▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Trail Ridge Kennel Club (05/12/2017) / Conformation - Friday, Show 1

May 12, 2017

Hosted By: Trail Ridge Kennel Club

Location: Johnstown, Colorado

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge Kathryn Kudron
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM CH Sinnbourgos Prince Of Charming, Liz Conour
Adult Female BF BOW BOB CH Symphonynbourgos American Honey, Liz Conour
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Tuscany's Armani, Kimberly Robertson

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Kathryn Kudron
Adult Male BM BOW BOB CH Caballero Frecon's Tyrion, Frederick Wells
Female Puppy BF Vanakred Frecon's Sansa, Frederick Wells

Dogo Argentino, 3 Entries
Judge Kathryn Kudron
Male Puppy BM Caballero Ghost Recon, Michelle Glasser
Female Puppy RBF Caballero Miss Marvel, Michelle Glasser
Int. Female BF BOW BOB CH Caballero Aurora Borealis, Michelle Glasser

Great Dane, 1 Entry
Judge Kathryn Kudron
CH BOB CH Glacier's Pride Land's Maxwell, Cynthia Van Orden-crowder

Rottweiler, 1 Entry
Judge Kathryn Kudron
Adult Female BF BOB CH Einziger Abigail Allen, Sandra K Allen

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kathryn Kudron
1st) Rottweiler, CH Einziger Abigail Allen
2nd) Great Dane, CH Glacier's Pride Land's Maxwell
3rd) Boxer, CH Symphonynbourgos American Honey
4th) Cane Corso Italiano, CH Caballero Frecon's Tyrion

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Ronald V Horn
BHF BF BOB CH Wyoland's Amazing Ruby, Janell Canaday

Whippet, 1 Entry
Judge Dr Bev Sigl Felten
Adult Male BM BOB Willowcrest Late Night Bandit, Donna Pardi

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Dr Bev Sigl Felten
1st) Basenji, CH Wyoland's Amazing Ruby
2nd) Whippet, Willowcrest Late Night Bandit

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Kathryn Kudron
Int. Male BM BOB CH SHR Summerwind Srt Of The Ol West, Dena M Bream

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Kathryn Kudron
Jr. Female BF BOB CH Northsky's Out Of The Blue, William Anderson

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Kathryn Kudron
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Kathryn Kudron
Int. Female BF BOB Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Beavercreeks Dixieland Edition, Erin Bonwell Or Toby Bonwell

Stabyhoun, 1 Entry
Judge Kathryn Kudron
CH BOB CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT, Carly Stephen, Adam Stephen

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Kathryn Kudron
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
CH BOB CH Brienwoods Dirty Dancer, Angela Morgan

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Kathryn Kudron
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Kathryn Kudron
1st) Curly-coated Retriever, CH SHR Summerwind Srt Of The Ol West
2nd) Standard Poodle, CH Brienwoods Dirty Dancer
3rd) Field Spaniel, CH Northsky's Out Of The Blue
4th) Stabyhoun, CH Alpine Abbey's Zoe Yeske SPOT

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Ronald V Horn
Male Puppy BM Srn Eagle's Running Bear, Sharon Elkins, Lauren Nelson, Charlotte Trojanovich
Jr. Female BF BOW BOB CH Srn Eagle's Kiss Me Kate, Sharon Elkins
BHF RBF CH URO2 Srn Eagle's Chica Verse, Sharon Elkins

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Ronald V Horn
CH BOB CH Linderlands Casanova, Melinda Peters And Judy Linder
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Linderlands Casanova, Melinda Peters And Judy Linder

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Ronald V Horn
CH BOB CH Renegade Winds Worth The Wait, Jennifer Anderson Bernard
RCH CH Windsong Bokee Count Them Up, Jennifer Bernard
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Renegade Winds Worth The Wait, Jennifer Anderson Bernard

Herding Dog Group Winners
Judge: Ronald V Horn
1st) Min American Shepherd, CH Linderlands Casanova
2nd) Shetland Sheepdog, CH Renegade Winds Worth The Wait
3rd) Australian Shepherd, CH Srn Eagle's Kiss Me Kate

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Ronald V Horn
HAIRLESS
Int. Male Invalid Entry
Female Puppy BFV BF BOW BOB CH Bellridge's Imspotonherheartmap, Shana Bokelman

Border Terrier, 2 Entries
Judge Ronald V Horn
GRCH BOB RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue, Betty Mc Neil-scott, Bryon Scott
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NV NC RATM USR UFR CA GRCH Lndi's Zach's My Hero SPOT-ON, Betty J Mc Neil-scott Or Bryon L Scott

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Ronald V Horn
STANDARD
Male Puppy BMV BM Listed Entry
CH GRCH'PR'Hdk K2's Takin' Names, Tracey A Kallas, Devan R Kallas
RCH GRCH'PR'Rk Sgk Wannabestartinsomethin, Ruth Kramer
GRCH BOB GRCH'PR'Rk Sgk Iwannadancewsomebody, Ruth Kramer

Terrier Group Winners
Judge: Ronald V Horn
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'Rk Sgk Iwannadancewsomebody
2nd) Border Terrier, RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue
3rd) American Hairless Terrier, CH Bellridge's Imspotonherheartmap

Companion Dogs

Havanese, 3 Entries
Judge Kathryn Kudron
Jr. Female RBF Wildflowers Morning Glory Rory, Laura A Burgess
Int. Female BF CH Mia Miga De Luna Of Wildflower, Laura A Burgess
CH BOB CH Wildflowers Flibbertigibbet, Laura A Burgess

Papillon, 1 Entry
Judge Kathryn Kudron
Int. Male BM BOB Listed Entry

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Kathryn Kudron
CH BOB CH House Of Wu Make A Deal, Gay D Eckes

Companion Dog Group Winners
Judge: Kathryn Kudron
1st) Shih Tzu, CH House Of Wu Make A Deal
2nd) Papillon, Listed Entry
3rd) Havanese, CH Wildflowers Flibbertigibbet

BIMBS Basenji, CH Wyoland's Amazing Ruby, Janell Canaday
RBIMBS Curly-coated Retriever, CH SHR Summerwind Srt Of The Ol West, Dena M Bream

View Event >