Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Oklahoma American Eskimo Dog Club (04/29/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

April 29, 2017

Hosted By: Oklahoma American Eskimo Dog Club

Location: Norman, Oklahoma

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male BM Nk's No Man's Play Thing, Lynn Carradine-hailey
CH BOB CH Wmk's Not So Despicable Me, Monique Laperriere, Gabriel Shore

Boxer, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB Don't Wake The Dragon Von Haus, Fawnda Piner, Robert Piner, Jeannie Mc Elroy

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB CA GRCH El Mesquital Junior De Vulcan SPOT-ON, Ronald K Ackerman
RCH CA CH El Mesquital Nemesis SPOT-ON, Ronald Ackerman
GRCH PTN UCD CAS RATN GNJCH UAGII URO3 GRCH UWP El Mesquital Vulcan SPOT-ON, Rogelio Rojas Or Ronald Ackerman

Doberman Pinscher, 8 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH Nomad's Credit Crisis, Paula Vester, David Mc Niff
CH BOB CH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise, Tina Wilemon
RCH CH Nomad's Too Big To Fail, Paula Vester, David Mc Niff
GRCH GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt

Dogue De Bordeaux, 1 Entry
Judge Tim Parr
Int. Male BM BOB Listed Entry

Mastiff, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female Invalid Entry

Perro De Presa Canario, 2 Entries
Judge Tim Parr
Int. Female BF CH Mak9 Stella, Mose Hugghis
GRCH BOB GRCH Mak9 Brio, Mose Hugghis Jr

Rottweiler, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB Caloosa Ranch Quotes The Raven, Henry Williams, Mary F Williams

Standard Schnauzer, 4 Entries
Judge Tim Parr
Adult Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB Korppret's Just Midnight's Shadow, Judy Houskeeper, Dick Houskeeper
BHF BF CH Korppret's Knock Three Times, Ashley Nolte, Jake Nolte, Judy Houskeeper
CH CH Korppret's Gypsy Woman, Judy Houskeeper

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Standard Schnauzer, Korppret's Just Midnight's Shadow
2nd) Doberman Pinscher, CH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise
3rd) Perro De Presa Canario, GRCH Mak9 Brio
4th) American Bulldog, CH Wmk's Not So Despicable Me

Scenthounds

Basset Hound, 3 Entries
Judge Sandra L Phillips
CH BOB GRCH Arkoma Kennel Houndsbays Zane, Shelli A Mc Carty
RCH CH Houndsbay's Red Zinfandel, Sallie Powell, Bob Powell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Houndsbay's 2nd Amend. Dyerder
NFP Houndsbay's Winning Bet

Beagle, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Sandra L Phillips
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Basset Hound, GRCH Arkoma Kennel Houndsbays Zane

Sighthounds & Pariah Dogs

Pharaoh Hound
Judge Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Kamaraj Bija Aida, Margaret Worth And Marilyn Smith

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Mythical's Mission Of Mercy SPOT-ON, Kimberly Rogers

Saluki, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Cameo's Cool Brees Shaheen, Jeanette L Davila, Ricardo Davila
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Jalynn Keez Pvt First Class, Jeanette L Davila

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Rhodesian Ridgeback, CH Mythical's Mission Of Mercy SPOT-ON
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Allagante Luminosity Riokin
3rd) Saluki, CH Cameo's Cool Brees Shaheen

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 2 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOB CH Sandbar's Nimosh, Joseph A Kreipe
Adult Male RBM Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Rick Gann
Adult Female BF BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Rick Gann
GRCH BOB UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor, Audrey Reed And Jennie Dunaway

Standard Poodle, 12 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Int. Male BM BOW Marshall's Big Bear, Johni Marshall
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Fireballs Bootleg Whisky Black, Stephanie Cooper
GRCH BOB GRCH Wekay's Shake It Off, Kathryn Zimmerman
RBF Bubbles Rainbow In The Sky Amber Messenger
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Standard Poodle, Invalid Entry
NFP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 13 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Male RBM CH Illusion's Parti Prince Harvey, Lucy Uptain
Int. Male Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Wekay's Lady Marmalade, Kathryn Zimmerman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Standard Poodle, Invalid Entry
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) German Shorthaired Pntr, UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH Wekay's Lady Marmalade
3rd) Standard Poodle, GRCH Wekay's Shake It Off
4th) Chesapeake Bay Retriever, CH Sandbar's Nimosh

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 8 Entries
Judge Rick Gann
MINIATURE
Male Puppy BMV BM 'PR'Mikka's Atlas Super Nova, Linda Orton
Jr. Female BFV BF BOW 'PR'Hope's Sterling Violet Astor, Pamela Eaves
STANDARD
Jr. Female BFV RBF 'PR'Tesoro-mikka's Sonorous Sonata, Linda Orton
CH CH'PR'Diamond E-mikka's Dynamite Ted, Brandy Wrestler, Pamela Eaves
RCH CH'PR'Wiebelhusky's Wannabe An Angel, Barbara Wiebelhaus, Alan Wiebelhaus
GRCH BOB UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E, Pamela J Eaves, Dave Eaves, Brandy Wrestler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Mikka Diamond E Cherry Blossom

American Eskimo, 4 Entries
Judge Rick Gann
STANDARD
Female Puppy BFV BF 'PR'Debonair Fuji Beautybeyondcompare, Debra Mitchell
CH BOB CH'PR'Rb Texas Salt Water Taffy, Irene Haefner, William Haefner
RCH CH'PR'Debonair's Like A Rock, Debra Mitchell
GRCH GRCH'PR'Excel's Color Me Happy, Tina Wilemon Or Brad Wilemon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Rb Last Of The Mochican, Irene Haefner
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Kort-mar Rb Lucky Osu Pistol P, Irene Haefner Or William Haefner

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Female RBF Kpms Ivy On Fire, Jaime Ostendorf
Adult Female BF BOB Liberty's Aint Miss Bee Haven, Bonnie Schaeffel

Northern Breed Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Alaskan Klee Kai, UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E
2nd) American Eskimo, CH'PR'Rb Texas Salt Water Taffy
3rd) Siberian Husky, Liberty's Aint Miss Bee Haven

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Tim Parr
MALINOIS
Jr. Male BMV BM BOB Deacon Vom Roten Sturm, Michele Morris
CH CH Val Haus L. Lawliet, Margaret Worth
RCH UWPCH URO3 UAGI RATO CH AN EC UCD CAX USJCH Cher Cars Texas Taai SPOT-ON, Jackie Stephenson

Border Collie, 2 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Avatars Time Traveler Bayshore, Stevie Launder
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Dutch Shepherd, 4 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy BF Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes
CH CH Lexi Van Neerland, Judith Powell
GRCH BOB GRCH Tara Kamphuis Van Neerland, Judith Van Heugten Powell
RBF Maia Terabyte Van Neerland Richard Beezley

German Shepherd Dog, 11 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male BM Cooper's Memory Vom Rettinghaus, Sunshine Gipson
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF Iva Vom Stepphenwolf Bach, Gabriela Young
Int. Female BF BOW CH Anzel Vom Arrowtipps, Sunshine Gipson
BHF Tidmores Rising Star Unique, Cynthia Tidmore
CH BOB CH A Elsa Vom Asintay, Stevie Launder
RCH CH Karizma Kaleef Defender Of Man, Jacob L Strange, Erin Strange
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Callie Vom Kohlerhaus, Debra Kohler, Kimberly Rogers

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Imperial Miss Oklahoma, Patricia Runge, James Kuhn

Herding Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Dutch Shepherd, GRCH Tara Kamphuis Van Neerland
2nd) Shetland Sheepdog, CH Imperial Miss Oklahoma
3rd) German Shepherd Dog, CH A Elsa Vom Asintay
4th) Border Collie, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge Sandra L Phillips
CH BOB CH'PR'Lace It Is What It Is, Kellye Townsend, Rachel Townsend
RCH CH'PR'Lace Clown Princess Of Crime, Susan Brasel

Dandie Dinmont Terrier, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
BHM BM BOB Aranisle's Brute Force, Brad Mc Dannald

German Pinscher, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
CH BOB CH Daveren's Sound The Alarm, Eric Blatt

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Sandra L Phillips
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry
CH CH Skippin Cj Ain't No Fool, Renee Morgan, Christina Martinez

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Sandra L Phillips
Male Puppy BM Barnett's Lil Daredvl @tmt Nbt, Lesa Barnett, Max Robertson, Jenifer Robertson
GRCH BOB GRCH'PR'Barnett's Yr Killing Me Smalls, Lesa Barnett, Jenifer Robertson, Max Robertson

Terrier Group Winners
Judge: Sandra L Phillips
1st) Dandie Dinmont Terrier, Aranisle's Brute Force
2nd) Rat Terrier, Listed Entry
3rd) German Pinscher, CH Daveren's Sound The Alarm
4th) American Hairless Terrier, CH'PR'Lace It Is What It Is

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge Sandra L Phillips
Female Puppy BF Incredibullz Tiffany Blue, Samantha Burns, Hank Burns
Jr. Female RBF CH Incredibullz Emma Frost, Shelley Waffle
CH BOB CH Incredibullz Norma Bates, Shelley Waffle
RCH CH FS Incredibullz Marvel, Katie Mc Cutcheon

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
Female Puppy BF BOB 'PR'Heaven Sent's Wee Pixie, Brad Mc Dannald

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
Jr. Male BM BOB Taracrest The Goldenticket@gaffer, Susan L Brasel, Jennifer Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Houdinis Gotta Love Me, Barbara J Donnell

Coton De Tulear, 3 Entries
Judge Sandra L Phillips
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
Jr. Female BF BOB Chazmere Herecomesthehotstepper, Mary Christensen, Ellen Christensen

French Bulldog, 2 Entries
Judge Sandra L Phillips
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
Male Puppy BM BOB Runamok's Swashbuckling Pirate, Susan Brasel

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Poodle, 4 Entries
Judge Sandra L Phillips
CH BOB GRCH Windamers Viva Las Vegas, Debbie Brazzil
RCH CH Clear Blu Skies Of Caralot, Chiquita Sorg

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Sandra L Phillips
CH BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Sandra L Phillips
1st) Dalmatian, Chazmere Herecomesthehotstepper
2nd) Papillon, Listed Entry
3rd) Poodle, GRCH Windamers Viva Las Vegas
4th) Poodle, Listed Entry

BIS German Shorthaired Pntr, UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor, Audrey Reed And Jennie Dunaway
RBIS Dalmatian, Chazmere Herecomesthehotstepper, Mary Christensen, Ellen Christensen

View Event >