▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (05/05/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

May 7, 2017

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: La Porte, Indiana

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 10 Entries
Judge Jeanne R Heger
Male Puppy RBM Quantum's Top Flight, Debra L Markwardt
Adult Male BM URO1 Judons Glory Days, Don Shiffer, Judi Shiffer
Female Puppy BF BOW CH Shelian's Fifty Shades Of Fame, R A Shelly Wing, Katherine Coleman
CH CH Windsongs Famenfortune V Shelian, R A Shelly Wing, Elaine Adams
RCH CH Perfex The Godfather V Relic, Don Shiffer, Judi Shiffer
GRCH BOB GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt
RBF Quantum's Race To The Finish

Great Dane, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
BHF BF BOB Tw An Affair To Remember, Jennifer Jo Bussey

Guardian Dog Group Winners
Judge: Jeanne R Heger
1st) Doberman Pinscher, GRCH Protocol's A Splash Of Magic
2nd) Great Dane, Tw An Affair To Remember

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
Int. Female BF BOB CH Millspring Diagon Alley, Anita S Greider, Jack H Greider

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
Male Puppy BM BOB CH High Caliber's Leif The Lucky, Caitlin Carroll

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
CH BOB CH Jetoca's Never A Dull Moment, Darcy L Grieger, Patrick Grieger

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Jeanne R Heger
1st) Golden Retriever, CH Jetoca's Never A Dull Moment
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) German Shorthaired Pntr, CH High Caliber's Leif The Lucky
4th) English Springer Spaniel, CH Millspring Diagon Alley

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Jeanne R Heger
CH SV SI MC NHD AN PTE CH Fm Kingdom North Of Nevar-land, Connie Jankowski
GRCH BOB URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
Female Puppy BF BOB Mary-sue's Paige, Danette Clayton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Mary-sue's Paige, Danette Clayton

Northern Breed Group Winners
Judge: Jeanne R Heger
1st) Alaskan Malamute, URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out
2nd) Siberian Husky, Mary-sue's Paige

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Jeanne R Heger
BHM BM BOW BOB CH Lk Michigan I'm Your's, Marcie Boomsliter, Jenny Woelzlein
BHF BF Lk Michigan Special Attraction, Marcie Boomsliter, Jenny Woelzlein
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Jeanne R Heger
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Madrigal's Fire And Brimstone, Andrea Randon, Tamara Randon
CH BOB Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 8 Entries
Judge Jeanne R Heger
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW Sirius Better Choice Amber Solar, Kerri A Fulkerson
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF 4 Sail's Wake Up Maggie, Kerri Fulkerson
BHF BF CH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
CH BOB CH Milkywey's Im Gonna B Somebody, Nicole M Lutanno

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Jeanne R Heger
CH CH Mariah's Dream Treasure, Danette Clayton, Suzanne Crider
RCH UAGII CH Wheatcrofts Colleen Amandarose SPOT, Kim Smith
GRCH BOB UWP UCD URO2 UGRACH6 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Kim Smith
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Mariah's Liberty Keeper, Danette Clayton, Suzanne Crider

White Shepherd, 6 Entries
Judge Jeanne R Heger
Jr. Male BM Royal Captain Killian, Lori Montozzi, Cheyanne Montozzi
CH BOB GRCH Royal Chantilly Sunrise, Jean Reeves
GRCH GRCH Royal I'm Here For The Party SPOT, Jean Reeves Or Anita Beaudion
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Royal Von Tasz Classic Martini, Diana L Updike

Herding Dog Group Winners
Judge: Jeanne R Heger
1st) Australian Shepherd, CH Lk Michigan I'm Your's
2nd) White Shepherd, GRCH Royal Chantilly Sunrise
3rd) Shetland Sheepdog, UWP UCD URO2 UGRACH6 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON
4th) Min American Shepherd, Listed Entry

Terriers

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
CH BOB CH Wekay's Kiluntin Raisin Cane, Wendy Grotheer

Terrier Group Winners
Judge: Jeanne R Heger
1st) Kerry Blue Terrier, CH Wekay's Kiluntin Raisin Cane

Companion Dogs

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
BHM BM BOB Listed Entry

Pug, 2 Entries
Judge Jeanne R Heger
Adult Female BF BOB Listed Entry
GRCH Invalid Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Jeanne R Heger
1st) Pug, Listed Entry
2nd) Mi-ki, Listed Entry

BIS Australian Shepherd, CH Lk Michigan I'm Your's, Marcie Boomsliter, Jenny Woelzlein
RBIS Kerry Blue Terrier, CH Wekay's Kiluntin Raisin Cane, Wendy Grotheer

View Event >