▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (05/05/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

May 6, 2017

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: La Porte, Indiana

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 9 Entries
Judge Karen Cattin
Male Puppy RBM Quantum's Top Flight, Debra L Markwardt
Adult Male BM BOW CH Perfex The Godfather V Relic, Don Shiffer, Judi Shiffer
Female Puppy RBF CH Shelian's Fifty Shades Of Fame, R A Shelly Wing, Katherine Coleman
Adult Female BF CH Windsongs Famenfortune V Shelian, R A Shelly Wing, Elaine Adams
CH Quantum's Soar Like An Eagle, Debra L Markwardt
RCH URO1 UWP CA USJCH CH Blu Stones Sweet Chaos V Zuma, Debra L Markwardt
GRCH BOB GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt

Great Dane, 1 Entry
Judge Karen Cattin
BHF BF BOB Tw An Affair To Remember, Jennifer Jo Bussey

Leonberger, 1 Entry
Judge Karen Cattin
Adult Male BM BOB CH UAGI Brighteye Great Grn Navigator, Ruth Ann Van Noort

Guardian Dog Group Winners
Judge: Karen Cattin
1st) Doberman Pinscher, GRCH Protocol's A Splash Of Magic
2nd) Leonberger, CH UAGI Brighteye Great Grn Navigator
3rd) Great Dane, Tw An Affair To Remember

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Karen Cattin
Jr. Male BM BOB CH'PR'Bre-z-rds Uptown Funk, Brenda Katz

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Karen Cattin
1st) Silken Windhound, CH'PR'Bre-z-rds Uptown Funk

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Karen Cattin
Int. Female BF BOB CH Millspring Diagon Alley, Anita S Greider, Jack H Greider

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Karen Cattin
Male Puppy BM BOB CH High Caliber's Leif The Lucky, Caitlin Carroll

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Karen Cattin
Int. Male BM Breezewood Take Me To Neverland, Rebecca Mo
CH BOB CH Jetoca's Never A Dull Moment, Darcy L Grieger, Patrick Grieger

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Karen Cattin
Jr. Male BM BOB CH Mount Bethel Midnight Gryphon, Anna-rose G Wolff

Gun Dog Group Winners
Judge: Karen Cattin
1st) German Shorthaired Pntr, CH High Caliber's Leif The Lucky
2nd) Golden Retriever, CH Jetoca's Never A Dull Moment
3rd) English Springer Spaniel, CH Millspring Diagon Alley
4th) Standard Poodle, CH Mount Bethel Midnight Gryphon

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Karen Cattin
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB 'PR'Chatelet Taylak Christmas Story, Carole Luke, June Demers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Taylak Chatelet's Immortal

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Karen Cattin
CH SV SI MC NHD AN PTE CH Fm Kingdom North Of Nevar-land, Connie Jankowski
GRCH BOB URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out, Connie Jankowski

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Karen Cattin
Female Puppy BF Mary-sue's Paige, Danette Clayton
Int. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Maskansas Burning It Down, Lisa Bond
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Maskansas Burning It Down, Lisa Bond

Northern Breed Group Winners
Judge: Karen Cattin
1st) Alaskan Malamute, URO3 UACH GRCH Malaczar's Get The Led Out
2nd) Siberian Husky, CH Maskansas Burning It Down
3rd) Alaskan Klee Kai, 'PR'Chatelet Taylak Christmas Story

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Karen Cattin
CH BOB CH UCD UROC Oakwood's Attack From Above, Amber Thomas, Tracy Wylie

German Shepherd Dog
Judge Karen Cattin
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Alta-tollhaus Kevlar, Kelly Griffin

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Karen Cattin
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 8 Entries
Judge Karen Cattin
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM Sirius Better Choice Amber Solar, Kerri A Fulkerson
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF 4 Sail's Wake Up Maggie, Kerri Fulkerson
BHF BF BOW BOB CH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
CH CH Milkywey's Im Gonna B Somebody, Nicole M Lutanno

Shetland Sheepdog, 4 Entries
Judge Karen Cattin
CH BOB CH URO1 Gh Mariah's Sunshine & Whiskey SPOT, Suzanne L Crider, Danette Clayton
RCH UAGII CH Wheatcrofts Colleen Amandarose SPOT, Kim Smith
GRCH UWP UCD URO2 UGRACH6 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Kim Smith
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Mariah's Liberty Keeper, Danette Clayton, Suzanne Crider

White Shepherd, 6 Entries
Judge Karen Cattin
CH BOB GRCH Royal Chantilly Sunrise, Jean Reeves
RCH CH Lil Lime Lake Moonlit Blizzard, Rebecca Hutchinson
GRCH GRCH Royal From The Bottom My Heart, Jean Reeves, Anita Beaudoin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Royal Von Tasz Classic Martini, Diana L Updike

Herding Dog Group Winners
Judge: Karen Cattin
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH UCD UROC Oakwood's Attack From Above

Terriers

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Karen Cattin
CH BOB CH Wekay's Kiluntin Raisin Cane, Wendy Grotheer

Terrier Group Winners
Judge: Karen Cattin
1st) Kerry Blue Terrier, CH Wekay's Kiluntin Raisin Cane

Companion Dogs

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Karen Cattin
Jr. Male RBM Mr Morgan, Mary M Carney
BHM BM Listed Entry
CH BOB CH Bleesed Skeeter Of So Fine, Denise Schirr

Papillon, 1 Entry
Judge Karen Cattin
CH BOB AI PTE USA UFA AC UAGII URO3 CH Windcrest Wild Card SPOT, Jennifer Harman, Anthony A Harman

Companion Dog Group Winners
Judge: Karen Cattin
1st) Mi-ki, CH Bleesed Skeeter Of So Fine
2nd) Papillon, AI PTE USA UFA AC UAGII URO3 CH Windcrest Wild Card SPOT

TOTAL DOG QUALIFIERS
Belgian Shepherd Dog, CH UCD UROC Oakwood's Attack From Above, Amber Thomas, Tracy Wylie
Papillon, AI PTE USA UFA AC UAGII URO3 CH Windcrest Wild Card SPOT, Jennifer Harman, Anthony A Harman

BIS Doberman Pinscher, GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt
RBIS White Shepherd, GRCH Royal Chantilly Sunrise, Jean Reeves

View Event >