Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Oklahoma American Eskimo Dog Club (04/29/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

April 29, 2017

Hosted By: Oklahoma American Eskimo Dog Club

Location: Norman, Oklahoma

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM Nk's No Man's Play Thing, Lynn Carradine-hailey
CH BOB CH Wmk's Not So Despicable Me, Monique Laperriere, Gabriel Shore

Boxer, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Female BF BOB Don't Wake The Dragon Von Haus, Fawnda Piner, Robert Piner, Jeannie Mc Elroy

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB CA GRCH El Mesquital Junior De Vulcan SPOT-ON, Ronald K Ackerman
RCH CA CH El Mesquital Nemesis SPOT-ON, Ronald Ackerman
GRCH PTN UCD CAS RATN GNJCH UAGII URO3 GRCH UWP El Mesquital Vulcan SPOT-ON, Rogelio Rojas Or Ronald Ackerman

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW CH Nomad's Too Big To Fail, Paula Vester, David Mc Niff
Jr. Female BF CH Nomad's Credit Crisis, Paula Vester, David Mc Niff
CH URO1 UWP CA USJCH CH Blu Stones Sweet Chaos V Zuma, Debra L Markwardt
RCH CH CA UNJ Quantum's Fire In The Sky Vtaz, Debra L Markwardt
GRCH BOB GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt

Dogue De Bordeaux, 1 Entry
Judge Rick Gann
Int. Male BM BOB Listed Entry

Mastiff, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Female Invalid Entry

Perro De Presa Canario, 2 Entries
Judge Rick Gann
Int. Female BF BOB CH Mak9 Stella, Mose Hugghis
GRCH GRCH Mak9 Brio, Mose Hugghis Jr

Rottweiler, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Female BF BOB Caloosa Ranch Quotes The Raven, Henry Williams, Mary F Williams

Standard Schnauzer, 4 Entries
Judge Rick Gann
Adult Male BM Listed Entry
BHM RBM Korppret's Just Midnight's Shadow, Judy Houskeeper, Dick Houskeeper
BHF BF BOW CH Korppret's Knock Three Times, Ashley Nolte, Jake Nolte, Judy Houskeeper
CH BOB CH Korppret's Gypsy Woman, Judy Houskeeper

Guardian Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Doberman Pinscher, GRCH Protocol's A Splash Of Magic
2nd) Rottweiler, Caloosa Ranch Quotes The Raven
3rd) Perro De Presa Canario, CH Mak9 Stella
4th) Standard Schnauzer, CH Korppret's Gypsy Woman

Scenthounds

Basset Hound, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB GRCH Arkoma Kennel Houndsbays Zane, Shelli A Mc Carty
RCH CH Houndsbay's Red Zinfandel, Sallie Powell, Bob Powell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Houndsbay's 2nd Amend. Dyerder
NFP BP Houndsbay's Winning Bet

Scenthound Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Basset Hound, GRCH Arkoma Kennel Houndsbays Zane

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Rick Gann
Int. Female BF BOB Listed Entry

Pharaoh Hound
Judge Rick Gann
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Kamaraj Bija Aida, Margaret Worth And Marilyn Smith

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Mythical's Mission Of Mercy SPOT-ON, Kimberly Rogers

Saluki, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Cameo's Cool Brees Shaheen, Jeanette L Davila, Ricardo Davila
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Jalynn Keez Pvt First Class, Jeanette L Davila

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Silken Windhound, CH'PR'Allagante Luminosity Riokin
2nd) Rhodesian Ridgeback, CH Mythical's Mission Of Mercy SPOT-ON
3rd) Borzoi, Listed Entry
4th) Saluki, CH Cameo's Cool Brees Shaheen

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 2 Entries
Judge Sandra L Phillips
Jr. Male BM BOB CH Sandbar's Nimosh, Joseph A Kreipe
Adult Male RBM Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Sandra L Phillips
GRCH BOB UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor, Audrey Reed And Jennie Dunaway

Standard Poodle, 12 Entries
Judge Sandra L Phillips
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Int. Male RBM Marshall's Big Bear, Johni Marshall
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Fireballs Bootleg Whisky Black, Stephanie Cooper
RCH CH Magic Standards Take A Shot, Jessica James
GRCH BOB GRCH Wekay's Shake It Off, Kathryn Zimmerman
RBF Bubbles Rainbow In The Sky Amber Messenger
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Standard Poodle, Invalid Entry
NFP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 15 Entries
Judge Sandra L Phillips
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Male RBM CH Illusion's Parti Prince Harvey, Lucy Uptain
Int. Male Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Brienwoods Argento Bacardi Z Rose, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
GRCH BOB GRCH Wekay's Lady Marmalade, Kathryn Zimmerman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Standard Poodle, Invalid Entry
NFP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Sandra L Phillips
1st) Standard Poodle, GRCH Wekay's Shake It Off
2nd) German Shorthaired Pntr, UJJCH GRCH Vomhart's Odyssey Code Of Honor
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH Wekay's Lady Marmalade
4th) Chesapeake Bay Retriever, CH Sandbar's Nimosh

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 8 Entries
Judge Sandra L Phillips
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Mikka's Atlas Super Nova, Linda Orton
Jr. Female BFV RBF 'PR'Hope's Sterling Violet Astor, Pamela Eaves
STANDARD
Jr. Female BFV BF 'PR'Tesoro-mikka's Sonorous Sonata, Linda Orton
CH CH'PR'Wiebelhusky's Wannabe An Angel, Barbara Wiebelhaus, Alan Wiebelhaus
RCH CH'PR'Diamond E-mikka's Dynamite Ted, Brandy Wrestler, Pamela Eaves
GRCH BOB UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E, Pamela J Eaves, Dave Eaves, Brandy Wrestler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Mikka Diamond E Cherry Blossom

American Eskimo, 5 Entries
Judge Sandra L Phillips
MINIATURE
Jr. Male BMV BM 'PR'Excel's Rocket Man, Tina Wilemon
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOW 'PR'Debonair Fuji Beautybeyondcompare, Debra Mitchell
CH CH'PR'Rb Texas Salt Water Taffy, Irene Haefner, William Haefner
RCH CH'PR'Debonair's Like A Rock, Debra Mitchell
GRCH BOB GRCH'PR'Excel's Color Me Happy, Tina Wilemon Or Brad Wilemon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Rb Last Of The Mochican, Irene Haefner
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Kort-mar Rb Lucky Osu Pistol P, Irene Haefner Or William Haefner

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Sandra L Phillips
Jr. Female RBF Kpms Ivy On Fire, Jaime Ostendorf
Adult Female BF BOB Liberty's Aint Miss Bee Haven, Bonnie Schaeffel

Northern Breed Group Winners
Judge: Sandra L Phillips
1st) Alaskan Klee Kai, UFA GRCH'PR'Delmar Maximum Jax @ Diamond E
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Excel's Color Me Happy
3rd) Siberian Husky, Liberty's Aint Miss Bee Haven

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Rick Gann
BHF BF BOB Mi-t's D-livering A Slick Shot, Kymberly Jo Base, Brandi Lynn Carey

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Rick Gann
MALINOIS
Male Puppy BMV BM BOB CH Val Haus L. Lawliet, Margaret Worth
Jr. Male RBMV RBM Deacon Vom Roten Sturm, Michele Morris
CH UWPCH URO3 UAGI RATO CH AN EC UCD CAX USJCH Cher Cars Texas Taai SPOT-ON, Jackie Stephenson
RCH URO1 NE CH CA NV AC PTE Cher Car's Lil' Miss Pistol SPOT-ON, Jackie Stephenson

Border Collie, 2 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Avatars Time Traveler Bayshore, Stevie Launder
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Dutch Shepherd, 4 Entries
Judge Rick Gann
Female Puppy BF Mea Culpa Van Neerland, Judith Van Heugten Powell, Debbie Holmes
CH CH Lexi Van Neerland, Judith Powell
GRCH BOB GRCH Tara Kamphuis Van Neerland, Judith Van Heugten Powell
RBF Maia Terabyte Van Neerland Richard Beezley

German Shepherd Dog, 11 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM Cooper's Memory Vom Rettinghaus, Sunshine Gipson
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Iva Vom Stepphenwolf Bach, Gabriela Young
Int. Female BF BOW BOB CH A Elsa Vom Asintay, Stevie Launder
BHF Tidmores Rising Star Unique, Cynthia Tidmore
CH CH Karizma Kaleef Defender Of Man, Jacob L Strange, Erin Strange
RCH CH Herzog Von Haus Der Sicherheit, Marlene Dusty Graham
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Callie Vom Kohlerhaus, Debra Kohler, Kimberly Rogers

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Imperial Miss Oklahoma, Patricia Runge, James Kuhn

Herding Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Shetland Sheepdog, CH Imperial Miss Oklahoma
2nd) Dutch Shepherd, GRCH Tara Kamphuis Van Neerland
3rd) Australian Shepherd, Mi-t's D-livering A Slick Shot
4th) Belgian Shepherd Dog, CH Val Haus L. Lawliet

Terriers

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB CH'PR'Lace Clown Princess Of Crime, Susan Brasel
RCH CH'PR'Lace It Is What It Is, Kellye Townsend, Rachel Townsend

Dandie Dinmont Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
BHM BM BOB Aranisle's Brute Force, Brad Mc Dannald

German Pinscher, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB CH Daveren's Sound The Alarm, Eric Blatt

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Tim Parr
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry
CH CH Skippin Cj Ain't No Fool, Renee Morgan, Christina Martinez

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Barnett's Lil Daredvl @tmt Nbt, Lesa Barnett, Max Robertson, Jenifer Robertson
GRCH BOB GRCH'PR'Barnett's Yr Killing Me Smalls, Lesa Barnett, Jenifer Robertson, Max Robertson

Terrier Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Dandie Dinmont Terrier, Aranisle's Brute Force
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH'PR'Barnett's Yr Killing Me Smalls
3rd) American Hairless Terrier, CH'PR'Lace Clown Princess Of Crime
4th) German Pinscher, CH Daveren's Sound The Alarm

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy RBF Incredibullz Tiffany Blue, Samantha Burns, Hank Burns
Jr. Female BF CH Incredibullz Emma Frost, Shelley Waffle
CH BOB CH Incredibullz Norma Bates, Shelley Waffle
RCH CH Incredibullz Kota, Shelley Waffle

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB 'PR'Heaven Sent's Wee Pixie, Brad Mc Dannald

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOB Taracrest The Goldenticket@gaffer, Susan L Brasel, Jennifer Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Houdinis Gotta Love Me, Barbara J Donnell

Coton De Tulear, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB Chazmere Herecomesthehotstepper, Mary Christensen, Ellen Christensen

French Bulldog, 2 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOB Runamok's Swashbuckling Pirate, Susan Brasel

Mi-Ki, 2 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Poodle, 5 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB CH Clear Blu Skies Of Caralot, Chiquita Sorg
RCH GRCH Windamers Viva Las Vegas, Debbie Brazzil

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Poodle, CH Clear Blu Skies Of Caralot
2nd) Papillon, Listed Entry
3rd) Mi-ki, Listed Entry
4th) Poodle, Listed Entry

BIS Standard Poodle, GRCH Wekay's Shake It Off, Kathryn Zimmerman
RBIS Dandie Dinmont Terrier, Aranisle's Brute Force, Brad Mc Dannald

View Event >