, Listed Entry
4th) Miniature Bull Terrier, Minotaur Baba O'riley

BIS Rat Terrier, GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman
RBIS Afghan Hound, Listed Entry

View Event >