▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Oklahoma American Eskimo Dog Club (04/29/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

April 30, 2017

Hosted By: Oklahoma American Eskimo Dog Club

Location: Norman, Oklahoma

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Sandra L Phillips
Jr. Male BM Nk's No Man's Play Thing, Lynn Carradine-hailey
CH BOB CH Wmk's Not So Despicable Me, Monique Laperriere, Gabriel Shore

Boxer, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
Jr. Female BF BOB Don't Wake The Dragon Von Haus, Fawnda Piner, Robert Piner, Jeannie Mc Elroy

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Sandra L Phillips
CH BOB CA CH El Mesquital Nemesis SPOT-ON, Ronald Ackerman
RCH CA GRCH El Mesquital Junior De Vulcan SPOT-ON, Ronald K Ackerman
GRCH PTN UCD CAS RATN GNJCH UAGII URO3 GRCH UWP El Mesquital Vulcan SPOT-ON, Rogelio Rojas Or Ronald Ackerman

Doberman Pinscher, 8 Entries
Judge Sandra L Phillips
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH Nomad's Credit Crisis, Paula Vester, David Mc Niff
CH CH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise, Tina Wilemon
RCH CH Nomad's Too Big To Fail, Paula Vester, David Mc Niff
GRCH BOB GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt

Mastiff, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
Jr. Female Invalid Entry

Perro De Presa Canario, 2 Entries
Judge Sandra L Phillips
Int. Female BF CH Mak9 Stella, Mose Hugghis
GRCH BOB GRCH Mak9 Brio, Mose Hugghis Jr

Rottweiler, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
Jr. Female BF BOB Caloosa Ranch Quotes The Raven, Henry Williams, Mary F Williams

Standard Schnauzer, 5 Entries
Judge Sandra L Phillips
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
BHM RBM Korppret's Just Midnight's Shadow, Judy Houskeeper, Dick Houskeeper
BHF BF CH Korppret's Knock Three Times, Ashley Nolte, Jake Nolte, Judy Houskeeper
CH CH Korppret's Gypsy Woman, Judy Houskeeper
RCH CH Dreams Of Std Cheyenne's Maverick, Twyla Kunc

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sandra L Phillips
1st) Doberman Pinscher, GRCH Protocol's A Splash Of Magic
2nd) Standard Schnauzer, Listed Entry
3rd) American Bulldog, CH Wmk's Not So Despicable Me
4th) Rottweiler, Caloosa Ranch Quotes The Raven

Scenthounds

Basset Hound, 3 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB GRCH Arkoma Kennel Houndsbays Zane, Shelli A Mc Carty
RCH CH Houndsbay's Red Zinfandel, Sallie Powell, Bob Powell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Houndsbay's 2nd Amend. Dyerder
NFP BP Houndsbay's Winning Bet

Beagle, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Basset Hound, GRCH Arkoma Kennel Houndsbays Zane
2nd) Beagle, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Pharaoh Hound
Judge Sandra L Phillips
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Kamaraj Bija Aida, Margaret Worth And Marilyn Smith

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
CH BOB CH Mythical's Mission Of Mercy SPOT-ON, Kimberly Rogers

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
CH BOB CH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sandra L Phillips
1st) Rhodesian Ridgeback, CH Mythical's Mission Of Mercy SPOT-ON
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Allagante Luminosity Riokin

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 2 Entries
Judge Tim Parr
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB CH Sandbar's Nimosh, Joseph A Kreipe

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Tim Parr
Adult Female BF BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Tim Parr
GRCH BOB UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor, Audrey Reed And Jennie Dunaway

Standard Poodle, 10 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male Listed Entry
Int. Male BM BOW Marshall's Big Bear, Johni Marshall
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Magic Standards Take A Shot, Jessica James
RCH CH Fireballs Bootleg Whisky Black, Stephanie Cooper
GRCH BOB GRCH Wekay's Shake It Off, Kathryn Zimmerman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 13 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male BM BOW CH Illusion's Parti Prince Harvey, Lucy Uptain
Int. Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Brienwoods Argento Bacardi Z Rose, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
GRCH GRCH Wekay's Lady Marmalade, Kathryn Zimmerman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) German Shorthaired Pntr, UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor
2nd) Standard Poodle, GRCH Wekay's Shake It Off
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Chesapeake Bay Retriever, CH Sandbar's Nimosh

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 8 Entries
Judge Tim Parr
MINIATURE
Male Puppy BMV BM 'PR'Mikka's Atlas Super Nova, Linda Orton
Jr. Female BFV BF BOW 'PR'Hope's Sterling Violet Astor, Pamela Eaves
STANDARD
Jr. Female BFV RBF 'PR'Tesoro-mikka's Sonorous Sonata, Linda Orton
CH BOB CH'PR'Diamond E-mikka's Dynamite Ted, Brandy Wrestler, Pamela Eaves
RCH CH'PR'Del Mar's Stormy Night @ Mikka, Linda Orton, James Orton
GRCH UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E, Pamela J Eaves, Dave Eaves, Brandy Wrestler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Mikka Diamond E Cherry Blossom

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Tim Parr
BHF BF BOB Spectre's 'n Wonderland, Julia Cole
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO1 ALCH Spectre's Obrotherwhereartthou, Julia Cole

American Eskimo, 5 Entries
Judge Tim Parr
MINIATURE
Jr. Male BMV BM 'PR'Excel's Rocket Man, Tina Wilemon
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOW BOB 'PR'Debonair Fuji Beautybeyondcompare, Debra Mitchell
CH CH'PR'Debonair's Like A Rock, Debra Mitchell
RCH CH'PR'Rb Texas Salt Water Taffy, Irene Haefner, William Haefner
GRCH GRCH'PR'Excel's Color Me Happy, Tina Wilemon Or Brad Wilemon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Rb Last Of The Mochican, Irene Haefner
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Kort-mar Rb Lucky Osu Pistol P, Irene Haefner Or William Haefner

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female RBF 7lbar's Magic Trick, Brittanie Grimmett
Adult Female BF BOB Liberty's Aint Miss Bee Haven, Bonnie Schaeffel

Northern Breed Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) American Eskimo, CH'PR'Debonair's Like A Rock
2nd) Alaskan Malamute, Spectre's 'n Wonderland
3rd) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Diamond E-mikka's Dynamite Ted
4th) Siberian Husky, Liberty's Aint Miss Bee Haven

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Sandra L Phillips
MALINOIS
Jr. Male BMV BM Deacon Vom Roten Sturm, Michele Morris
CH BOB CH Val Haus L. Lawliet, Margaret Worth
RCH CH RATN UJJ SC AN NHD CA PTE URO3 C'lailah Nouvelle Lune Joker SPOT-ON, Jackie Stephenson

Border Collie, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Dutch Shepherd, 4 Entries
Judge Sandra L Phillips
Female Puppy BF Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes
CH CH Lexi Van Neerland, Judith Powell
GRCH BOB GRCH Tara Kamphuis Van Neerland, Judith Van Heugten Powell
RBF Maia Terabyte Van Neerland Richard Beezley

German Shepherd Dog, 9 Entries
Judge Sandra L Phillips
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM Cooper's Memory Vom Rettinghaus, Sunshine Gipson
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Iva Vom Stepphenwolf Bach, Gabriela Young
Int. Female CH Anzel Vom Arrowtipps, Sunshine Gipson
CH BOB CH Karizma Kaleef Defender Of Man, Jacob L Strange, Erin Strange
RCH CH A Elsa Vom Asintay, Stevie Launder
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Callie Vom Kohlerhaus, Debra Kohler, Kimberly Rogers

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
CH BOB CH Imperial Miss Oklahoma, Patricia Runge, James Kuhn

Herding Dog Group Winners
Judge: Sandra L Phillips
1st) Shetland Sheepdog, CH Imperial Miss Oklahoma
2nd) German Shepherd Dog, CH Karizma Kaleef Defender Of Man
3rd) Border Collie, Listed Entry
4th) Dutch Shepherd, GRCH Tara Kamphuis Van Neerland

Terriers

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB CH'PR'Lace It Is What It Is, Kellye Townsend, Rachel Townsend
RCH CH Lace Gaffer Return To Sender, Kellye Townsend, Rachel Townsend, Susan Brasel

German Pinscher, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Daveren's Sound The Alarm, Eric Blatt

Rat Terrier, 4 Entries
Judge Rick Gann
STANDARD
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH Bur-way Unscripted, Barbara J Trammell

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM Barnett's Lil Daredvl @tmt Nbt, Lesa Barnett, Max Robertson, Jenifer Robertson
GRCH BOB GRCH'PR'Barnett's Yr Killing Me Smalls, Lesa Barnett, Jenifer Robertson, Max Robertson

Terrier Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Rat Terrier, GRCH Bur-way Unscripted
2nd) German Pinscher, CH Daveren's Sound The Alarm
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH'PR'Barnett's Yr Killing Me Smalls
4th) American Hairless Terrier, CH'PR'Lace It Is What It Is

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge Rick Gann
Female Puppy RBF Incredibullz Tiffany Blue, Samantha Burns, Hank Burns
Jr. Female BF BOB CH Incredibullz Emma Frost, Shelley Waffle
CH CH Incredibullz Norma Bates, Shelley Waffle
RCH CH Incredibullz Kota, Shelley Waffle

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOB Taracrest The Goldenticket@gaffer, Susan L Brasel, Jennifer Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Houdinis Gotta Love Me, Barbara J Donnell

Coton De Tulear, 3 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Female BF BOB Chazmere Herecomesthehotstepper, Mary Christensen, Ellen Christensen

French Bulldog, 2 Entries
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Rick Gann
Male Puppy BM BOB Runamok's Swashbuckling Pirate, Susan Brasel

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB USA UFA CH Gaffer's Elegant Star @ Black, Susan Brasel

Papillon, 1 Entry
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Poodle, 4 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB CH Clear Blu Skies Of Caralot, Chiquita Sorg
RCH URO1 CH Rebel's Forever Charmed One SPOT, Debbie Brazzil
GRCH GRCH Windamers Viva Las Vegas, Debbie Brazzil

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) Dalmatian, Chazmere Herecomesthehotstepper
3rd) Poodle, CH Clear Blu Skies Of Caralot
4th) Italian Greyhound, USA UFA CH Gaffer's Elegant Star @ Black

BIS German Shorthaired Pntr, UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor, Audrey Reed And Jennie Dunaway
RBIS Shetland Sheepdog, CH Imperial Miss Oklahoma, Patricia Runge, James Kuhn

View Event >