▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (05/05/2017) / Conformation - Friday, Show 2

May 5, 2017

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge James Heinz
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB URO2 CH Abigail Von Herzen, Amanda Bowler
RBF Bell'lavoro Cuore In Fiamme Miriam Pike

South African Boerboel, 1 Entry
Judge James Heinz
BHM BM BOB CH Darkwater Oblio, Eileen B Weatherbee

Guardian Dog Group Winners
Judge: James Heinz
1st) South African Boerboel, CH Darkwater Oblio
2nd) Doberman Pinscher, URO2 CH Abigail Von Herzen

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge James Heinz
Female Puppy BF BOB Grays Night Stalker Rainey, Larry F Gray Jr

Bavarian Mountain Hound, 1 Entry
Judge James Heinz
Female Puppy BF BOB Oak Hill's Mon Belator Cherry, Cynthia Drake

Beagle, 3 Entries
Judge James Heinz
Jr. Male BM Listed Entry
GRCH BOB CGRCH Shenanigans Raising The Roof, Colleen Gallagher

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge James Heinz
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar

Porcelaine, 5 Entries
Judge James Heinz
Male Puppy BM BOW BOB CH Oak Hills's Charlemagne, Robert V Folen
Female Puppy BF Oak Hill's Blue Sky At Riparian, Thomas R Williford, Chandler D Pattisall
CH CH Oak Hill's Angelica Roseana, Cynthia Drake, Olsie Owens
RCH CH Berankovi Lily Of Oak Hill, Cynthia Drake, Olsie Owens
GRCH GRCH Berankovi Tulip Of Oak Hill, Cynthia R Drake, Olsie D Owens Jr

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge James Heinz
Adult Male BM CCH'PR'Scottland's Man Of Mayhem, Laura Gregory
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary

Scenthound Group Winners
Judge: James Heinz
1st) Treeing Walker Coonhound, CH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed
2nd) Porcelaine, CH Oak Hills's Charlemagne
3rd) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry
4th) Beagle, CGRCH Shenanigans Raising The Roof

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge James Heinz
GRCH BOB GRCH Lionhounds Tumaini Kengele, Cheryl Lantz, Dave Rowsey

Silken Windhound, 2 Entries
Judge James Heinz
CH UWP CH'PR'Csb Agent Three Blind Mice Dna, Steven Beckerman, Christina Beckerman, Crysta Tucci
GRCH BOB GRCH'PR'Hunter's Run Roadrunner, Richard Hunter

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: James Heinz
1st) Rhodesian Ridgeback, GRCH Lionhounds Tumaini Kengele
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Hunter's Run Roadrunner

Gun Dogs

Bracco Italiano, 1 Entry
Judge James Heinz
Female Puppy BF BOB CH Feel Of Pride Giozetta Milada TAN, Jennifer N Caban

Epagneul Breton, 3 Entries
Judge James Heinz
ALL OTHER COLORS
Adult Female BFV BF CH Janmary Du Bois Courcol, Merle Chip Hidinger
ORANGE & WHITE
Jr. Male BOW BMV BM Lord Du Bois Courcol TAN, Merle Chip Hidinger
CH BOB CH Merlin De Tremouard TAN, Kevin Pack

Golden Retriever, 3 Entries
Judge James Heinz
CH BOB CH Golden Rose Light My Fire, Julie Cooke
RCH CH Mattiaci Montyinlove@goldnrose, Julie Cooke

Labrador Retriever, 10 Entries
Judge James Heinz
Jr. Male BM BOW CH Deep Run Ballyhoo, Phyllis Giroux
Female Puppy BF CH Potomaccreeks Bluveil Bellissimo, Paula Scholz
Jr. Female Deep Hollows All About Missy, Brittany Padgett
Int. Female Invalid Entry
BHF RBF CH Balewaters Hey There Georgie, Sue Schultze, Steve Trojak, Christina Trojak
CH CH Deep Run Jonathan, Phyllis Giroux
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Looking For Trouble @ Crumpcreek, Gerald W Kanner

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge James Heinz
CH BOB URO2 CH Foxvale's Fire Fly, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Debra Gibbs

Standard Poodle, 2 Entries
Judge James Heinz
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge James Heinz
Jr. Male BM BOW BOB CH Sapphire's Under Investigation, Wendy Coffey
Female Puppy BF Sapphire's Love Me Like Music, Wendy Coffey

Vizsla, 1 Entry
Judge James Heinz
CH BOB CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr, Susan Dellapenta

Gun Dog Group Winners
Judge: James Heinz
1st) Golden Retriever, CH Golden Rose Light My Fire
2nd) Vizsla, CH Sassafras Chkrd Flg Intimidatr
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, URO2 CH Foxvale's Fire Fly
4th) Bracco Italiano, CH Feel Of Pride Giozetta Milada TAN

Northern Breeds

German Spitz, 3 Entries
Judge James Heinz
KLIEN 9-11.5
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Kingsfield Family Tradition, Heather Smith
Jr. Female BFV BF Cassandra's True Colors, Heather K Smith
RBFV CH Cassandra's Moonlight Heather K Smith

Siberian Husky, 1 Entry
Judge James Heinz
CH BOB CH Blackice's Dirty Denim, Jennifer Williams

Northern Breed Group Winners
Judge: James Heinz
1st) Siberian Husky, CH Blackice's Dirty Denim
2nd) German Spitz, CH Kingsfield Family Tradition

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge James Heinz
Int. Female BF BOB Cavalier's Mistress Of Magic, Barbara Rankin

Border Collie, 2 Entries
Judge James Heinz
Male Puppy BM BOW BOB Avatar Chase The Moon @ Bayshore, Diana Smith, Stacy Einck-paul, Frank Baylis
Adult Female BF Avatar's Hotsy Totsy Of Bayshore, Stacy Einck-paul

German Shepherd Dog, 8 Entries
Judge James Heinz
Jr. Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH UWP CH Filam Xerxes Vomhaus Morrisson, Steven J Siwecki
GRCH BOB UWP GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON, Susie Zeiner

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge James Heinz
CH BOB URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge James Heinz
CH BOB URO2 CH Lca Little Sherman Tank, Meghan Rice

Herding Dog Group Winners
Judge: James Heinz
1st) Old English Sheepdog, URX UAGI CA UCDX UWP UROC CH Limehouse Hellcat O'hare
2nd) German Shepherd Dog, UWP GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON
3rd) Pembroke Welsh Corgi, URO2 CH Lca Little Sherman Tank
4th) Border Collie, Avatar's Hotsy Totsy Of Bayshore

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge James Heinz
Male Puppy BM CH'PR'Shaw's What U Talkin Bout Wilis, Warren Shaw
BHM RBM CH'PR'Shaw's Dirty Deeds Dun Drt Chp, Warren Shaw
Female Puppy BF BOW BOB CH'PR'Shaw's Lil Miss Lucifer, Warren Shaw
Jr. Female RBF 'PR'Ka's Shaw's Chocolate Starfish, Warren Shaw

Terrier Group Winners
Judge: James Heinz
1st) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Shaw's Lil Miss Lucifer

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge James Heinz
CH BOB UWPCH CH Mr Polo, Daniel Mc Guire, Antonio Jones

Boston Terrier, 1 Entry
Judge James Heinz
CH BOB CH Sellano's Just Built Better, Laura Gregory

Chihuahua, 1 Entry
Judge James Heinz
GRCH BOB GRCH Silver Bluff Majic Man @zeleys, Shirley Myall

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge James Heinz
Female Puppy BF BOB Birkenstrand's You Make Me Smile, Joline Finke, David Finke, Mary Dixon

Papillon, 1 Entry
Judge James Heinz
Female Puppy BF BOB CH Parides Ome Omya At Zeleys, Shirley Myall

Poodle, 1 Entry
Judge James Heinz
MINIATURE
BHF BFV BF BOB CH Miracles Priceless Sweet Surprise, Ethel M Luke-pugh

Poodle M/C, 2 Entries
Judge James Heinz
MINIATURE
Int. Male BMV BM BOB Miracle's Priceless Love, Ethel Marie Luke-pugh
Adult Male RBMV RBM CH Miracle Parti Full Of Kisses, Danniel W Bressette, Ethel Marie Luke-pugh, Jocelyn Bressette

Pug, 1 Entry
Judge James Heinz
Male Puppy BM BOB Caper's Enduring Odyssey Atavatar, Stacy Einck-paul, Aubrey Einck, Phillip Fisher, Carol Fisher

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge James Heinz
Jr. Male BM BOB Dragonsong Desla Dorja Bt, Joline Finke, David Finke, Pamela Bradbury

Companion Dog Group Winners
Judge: James Heinz
1st) American Bully, UWPCH CH Mr Polo
2nd) Poodle, CH Miracles Priceless Sweet Surprise
3rd) Papillon, CH Parides Ome Omya At Zeleys
4th) Boston Terrier, CH Sellano's Just Built Better

BIS Golden Retriever, CH Golden Rose Light My Fire, Julie Cooke
RBIS Treeing Walker Coonhound, CH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary

View Event >