▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Upstate Kennel Club (05/06/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

May 7, 2017

Hosted By: Upstate Kennel Club

Location: Tonawanda, New York

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB URO1 RATN CH Scandifio's Legacy Of Leo SPOT-ON, Ester Pullano, Tony Scandy

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Renee Strong
Male Puppy BM BOB Ravalleses Always A Step Ahead, Angela Ravallese, Shirley Bow

Great Dane, 5 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male Autumn Royal Tall Dark & Jackman, Ophelia Lehman
BHM RBM Bluprt's Unbowed Unbent Unbrkn, Jennifer Mack
Female Puppy RBF Autumn Royal Swishing The Alps, Ophelia Lehman
BHF BF CH Autumn Royal Toes In The Sand, Ophelia Lehman

Kuvasz, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Brantwood's Man In The Moon, Kathleen K Dahmer, Richard J Dahmer

Leonberger, 2 Entries
Judge Renee Strong
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Bevard's My Irish Brogue, Mary Monahan

Newfoundland, 1 Entry
Judge Renee Strong
Jr. Male BM BOB CH Annisquamlight Divine Emperor, Conny Simonet-bertino

Rottweiler, 2 Entries
Judge Renee Strong
Jr. Male BM BOW BOB CH Legacy's Makers Mark, Joann Squier
Jr. Female BF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) Rottweiler, CH Legacy's Makers Mark
2nd) Leonberger, CH Bevard's My Irish Brogue
3rd) Doberman Pinscher, Ravalleses Always A Step Ahead
4th) Newfoundland, CH Annisquamlight Divine Emperor

Scenthounds

Bloodhound, 4 Entries
Judge Eleanor H Main
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Dachshund, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
STANDARD
Adult Female BFV BF BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Bloodhound, Listed Entry
2nd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Sovngarde Dire Wolf, Julie Schaeffer, Christopher Schaeffer

Saluki, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
GRCH BOB GRCH Sandstorm Karob Can U Hear Me?, Kathleen Morton

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) Saluki, GRCH Sandstorm Karob Can U Hear Me?
2nd) Irish Wolfhound, CH Sovngarde Dire Wolf

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Renee Strong
Adult Male BM BOW Horizon's Come Fly With Me, Marysusan Janowski, Scott Janowski
Int. Female BF Parkhurst's Mytrange Dela Fame, Wildeana M Parkhurst, Bob A Parhurst
CH BOB CH Triumphant's Heavenly Gift, Roberta J Spryn

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Renee Strong
Female Puppy BF BOB Legacyk She's A Shade Of Wild, Lindsey Nicholas

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Renee Strong
Female Puppy BF BOB Carma Goldwind Toadily Awesome, Sherry Anderson, Michael G Collins
Jr. Female RBF Listed Entry

Hungarian Wh Vizsla, 1 Entry
Judge Renee Strong
Int. Male BM BOB Listed Entry

Irish Red & White Setter, 2 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy BM Clancuddy Double O Seven, Jocelyn Rossini
CH BOB CH Crossfire Plymouth Caravelle, Emily Peterson, John Zentz

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Renee Strong
BHF BF BOB Listed Entry
CH CH Belouro's Copper Baie Fine, Gillian Goldschmidt

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy BM BOW Properts Way Irish Ember, Marriah Propert
Female Puppy BF Properts Way Together N Harmony, Marriah Propert
Adult Female RBF Jubile' Renarde De Feu, Marriah Propert
GRCH BOB UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Weimaraner, 2 Entries
Judge Renee Strong
Int. Male BM BOB Quantrels Just Say Cheese, Melissa L Sproule
CH RATN CH Platinum Ultimate Renaissance Man SPOT, Tanya K Rowan

Gun Dog Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) German Shorthaired Pntr, Legacyk She's A Shade Of Wild
2nd) Standard Poodle, UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON
3rd) Portuguese Water Dog, Listed Entry
4th) English Springer Spaniel, CH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB CH'PR'Nuuktok's Legend Of Kiviuq, Sharon Robertson

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Jr. Male BM BOB Jalerran's Kunik Tikaani SPOT-ON, Gretchen Buckles

Northern Breed Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) American Eskimo, CH'PR'Nuuktok's Legend Of Kiviuq
2nd) Siberian Husky, Jalerran's Kunik Tikaani SPOT-ON

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Eleanor H Main
Male Puppy BM BOW BOB CH Mc Matt Topgun On The Big Screen, Nicole Williams
Female Puppy BF Sky Blue Zazu, Vanessa M Lee
CH Listed Entry
RCH Listed Entry

Berger Des Pyrenees, 2 Entries
Judge Eleanor H Main
SMOOTH-FACED
Adult Male RBMV RBM Thimble Farm Cirque Du Soleil, Valerie Davis
BHM BMV BM BOB CH URO1 Thimble Farm Cirque De L'espirit, Valerie A Davis

Collie, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
SMOOTH
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
GRCH BOB GRCH White Whillow Tipsy V Noblwood SPOT, Linda Machorro, Annie Stoeckmann, Trenton Harris

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Eleanor H Main
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Eleanor H Main
1st) German Shepherd Dog, GRCH White Whillow Tipsy V Noblwood SPOT
2nd) Australian Shepherd, CH Mc Matt Topgun On The Big Screen
3rd) Berger Des Pyrenees, Thimble Farm Cirque Du Soleil
4th) Shetland Sheepdog, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Renee Strong
CH CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

German Pinscher, 2 Entries
Judge Renee Strong
Jr. Female BF BOB 'PR'Passion4pinscher's Penny Stock, Marlene Denommee
RBF Alii Shores Annie Get Your Gun Marlene Denommee

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Renee Strong
Jr. Female BF BOB CH Foxfield Fighting The Fight, Kim E Gibbs

Norfolk Terrier, 3 Entries
Judge Renee Strong
Jr. Male BM BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Renee Strong
Female Puppy BF BOB Fatasticaa In The Spotlight, Mary Redenbach, Heberto Ledesma

Toy Fox Terrier, 4 Entries
Judge Renee Strong
Female Puppy Vinmars California Dreamin, Mary Redenbach
Jr. Female RBF CH'PR'Foxlair Good Golly Miss@triple, Barbara Kelley
Adult Female BF Ranmar's Cruise Director, Barbara Kelley, Dianne Clark
CH BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
2nd) Norfolk Terrier, Listed Entry
3rd) Jack Russell Terrier, CH Foxfield Fighting The Fight
4th) Toy Fox Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Renee Strong
Adult Female BF BOB Listed Entry

Dalmatian, 3 Entries
Judge Renee Strong
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

English Bulldog, 1 Entry
Judge Renee Strong
Male Puppy BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Runnin With The Big Dogs, Bethany Allsop

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Renee Strong
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Poodle, 2 Entries
Judge Renee Strong
MINIATURE
Jr. Female BFV BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) French Bulldog, CH Runnin With The Big Dogs
2nd) Japanese Chin, Listed Entry
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) Dalmatian, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hi SPOT-ON, Kenneth J Warner

BIS Saluki, GRCH Sandstorm Karob Can U Hear Me?, Kathleen Morton
RBIS Rottweiler, CH Legacy's Makers Mark, Joann Squier

View Event >