Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Apple Valley Rat Terrier Club (04/29/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

April 30, 2017

Hosted By: Apple Valley Rat Terrier Club

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Teri Murphy
Jr. Male BM BOB CH Boulder Ridge By The Horns, Jennifer Ingemi

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Teri Murphy
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Great Pyrenees, 2 Entries
Judge Teri Murphy
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Teri Murphy
CH BOB CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Teri Murphy
1st) Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press
2nd) Bullmastiff, CH Boulder Ridge By The Horns
3rd) Great Pyrenees, Listed Entry
4th) Doberman Pinscher, Listed Entry

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 4 Entries
Judge Teri Murphy
Jr. Male BM BOW CH'PR'Cedar Knolls Fit For The King, Kara Trojanoski, William J Trojanoski
Jr. Female BF CCH CH'PR'Bawlistic Renegade 2despicable, Jordan Chambers, Lindsey Kernozek
Adult Female RBF GRCH'PR'Riversides Blu Tia, Danielle Pottle
GRCH BOB CGRCH CH'PR'Rockin W's Game On Dude, Lindsey Kernozek, Jordan Chambers

Dachshund, 1 Entry
Judge Teri Murphy
MINIATURE
Int. Female BFV BF BOB CH Paradise's Dezarea, Maria Svensson, Helen Paradise

Redbone Coonhound, 5 Entries
Judge Teri Murphy
Jr. Male BM BOW 'PR'Miramaxx's The American Way, Miranda K Rosyski
Jr. Female BF 'PR'Rimfires Lucky Ladybug Layla, Michael J Oliver, Lisa Cozzolino Oliver
CH CCH'PR'Rimfires Ha-puma-ma-tata, Danielle Madore
RCH CCH CH'PR'Darnobidbrownchicken Brown Cow, Danielle Madore
GRCH BOB CGRCH CH'PR'Tnt's&rimfire Thunder Rd Gunny, Tammy Rogers

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Teri Murphy
Adult Female BF BOB CCH CH'PR'Heritage Rhinestone Cowgirl, Danielle Pottle

Scenthound Group Winners
Judge: Teri Murphy
1st) Dachshund, CH Paradise's Dezarea
2nd) Bluetick Coonhound, CGRCH CH'PR'Rockin W's Game On Dude
3rd) Treeing Walker Coonhound, CCH CH'PR'Heritage Rhinestone Cowgirl
4th) Redbone Coonhound, CGRCH CH'PR'Tnt's&rimfire Thunder Rd Gunny

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Stephanie Mueller
Male Puppy BM BOW BOB CH'PR'Solo's The Reaping, Pam Kilby
Int. Male RBM 'PR'Cool Run Taji, Nancy E Wakeham, Patricia L Dunn
Female Puppy BF 'PR'Solo's Girl On Fire, Pam Kilby, Roxanne Gura
CH CH'PR'Elessar's Waimea Wahini, Lori Silvestri
RCH CH'PR'Solo's K-c You're In My Spot, Pam Kilby

Whippet, 3 Entries
Judge Stephanie Mueller
CH BOB URO2 CH Jaytea Chesara Just One Look SPOT-ON, Jan Miller
RCH CH URO1 Kelave Orion, Spencer Rogers

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Whippet, URO2 CH Jaytea Chesara Just One Look SPOT-ON
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Solo's The Reaping

Gun Dogs

Field Spaniel, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
CH BOB CH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
GRCH GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Jr. Female RBF No-mars Bella Vom Dancer, Robert L Borghi
BHF BF BOB Dreamweavers Dream A Little Dream, Judy Cloman, Dennis Leroux

Golden Retriever, 8 Entries
Judge Stephanie Mueller
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Mardovar's Sweet Seducktion, Donna Bauman, Doranne Borsay Horowitz
CH BOB GRCH Mardovar's Moonlit Meadow, Doranne Borsay Horowitz, Walter H Horowitz
RCH CH Comstock's Hijo De Tres Madres, Kathryn Eddy
GRCH GRCH Goldenway Mardovar's Firefly, Doranne Borsay Horowitz, Walter H Horowitz

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
GRCH BOB GRCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Adult Male BM BOW BOB CH Sun Joy's Out Of No Where, Beverly Jorgensen
Female Puppy BF Sun Joy's Dear Darla, Beverly Jorgensen, Rachel Narducci

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Stephanie Mueller
BHM BM Listed Entry
Adult Female RBF Crabapple Down's Edna, Jillian Emerson
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Field Spaniel, CH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) Labrador Retriever, GRCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Portuguese Water Dog, CH Sun Joy's Out Of No Where

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
STANDARD
Adult Male BMV BM 'PR'Alasco's Kinegnak, Francesca Morano
Jr. Female BFV BF BOW BOB 'PR'Avalonia's Silver Lining, Francesca Morano

American Eskimo, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOB 'PR'Snowcounty's Rainy Day Man, Jacqueline Squeglia, Robert Morganteen
BHM RBMV RBM 'PR'Snowcounty Sir Sterling Stone, Dorothy Stone, Bradford Stone

Chinook, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Forever Greene Atka, Patricia Richards Or Perry Richards

Finnish Lapphund, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Samoyed, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH Invalid Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Samoyed, Invalid Entry
2nd) Chinook, UWP GRCH'PR'Forever Greene Atka
3rd) Finnish Lapphund, Listed Entry
4th) American Eskimo, 'PR'Snowcounty's Rainy Day Man

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Melissa B Kidd
BHM BM BOW Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Checkerberry Coz 4 Celebration, Jennifer L Darlington
RCH CH Checkerberry Just Because, Jennifer L Darlington

Beauceron, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Int. Male Invalid Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Bergamasco, 5 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOW Alp Angel's Giotto Dell'albera, Irene Senedak
Adult Female BF Artemis Di Casa Della Malia, Irene Senedak
CH GRCH Herdabout Gemma Dell'albera, Irene Senedak
GRCH BOB GRCH Herdabout Fidelio Dell'albera, Irene Senedak Or Mark Senedak

Border Collie, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy BF BOB Keon's Beauty And The Beast, Sarah Davis

Briard, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
BHF BF BOB Snoaire Molotov Cocktail, Marsha Clamp, Elizabeth La Rue, Kevin La Rue

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM BOW BOB Snapdragon Up Through Theashes, Sarah Davis
Jr. Female BF Wolfwood Goodnight Moon, Sarah Davis, Brittany Arruda
Adult Female RBF CH White Raven Cannonball Run, Sarah Davis, Joanna Kimball, Adrienne A Harkavy

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
BHF BF BOB Twinpath Catch My Drift, Robin Carmack

Icelandic Sheepdog, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOB Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Int. Female BF Tanglewood's Autumn Maple, Zachary Cirelli
CH BOB CH Monaghan's Syrotuck SPOT, Joanne Martone

Min American Shepherd, 5 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy RBF Wyndemere's Once In A Lullaby, Cynthia Booth, Karen Ann Bachelle, Frederick Bachelle
BHF BF Wyndemere's 3 Miles To Carlisle, Cynthia Booth, Karen Ann Bachelle, Frederick Bachelle
CH BOB CH Wyndemere's Country Girl, Cynthia Booth
RCH CH Ba Tripler Guardian Of Lndrlnd, Sharon L Ruppel, Cynthia Booth

Old English Sheepdog, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOW BOB CH Griland Ginger Nuts, Amy E Wanczyk
Jr. Female BF Jellybean Joy Of Three Lakes, Amy E Wanczyk

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM Katana's Reflections Of, Katrina L Stewart
Jr. Female BF BOW CH Narnia Night Traces, Onnaka Dudley
Int. Female RBF Canami Sweetly Blooming Thyme, Douglas Vohnoutka
CH GRCH Foxglove Kaskia Split Decision, Katie A Rogers, Robert P Rogers, Katherine Ostiguy
RCH CH Foxglove Incendio Out In A Blaze, Katherine Ostiguy
GRCH BOB URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywhere, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little

White Shepherd, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy BF BOB CH Braehead's Bound To Shine, Irving B Sanders, Susan Ewart
CH CH Braehead's A Fiery Archer, Susan V Feely

Herding Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Min American Shepherd, CH Wyndemere's Country Girl
2nd) Australian Shepherd, CH Checkerberry Coz 4 Celebration
3rd) Beauceron, Invalid Entry
4th) Briard, Snoaire Molotov Cocktail

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
HAIRLESS
Adult Male BMV BM BOB UWP Triumph's Pt Barnum @beltane, Mary F Carroll

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Deborah J Allen
Adult Male BM UWPCHX Carter's Runnin' The Game, David A Carter
Jr. Female BF BOW 'PR'Souza's Living The Dream, Kelly Souza
CH BOB UWP URO1 RATN CH UNJ Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss
RCH CH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Bull Terrier, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Rat Terrier, 7 Entries
Judge Deborah J Allen
STANDARD
Male Puppy BMV BM 'PR'3bf Something Just Like This, Electra Blair
Jr. Female BFV BF BOW BOB CH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess, Tracey Gillies, Darin Gillies
RBFV 3bf Ur My Favrite Kind Of Nice Electra Blair
CH CH Tanaga Scarlett Merlot Mac, Robin M Lutwinas
RCH CH'PR'Dos 3bf Empress Awakens, Tracey Gillies, Darin Gillies
RBF 3bf Ur My Favrite Kind Of Nice Electra Blair

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
BHF BF CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy
CH BOB CH Araweyr West Coast Wildfire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Bull Terrier, Listed Entry
2nd) Rat Terrier, CH'PR'Dos 3bf Sleepy Princess
3rd) American Pit Bull Terrier, UWP URO1 RATN CH UNJ Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON
4th) Toy Fox Terrier, CH Araweyr West Coast Wildfire

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Deborah J Allen
Int. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
CH CH FS Shireline King Thorin, Philip M Perry
GRCH BOB GRCH 508 Bullies Keepin It Real, Kelly Souza, Melissa Spillane

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Jr. Female BF BOB Hancock's Tempest, Elizabeth Nichols

French Bulldog, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
Male Puppy BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Backofthemoons Sightforsoreyes, Bronwyn Bresnahan
RBM Diamond French Aron Kerry White

Havanese, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Jr. Female BF BOB Giocoso Piu Mosso D'narwyn, Karen Kat Smith

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Int. Female BF BOB Salishangeribob Justcallmeangel, Joyce M Lak, Susan M Carr

Companion Dog Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Boston Terrier, Hancock's Tempest
2nd) Havanese, Giocoso Piu Mosso D'narwyn
3rd) Tibetan Terrier, Salishangeribob Justcallmeangel
4th) American Bully, GRCH 508 Bullies Keepin It Real

TOTAL DOG QUALIFIERS
Standard Poodle, Haute Pudel's American Muscle, Emily Morelli, Celeste Morelli
American Bully, GRCH 508 Bullies Keepin It Real, Kelly Souza, Melissa Spillane
Chinook, UWP GRCH'PR'Forever Greene Atka, Patricia Richards Or Perry Richards
American Pit Bull Terrier, 'PR'Souza's Living The Dream, Kelly Souza
Shetland Sheepdog, URO2 UWPCH GRCH Allaround Majestyk Strikeanywh, Katherine Ostiguy, Daniel Lombard, Terri Little

BIS Saint Bernard, CH Carmen Polar X Press, Janice Holmes-myers Or Catherine Figueroa

View Event >