▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (05/05/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

May 6, 2017

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: La Porte, Indiana

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 9 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM Quantum's Top Flight, Debra L Markwardt
Female Puppy BF BOW BOB CH Shelian's Fifty Shades Of Fame, R A Shelly Wing, Katherine Coleman
Adult Female RBF CH Windsongs Famenfortune V Shelian, R A Shelly Wing, Elaine Adams
CH CH Perfex The Godfather V Relic, Don Shiffer, Judi Shiffer
RCH URO1 UWP CA USJCH CH Blu Stones Sweet Chaos V Zuma, Debra L Markwardt
GRCH GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt

Great Dane, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
BHF BF BOB Tw An Affair To Remember, Jennifer Jo Bussey

Leonberger, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Adult Male BM BOB CH UAGI Brighteye Great Grn Navigator, Ruth Ann Van Noort

Guardian Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Doberman Pinscher, CH Shelian's Fifty Shades Of Fame
2nd) Leonberger, CH UAGI Brighteye Great Grn Navigator
3rd) Great Dane, Tw An Affair To Remember

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOB CH'PR'Bre-z-rds Uptown Funk, Brenda Katz

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Silken Windhound, CH'PR'Bre-z-rds Uptown Funk

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Int. Female BF BOB CH Millspring Diagon Alley, Anita S Greider, Jack H Greider

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM BOB CH High Caliber's Leif The Lucky, Caitlin Carroll

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Int. Male BM BOB Breezewood Take Me To Neverland, Rebecca Mo
CH CH Jetoca's Never A Dull Moment, Darcy L Grieger, Patrick Grieger

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOB CH Mount Bethel Midnight Gryphon, Anna-rose G Wolff

Gun Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) English Springer Spaniel, CH Millspring Diagon Alley
2nd) Standard Poodle, CH Mount Bethel Midnight Gryphon
3rd) Golden Retriever, Breezewood Take Me To Neverland
4th) German Shorthaired Pntr, CH High Caliber's Leif The Lucky

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB 'PR'Chatelet Taylak Christmas Story, Carole Luke, June Demers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Taylak Chatelet's Immortal

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB SV SI MC NHD AN PTE CH Fm Kingdom North Of Nevar-land, Connie Jankowski
GRCH URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Female Puppy BF Mary-sue's Paige, Danette Clayton
Int. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Maskansas Burning It Down, Lisa Bond

Northern Breed Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Alaskan Klee Kai, 'PR'Chatelet Taylak Christmas Story
2nd) Siberian Husky, CH Maskansas Burning It Down
3rd) Alaskan Malamute, SV SI MC NHD AN PTE CH Fm Kingdom North Of Nevar-land

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH UCD UROC Oakwood's Attack From Above, Amber Thomas, Tracy Wylie

Border Collie
Judge Polly A Dake-jones
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Stirling Bridge's Indigo Ice, Jennifer Harman, Jean Schlemmer

German Shepherd Dog
Judge Polly A Dake-jones
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Alta-tollhaus Kevlar, Kelly Griffin

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 8 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM Sirius Better Choice Amber Solar, Kerri A Fulkerson
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female 4 Sail's Wake Up Maggie, Kerri Fulkerson
BHF BF BOW BOB CH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
CH CH Milkywey's Im Gonna B Somebody, Nicole M Lutanno

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Mariah's Dream Treasure, Danette Clayton, Suzanne Crider
RCH UAGII CH Wheatcrofts Colleen Amandarose SPOT, Kim Smith
GRCH UWP UCD URO2 UGRACH6 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Kim Smith
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Mariah's Liberty Keeper, Danette Clayton, Suzanne Crider

White Shepherd, 6 Entries
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB GRCH Royal Chantilly Sunrise, Jean Reeves
RCH CH Lil Lime Lake Moonlit Blizzard, Rebecca Hutchinson
GRCH GRCH Royal I'm Here For The Party SPOT, Jean Reeves Or Anita Beaudion
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Royal Von Tasz Classic Martini, Diana L Updike

Herding Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Belgian Shepherd Dog, CH UCD UROC Oakwood's Attack From Above
2nd) White Shepherd, GRCH Royal Chantilly Sunrise
3rd) Shetland Sheepdog, CH Mariah's Dream Treasure
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Ci Cymru Ychydig O Ras

Terriers

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB CH Wekay's Kiluntin Raisin Cane, Wendy Grotheer

Terrier Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Kerry Blue Terrier, CH Wekay's Kiluntin Raisin Cane

Companion Dogs

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Polly A Dake-jones
Jr. Male RBM Mr Morgan, Mary M Carney
BHM BM BOB Listed Entry
CH CH Bleesed Skeeter Of So Fine, Denise Schirr

Papillon, 1 Entry
Judge Polly A Dake-jones
CH BOB AI PTE USA UFA AC UAGII URO3 CH Windcrest Wild Card SPOT, Jennifer Harman, Anthony A Harman

Companion Dog Group Winners
Judge: Polly A Dake-jones
1st) Papillon, AI PTE USA UFA AC UAGII URO3 CH Windcrest Wild Card SPOT
2nd) Mi-ki, Listed Entry

BIMBS Papillon, AI PTE USA UFA AC UAGII URO3 CH Windcrest Wild Card SPOT, Jennifer Harman, Anthony A Harman
RBIMBS Kerry Blue Terrier, CH Wekay's Kiluntin Raisin Cane, Wendy Grotheer

View Event >