▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (05/06/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

May 6, 2017

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Darryl Hurst
Adult Male BM BOW BOB CH Ruley's Wild Bear Smiles, Amber Ryczek
Jr. Female BF Atlantean's Kamari, Brandon M Mc Cluney
Adult Female RBF Listed Entry

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Darryl Hurst
Jr. Female BF BOB Listed Entry
CH CH Benchmark's Dark Waters, Riley Carter
RCH CH Blitzhund's Legend Of Griselda SPOT, Riley Carter

Rottweiler, 2 Entries
Judge Darryl Hurst
Jr. Male BM URO1 Dcf's Ubu Vom Hause Oggmeier, Kimberly Shaffer
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Darryl Hurst
1st) Cane Corso Italiano, CH Ruley's Wild Bear Smiles
2nd) Doberman Pinscher, Listed Entry
3rd) Rottweiler, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge William Hossler
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBFV RBF Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: William Hossler
1st) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 2 Entries
Judge Darryl Hurst
Female Puppy BF BOB Lakilanni Fast As You At Kj's, Kelly Grubaugh
Adult Female RBF CH Kj's Primadonna, Kelly J Grubaugh

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Darryl Hurst
1st) Greyhound, Lakilanni Fast As You At Kj's

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Mary Lou Kniola
CH BOB CH Wild Mtn's Storm Chaser, Elizabeth Woolford

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Mary Lou Kniola
GRCH BOB GRCH Ziel-lor's All Kidding Aside, Linda Zielinski, Margaret Ritch

English Setter, 1 Entry
Judge Mary Lou Kniola
CH BOB CH Sevenoaks Green With Envy, Jessica Walter

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Mary Lou Kniola
CH BOB CH Golden Lace's Night Watch, Sheila O Mitchell, Lauren Mitchell

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Mary Lou Kniola
Male Puppy BM BOB Captain Nick's Rogue Wave, Christine Nickerson
CH CH Captain Nick's Winch Grinder, Christine Nickerson, Paul Nickerson
RCH CH Epoch's Opus One, Gail Jaite
GRCH BOB GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Mary Lou Kniola
Jr. Male BM BOB Brienwoods Storm Trooper, Amy K Stants

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Mary Lou Kniola
Jr. Female BF BOB Listed Entry
CH CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley

Gun Dog Group Winners
Judge: Mary Lou Kniola
1st) English Setter, CH Sevenoaks Green With Envy
2nd) Labrador Retriever, Captain Nick's Rogue Wave
3rd) English Cocker Spaniel, GRCH Ziel-lor's All Kidding Aside
4th) Golden Retriever, CH Golden Lace's Night Watch

Northern Breeds

Samoyed, 2 Entries
Judge Earl Acker
Female Puppy BF BOB Safyr's Set The World On Fire, Doreen Nelson
Jr. Female RBF Lunasea N Safyr Devil's Brew, Karen Dahle

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Earl Acker
GRCH BOB GRCH Snowborn's The Buck Stops Here, James C Holt, Diana Brumbaugh

Northern Breed Group Winners
Judge: Earl Acker
1st) Siberian Husky, GRCH Snowborn's The Buck Stops Here
2nd) Samoyed, Safyr's Set The World On Fire

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge William Hossler
Male Puppy BM BOB CH Millcreeks Mae B The Cowboy Way, Joann Sesser

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge William Hossler
Male Puppy BM BOB Shadowoods Final Edition, Kathleen M Hopkins

Beauceron, 1 Entry
Judge William Hossler
CH BOB CH Arc's Un Reve Realise, Karen E Romine

Berger Des Pyrenees, 2 Entries
Judge William Hossler
ROUGH-FACED
Rough Int. Male BMV BM BOB CH Arcadia Cadence De La Brise, Karen Romine
SMOOTH-FACED
Male Puppy BMV RBM Listed Entry

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge William Hossler
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Eshelmanschwitz Aura Vom Ansbach, Heather Joanna Eshelman
RCH CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
GRCH URO1 GRCH Jdm Bulters Shadow Tanglewood, John Pertuset Or Diana Pertuset

Pembroke Welsh Corgi, 6 Entries
Judge William Hossler
Jr. Male BM CH 4 Sail's Prince Charming, Debbie A Mock
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Go Corgis Top Shelfs Mr.neymar, Debbie A Mock
RCH GRCH Buckeye Salted Caramel Kiss, Debbie A Mock
GRCH GRCH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge William Hossler
Adult Female BF Gore's Ring Dancer, Lori Gore
GRCH BOB GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark

Herding Dog Group Winners
Judge: William Hossler
1st) Berger Des Pyrenees, CH Arcadia Cadence De La Brise
2nd) Australian Cattle Dog, CH Millcreeks Mae B The Cowboy Way
3rd) Shetland Sheepdog, GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift
4th) Beauceron, CH Arc's Un Reve Realise

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Mary Lou Kniola
Female Puppy RBF CH Gwlk Red Like Roses, Amanda Watkins, Bruce Watkins
Jr. Female BF BOB CH Esoteric's Kiss My Ash, Amanda Watkins

Parson Russell Terrier, 2 Entries
Judge Mary Lou Kniola
CH BOB UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield
GRCH BOB GRCH Corn Row Pierce, Ruth Matheos

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Mary Lou Kniola
CH UFA CA UWP CH Serenity Foot Loose & Fancy Free, Jennifer L Rice
RCH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
GRCH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Mary Lou Kniola
1st) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
2nd) American Pit Bull Terrier, CH Gwlk Red Like Roses
3rd) Parson Russell Terrier, GRCH Corn Row Pierce

Companion Dogs

Chihuahua, 3 Entries
Judge Earl Acker
Jr. Male BM BOW BOB Rumblin Eko's Rumbles Of Wc, Mark S Garza
Adult Female BF Rumblin Eko's Be My Valentine, Betty Dzatko, Tammy Dzatko
RBM Listed Entry

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Earl Acker
CH BOB CH Rare Gem Jimmy Lee, Ruthy Wolfson
RCH CH Rare Gem Austin Lee, Ruthy Wolfson, Betina Baranowski

Miniature Pinscher, 4 Entries
Judge Earl Acker
CH BOB GRCH Sun Reh Moonlite On Water, Martha Wojtaszek
RCH CH Highlands Summerhawk @ Sun Reh, Martha Wojtaszek
GRCH GRCH Witzend Pardon My French, Christine Bixler, David Bixler

Schipperke, 1 Entry
Judge Earl Acker
CH BOB CH Delamer Satin Bikini, Connie L Lewis, G William Lewis

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge Earl Acker
Adult Male BM BOB Sandledge Wyndom Dennyson @tek, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Earl Acker
1st) Miniature Pinscher, GRCH Sun Reh Moonlite On Water
2nd) Schipperke, CH Delamer Satin Bikini
3rd) Mi-ki, CH Rare Gem Jimmy Lee
4th) Chihuahua, Rumblin Eko's Rumbles Of Wc

BIMBS English Setter, CH Sevenoaks Green With Envy, Jessica Walter
RBIMBS Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

View Event >