▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Trail Ridge Kennel Club (05/12/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

May 13, 2017

Hosted By: Trail Ridge Kennel Club

Location: Johnstown, Colorado

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Gary L Andersen
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM CH Sinnbourgos Prince Of Charming, Liz Conour
Int. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB CH Symphonynbourgos American Honey, Liz Conour
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Tuscany's Armani, Kimberly Robertson

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
Adult Male BM BOW BOB CH Caballero Frecon's Tyrion, Frederick Wells
Female Puppy BF Vanakred Frecon's Sansa, Frederick Wells

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
BHM BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Listed Entry

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Gary L Andersen
Male Puppy BM Caballero Ghost Recon, Michelle Glasser
Female Puppy RBF Caballero Miss Marvel, Michelle Glasser
Int. Female BF BOW BOB CH Caballero Aurora Borealis, Michelle Glasser

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
CH BOB CH Fanta C The Delightful Diva, Marnell Lowe

Great Dane, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
CH BOB CH Glacier's Pride Land's Maxwell, Cynthia Van Orden-crowder

Rottweiler, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
Jr. Male BM BOW BOB CH Ironstone's Roll O' The Dice, Heidi Korpela
Adult Female BF CH Einziger Abigail Allen, Sandra K Allen

Guardian Dog Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Giant Schnauzer, CH Fanta C The Delightful Diva
2nd) Boxer, CH Symphonynbourgos American Honey
3rd) Cane Corso Italiano, CH Caballero Frecon's Tyrion
4th) Great Dane, CH Glacier's Pride Land's Maxwell

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge Barbara Lauer
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW BOB CH Criscross Far To Go Ms, Jerry Silvrants
STANDARD
Female Puppy RBFV RBF Bonnfel's Sunshine Sheila Sl, Sarbina G Spurlin
Int. Female BFV BF CH Tama N Pramada's Xmas Holly Sl, Sarbina G Spurlin

Scenthound Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Dachshund, CH Criscross Far To Go Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Adult Female BF BOB Listed Entry

Basenji, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
BHF BF BOB CH Wyoland's Amazing Ruby, Janell Canaday

Borzoi, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Int. Female BF BOB Folly Quarters Windsong, Maggie Rice

Podengo Portugueso, 2 Entries
Judge Barbara Lauer
CH BOB CH Querino De Veiros, Kristine J Meiring
RCH CH Donato Da Vinheira, Joke C Tucker Vandenberg And Diana Mc Carty

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Barbara Lauer
Jr. Female RBF 'PR'Clayborn's I Spy, Kimberly D Mc Neill, Miles Tihansky
Int. Female BF BOB CH'PR'Gryffyn's Indian Summer Sky, Cathi Wester, Barbara A Deis
CH CH'PR'Clayborn's Mountain Chickadee, Alyson Brown
RCH CH'PR'Firebird Clayborn Sea Dragon Dna, Barbara A Deis, Cathi Wester
GRCH GRCH'PR'Clayborn Hero's Quest Dna, Cathi Wester, Susan Mensch

Whippet, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Adult Male BM BOB Willowcrest Late Night Bandit, Donna Pardi

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Podengo Portugueso, CH Querino De Veiros
2nd) Basenji, CH Wyoland's Amazing Ruby
3rd) Afghan Hound, Listed Entry
4th) Silken Windhound, CH'PR'Gryffyn's Indian Summer Sky

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
Int. Male BM BOB CH SHR Summerwind Srt Of The Ol West, Dena M Bream
RBM SHR Windsong Magical Mischief Mkr Dena Bream, Jeffrey Bream, Iva H Darnall

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Male Puppy BM BOB Blue Sky's Tennessee Waltz, Anita C Eley

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
Int. Female BF BOB Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell

Stabyhoun, 1 Entry
Judge Gary L Andersen
CH BOB CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT, Carly Stephen, Adam Stephen

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Gary L Andersen
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male RBM Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
Jr. Female BF CH Cnc's Prairie Rose, Midge Tucker
CH BOB CH Brienwoods Dirty Dancer, Angela Morgan

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Gary L Andersen
Male Puppy BM BOB Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel
RBM Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Gary L Andersen
1st) Standard Poodle, Windswept Baileys Irish Cream
2nd) Standard Poodle M/C, Prairiedogs' Country Dancer
3rd) Golden Retriever, Listed Entry
4th) Curly-coated Retriever, CH SHR Summerwind Srt Of The Ol West

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
CH BOB CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire

Alaskan Klee Kai
Judge Barbara Lauer
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Diamond E's Borealis @ Ice, Pamela Eaves

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Adult Female BF BOB CH Nrthrn Xpsr Fair Maidn Madison, Barb Cannon

American Eskimo, 2 Entries
Judge Barbara Lauer
CH BOB CH'PR'Dvk's Mystic Winter Edelweiss, Beth Piltz
GRCH GRCH'PR'Dvk's Mystic Auriferous Valley, Beth Piltz

Northern Breed Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Akita, CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy
2nd) American Eskimo, CH'PR'Dvk's Mystic Winter Edelweiss
3rd) Alaskan Malamute, CH Nrthrn Xpsr Fair Maidn Madison

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Barbara Lauer
Male Puppy BM Srn Eagle's Running Bear, Sharon Elkins, Lauren Nelson, Charlotte Trojanovich
BHF BF BOW BOB CH URO2 Srn Eagle's Chica Verse, Sharon Elkins

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Jr. Male BM BOB Aggasi Vom Gunbil, David Stanford

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
CH BOB CH Linderlands Casanova, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova, Melinda Peters And Judy Linder

Pembroke Welsh Corgi
Judge Barbara Lauer
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Pemstars Winters Glory, Jessica J Douglas

Herding Dog Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Australian Shepherd, Srn Eagle's Running Bear
2nd) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova
3rd) German Shepherd Dog, Aggasi Vom Gunbil

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Barbara Lauer
HAIRLESS
Int. Male Invalid Entry
Female Puppy BFV BF CH Bellridge's Imspotonherheartmap, Shana Bokelman

Border Terrier, 2 Entries
Judge Barbara Lauer
GRCH BOB NV NC RATS CA GRCH Glenlair Legacy SPOT-ON, Betty Mc Neil-scott Or Bryon Scott
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP NV NC RATM USR UFR CA GRCH Lndi's Zach's My Hero SPOT-ON, Betty J Mc Neil-scott Or Bryon L Scott

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Male Puppy BM BOB Minotaur Baba O'riley, Jennifer Nelson

Norwich Terrier, 2 Entries
Judge Barbara Lauer
CH BOB Listed Entry

Rat Terrier, 7 Entries
Judge Barbara Lauer
MINIATURE
Male Puppy BMV RBMV BM RBM Listed Entry
CH GRCH'PR'Hdk K2's Takin' Names, Tracey A Kallas, Devan R Kallas
RCH GRCH'PR'Rk Sgk Wannabestartinsomethin, Ruth Kramer
GRCH BOB GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman

Skye Terrier, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Adult Male BM BOB Listed Entry

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Barbara Lauer
Adult Male BM BOB CH Broquel's Celtic Warrior, Rus Hall, Gracia Hall

Terrier Group Winners
Judge: Barbara Lauer
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2
2nd) Border Terrier, NV NC RATS CA GRCH Glenlair Legacy SPOT-ON
3rd) Skye Terrier, Listed Entry
4th) Norwich Terrier, Listed Entry

BIS Podengo Portugueso, CH Querino De Veiros, Kristine J Meiring
RBIS Dachshund, CH Criscross Far To Go Ms, Jerry Silvrants

View Event >