Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Black Swamp Gun Dog Club (04/21/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

April 23, 2017

Hosted By: Black Swamp Gun Dog Club

Location: Bowling Green, Ohio

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Male Puppy BM BOB Corso Di Orthus Hicsuntdracones, Thomas De Moss, Ilona Mayiras, Jessica De Moss

Estrela Mountain Dog, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Female Puppy BF BOB CH Asteria Of Misty Mountain, Cathleen Arthur

Great Dane
Judge Debbie L Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Neapolitan Mastiff, 3 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM BOB Listed Entry
CH CH Sherwood's Ol' Blue Eyes, Sherry Deans

Newfoundland, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Male Invalid Entry

Rottweiler, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Female Puppy BF BOB URO1 CH Krafthaus This Girl Is On Fire, Judy B Boyer

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Neapolitan Mastiff, Listed Entry
2nd) Newfoundland, Invalid Entry
3rd) Estrela Mountain Dog, CH Asteria Of Misty Mountain
4th) Rottweiler, URO1 CH Krafthaus This Girl Is On Fire

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Adult Female BF BOB NITECH GRCH'PR'Lackey's Okay Mid Nite Fancy, David E Lackey Or Brady D Lackey

English Coonhound, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Adult Female BF BOB CCH GRCH'PR'Jessup-n-co. Our Girl Pearl, Cyndi Osenbaugh, Terry Jessup

Scenthound Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) English Coonhound, CCH GRCH'PR'Jessup-n-co. Our Girl Pearl
2nd) Bluetick Coonhound, NITECH GRCH'PR'Lackey's Okay Mid Nite Fancy

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOB Shojin's Tell It To The Frogs, Laura La Forest

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Whippet, Shojin's Tell It To The Frogs

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH URO1 Northwyns Miss Evvie Lyn, Elizabeth Mignin

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
GRCH BOB GRCH Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF Docmars Lawve Begins W/ A Spark, Mary Kaufman
CH BOB CH Laws Leather & Lace, Sue Bechtel, Cindy Laws, Amanda Mowery
RCH URO1 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

Irish Red & White Setter, 6 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOW CH Ehrman's Redwood Song Of Time, James C Ehrman, Rachelle Ehrman, Amanda Mowery, Logan Shackelford
CH BOB GRCH Redwood's Princess Of Hearts, Amanda Mowery, James Ehrman
RCH CH Ehrmans Beloved Star Earendil, James C Ehrman
GRCH GRCH Aramis&ehrmans Knight Errant, Rachelle Ehrman, James Ehrman, Amanda Mowery, Michael Lamp

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB CH Balewaters Hey There Georgie, Sue Schultze, Steve Trojak, Christina Trojak
CH CH Balewaters Mandrake, Sue Schultze, Steve Trojak, Christina Trojak
GRCH URO1 GRCH Lady Buckeye Maddy Mae, Patricia Finch, William Finch
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch
NFP Starlight's Buckeye Edie Girl, Patricia Finch, William P Finch

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Sng's Garnet's Major Journey, Billie Martin Barnes, Sandra Hollabaugh
RCH CH Brienwoods Italian Prince, Louanne Whent

Gun Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Artus Vom Rollenwald
2nd) Irish Red & White Setter, GRCH Redwood's Princess Of Hearts
3rd) Labrador Retriever, CH Balewaters Hey There Georgie
4th) Standard Poodle, CH Sng's Garnet's Major Journey

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH BOB GRCH'PR'Miracles Magnificat At Pikatti, Jenifer Brimmer
RCH CH URO1'PR'Pikatti's Knights Remembered, Jenifer Brimmer

Samoyed, 4 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF Kolinka's Moonstone O Snowbaer, Coleen Baer
CH BOB GRCH Oro Blanco Llamaradaporlanieve, Jeffrey Liddicoat Or Margarita Liddicoat
RCH CH Snowbaer Walk On The Wild Side, Coleen M Baer
GRCH GRCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat

Northern Breed Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Samoyed, GRCH Oro Blanco Llamaradaporlanieve
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Miracles Magnificat At Pikatti

Herding Dogs

Australian Shepherd, 7 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Treasure Tyme No When 2 Holdem, Beth L Anglemyer Or Lori Anglemyer
RCH Listed Entry
GRCH URO2 GRCH Nlr's Strange Twist Of Fate, Tara Miller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Briard, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Adult Male BM BOW BOB Belle Destinee's Balls Of Fire, Elizabeth Green, Jacqueline Campbell
Int. Female BF Voila! J'adore Le Velo Pour Deux, Jacquline Campbell

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB CH Jokins Outlander's Lallybroch, Nicole Palsgrove, Joseph Hunn Jr, Blythe Palsgrove
CH UAGI URO1 CH Ziljo-car-nik Braith, Joseph S Hunn Jr, Nikki Palsgrove, Blythe Palsgrove
RCH CH Where Rumors End At Jokin', Joseph Hunn, Nicole Palsgrove, Blythe Palsgrove

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH BOB URO1 CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
RCH CH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

White Shepherd, 5 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH BOB GRCH Berezovoy Roschi Uno Worrywort, Linda Lipford
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Child White Goddess, Linda Lipford, Kelli Harmon

Herding Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Australian Shepherd, CH Treasure Tyme No When 2 Holdem
2nd) Cardigan Welsh Corgi, CH Jokins Outlander's Lallybroch
3rd) German Shepherd Dog, URO1 CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood
4th) Briard, Belle Destinee's Balls Of Fire

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
HAIRLESS
Adult Male BMV BM BOB 'PR'Slick's Fast Traxx Vinny, Renee Bandy, Brad Lackey

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Debbie L Melgreen
Jr. Female BF CH Puncheon Prides Guns N Glitter, Jessica Lovely
GRCH BOB GRCH Puncheon Pride's Born To Boogie, Jessica Lovely

Terrier Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Puncheon Pride's Born To Boogie
2nd) American Hairless Terrier, 'PR'Slick's Fast Traxx Vinny

Companion Dogs

Bichon Frise, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Debbie L Melgreen
Female Puppy BF BOB Emmoo Hello Sweetie, Jenn Kirchhofer

Companion Dog Group Winners
Judge: Debbie L Melgreen
1st) Bichon Frise, Listed Entry
2nd) Schipperke, Emmoo Hello Sweetie

TOTAL DOG QUALIFIERS
German Shepherd Dog, URO1 CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
Australian Shepherd, Listed Entry

BIS Samoyed, GRCH Oro Blanco Llamaradaporlanieve, Jeffrey Liddicoat Or Margarita Liddicoat
RBIS Neapolitan Mastiff, Listed Entry

View Event >