▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Upstate Kennel Club (05/06/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

May 6, 2017

Hosted By: Upstate Kennel Club

Location: Tonawanda, New York

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB URO1 RATN CH Scandifio's Legacy Of Leo SPOT-ON, Ester Pullano, Tony Scandy

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB Ravalleses Always A Step Ahead, Angela Ravallese, Shirley Bow

Great Dane, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male Autumn Royal Tall Dark & Jackman, Ophelia Lehman
BHM BM BOW BOB Bluprt's Unbowed Unbent Unbrkn, Jennifer Mack
Female Puppy RBF Autumn Royal Swishing The Alps, Ophelia Lehman
BHF BF CH Autumn Royal Toes In The Sand, Ophelia Lehman

Kuvasz, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Brantwood's Man In The Moon, Kathleen K Dahmer, Richard J Dahmer

Leonberger, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Bevard's My Irish Brogue, Mary Monahan

Newfoundland, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB CH Annisquamlight Divine Emperor, Conny Simonet-bertino

Rottweiler, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM CH Legacy's Makers Mark, Joann Squier
Int. Male RBM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Doberman Pinscher, Ravalleses Always A Step Ahead
2nd) Leonberger, CH Bevard's My Irish Brogue
3rd) Cane Corso Italiano, URO1 RATN CH Scandifio's Legacy Of Leo SPOT-ON
4th) Kuvasz, CH Brantwood's Man In The Moon

Scenthounds

Bloodhound, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Bloodhound, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Sovngarde Dire Wolf, Julie Schaeffer, Christopher Schaeffer

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Irish Wolfhound, CH Sovngarde Dire Wolf

Gun Dogs

Brittany, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Int. Female BF BOB Parkhurst's Mytrange Dela Fame, Wildeana M Parkhurst, Bob A Parhurst
CH CH Triumphant's Heavenly Gift, Roberta J Spryn

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Legacyk She's A Shade Of Wild, Lindsey Nicholas

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy RBF Carma Goldwind Toadily Awesome, Sherry Anderson, Michael G Collins
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Hungarian Wh Vizsla, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Int. Male BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Int. Male BM BOB Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB UCD URO3 CH Kylador's Quick Step, Elizabeth Meacham

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Belouro's Copper Baie Fine, Gillian Goldschmidt

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW Properts Way Irish Ember, Marriah Propert
Female Puppy BF Properts Way Together N Harmony, Marriah Propert
Adult Female RBF Jubile' Renarde De Feu, Marriah Propert
GRCH BOB UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Vizsla, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF BOB Heelmark Shikari Shootforthemoon, Mary-ellen Harvey, Kevin Harvey, Ritu Mihir

Weimaraner, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Int. Male BM Quantrels Just Say Cheese, Melissa L Sproule
CH BOB RATN CH Platinum Ultimate Renaissance Man SPOT, Tanya K Rowan

Gun Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Hungarian Wh Vizsla, Listed Entry
2nd) Standard Poodle, UAGI URO2 UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON
3rd) Weimaraner, RATN CH Platinum Ultimate Renaissance Man SPOT
4th) Portuguese Water Dog, CH Belouro's Copper Baie Fine

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB CH'PR'Nuuktok's Legend Of Kiviuq, Sharon Robertson

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Tycon's Macho Man, Kevin Izard-carroll

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB CH Drumlin Winter Torry Trollheimen, Catherine Mazzotta, Ellen Yacknin, Stacey L Restaino

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Japanese Akita, CH Tycon's Macho Man
2nd) Norwegian Buhund, CH Drumlin Winter Torry Trollheimen
3rd) American Eskimo, CH'PR'Nuuktok's Legend Of Kiviuq

Herding Dogs

Australian Shepherd, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW CH Mc Matt Topgun On The Big Screen, Nicole Williams
Female Puppy BF Sky Blue Zazu, Vanessa M Lee
CH BOB URO1 CH Novacoast Believe In Magic, Danielle Mathias
RCH Listed Entry

Collie, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
ROUGH
Jr. Male BMV BM Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW BOB Lynchri's Heart Of Glass, Jolynne Abdallah
CH CH Clarion Imagine That, Jolynne Abdallah

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH White Whillow Tipsy V Noblwood SPOT, Linda Machorro, Annie Stoeckmann, Trenton Harris

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB URO1 CH Red Rock Not A Knockoff, Rebecca Dayboll
RCH CH Linderlands Life Of The Party, Rebecca Dayboll

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Shetland Sheepdog, Listed Entry
2nd) German Shepherd Dog, GRCH White Whillow Tipsy V Noblwood SPOT
3rd) Australian Shepherd, URO1 CH Novacoast Believe In Magic
4th) Czechoslovakian Vlcak, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH'PR'Bossi's Colby Leprechaun Dlite, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON, Kenneth J Warner

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF BOB CH Foxfield Fighting The Fight, Kim E Gibbs

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Fatasticaa In The Spotlight, Mary Redenbach, Heberto Ledesma

Toy Fox Terrier, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy Vinmars California Dreamin, Mary Redenbach
Jr. Female BF CH'PR'Foxlair Good Golly Miss@triple, Barbara Kelley
Adult Female RBF Ranmar's Cruise Director, Barbara Kelley, Dianne Clark

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Jack Russell Terrier, CH Foxfield Fighting The Fight
2nd) American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH'PR'Morghems Bone Thief Of Fort Hill SPOT-ON
3rd) Smooth Fox Terrier, Fatasticaa In The Spotlight
4th) Toy Fox Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Int. Female BF BOB Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB Listed Entry

English Bulldog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Runnin With The Big Dogs, Bethany Allsop

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Richard Klatt
BHF BF BOB CH Medlee's Flashdance, Susan C Austin

Poodle, 1 Entry
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) French Bulldog, CH Runnin With The Big Dogs
2nd) Papillon, CH Medlee's Flashdance
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) Japanese Chin, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
Czechoslovakian Vlcak, Listed Entry
Ns Duck Tolling Retriever, UCD URO3 CH Kylador's Quick Step, Elizabeth Meacham
Cane Corso Italiano, URO1 RATN CH Scandifio's Legacy Of Leo SPOT-ON, Ester Pullano, Tony Scandy
Min American Shepherd, URO1 CH Red Rock Not A Knockoff, Rebecca Dayboll

BIS Jack Russell Terrier, CH Foxfield Fighting The Fight, Kim E Gibbs
RBIS Shetland Sheepdog, Listed Entry

View Event >