Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Northern Lights American Eskimo Dog Association (04/22/2017) / Conformation - Saturday, Show 1

April 22, 2017

Hosted By: Northern Lights American Eskimo Dog Association

Location: Minneapolis, Minnesota

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB CH W186 Livin The Dream V. Siegruhm SPOT, Paul Shetka, Brandy Billington

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB UCD URO3 CH Banks Mountain Kara Yuz Aslan SPOT-ON, Rachel Prince

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Doberman Pinscher, CH W186 Livin The Dream V. Siegruhm SPOT
2nd) Kangal Dog, UCD URO3 CH Banks Mountain Kara Yuz Aslan SPOT-ON

Scenthounds

Basset Hound, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
BHM BM BOB Snowshoe's Otto Correct, Melissa Jokela
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Damarna's Gemstone Jelly Roll, Lisa Ritchie

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB UWP CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea, Melissa Daley

Scenthound Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Bluetick Coonhound, UWP CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea
2nd) Basset Hound, Snowshoe's Otto Correct

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 3 Entries
Judge Stephanie Mueller
Male Puppy RBM Laureate Cot In The Act, Pascale Smith
Int. Male BM BOB Mielikki Dragonheart, Erin Jennen

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Borzoi, Mielikki Dragonheart

Gun Dogs

Epagneul Breton, 4 Entries
Judge Stephanie Mueller
ALL OTHER COLORS
Female Puppy BFV RBF Maggie May Hites Mississippi, Angela Hites
ORANGE & WHITE
Jr. Male BMV BM Smith's Legend De Pondside TAN, W Edward Smith
Int. Female RBFV Latte De Copper Spur, Glen Gunderson
Adult Female BFV BF BOW BOB CH Harper De L'escarbot, Anne Johnson

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Jr. Female BF BOB CH Knottypine/Stareyed's Miracle, Evelyn Glinski, Jean Bernier
RBF Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Male Puppy BM BOB CH Dal-rhe Move It On Over, Abraham Mc Caleb, Fay Mc Caleb, Dallas Rhe Babcock

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Stephanie Mueller
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Miss Sophia Of Maple Ridge Labs, Ricky F Lewis
GRCH BOB UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuasion, Fay Mc Caleb Or Denise Babcock
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Male Puppy BM CH Mcknight's Marco Maximiliano, Patti L Mc Knight, Carl Mc Knight
Female Puppy BF BOW BOB Mcknight's Wilhemina Minnie, Patti L Mc Knight, Carl Mc Knight

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Jr. Female BF BOB Apres Argent Vaksa, Crystal A Miller, Jerry D Miller

Vizsla, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
BHF BF BOB CH Kizmar Pagliacci Are You Telln, Kathy A Rust

Gun Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) German Shorthaired Pntr, CH Knottypine/Stareyed's Miracle
2nd) Labrador Retriever, UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuasion
3rd) Vizsla, CH Kizmar Pagliacci Are You Telln
4th) Golden Retriever, CH Dal-rhe Move It On Over

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Female Puppy BF BOB URO1 Winterstarz Power Of Astraea, Timothy D O'brien, Katherina D Burger

American Eskimo, 6 Entries
Judge Stephanie Mueller
STANDARD
Male Puppy BMV BM 'PR'Maremar' Fuji Blaise, Lorraine Uthke, David Distel
CH BOB CH'PR'Vibo's The Cream Always Rises, Danielle Christensen
RCH CH UAGI'PR'Maremar's Handsome Jax, Byron Barone, Candace Barone
GRCH GRCH'PR'Maremar's Hi Jinx, Mary M Verness
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Klondyke's Barlow Snowball, Michael H Barlow
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USR UFR CAX GRCH'PR'Pinebrook Smilin' Milo Of Vibo, Danielle Christensen

German Spitz, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB CH If Ever She Is A Winter Dream, Danielle Christensen

Samoyed, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Int. Male BM BOW BOB CH Kalaska Latino Lover Boy, Larry Mackai, Kristine O'riley
Female Puppy BF Savvy's Aussie Dream At Que Sera, Larry Mackai, Kathy Mackai, Lynette Sylvester

Siberian Husky, 7 Entries
Judge Stephanie Mueller
Jr. Female RBF Kpms Ivy On Fire, Jaime Ostendorf
Int. Female BF BOB Liberty's Red Moon Rising, Bonnie Schaeffel
CH CH Liberty's Precious Memories, Bonnie Schaeffel
RCH CH Liberty's The Song Plays On, Bonnie Schaeffel, Steve Schaeffel, Robin Malchow
GRCH GRCH Huskavarna's Winter Solider, Bonnie Schaeffel
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Alaskan Malamute, URO1 Winterstarz Power Of Astraea
2nd) German Spitz, CH If Ever She Is A Winter Dream
3rd) Siberian Husky, Liberty's Red Moon Rising
4th) Samoyed, CH Kalaska Latino Lover Boy

Herding Dogs

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Stephanie Mueller
Male Puppy BM CH White Whillow's Endless Love, Joy Stoeckmann, Natalie Schuh
Int. Male RBM Listed Entry
BHF BF BOW CH Atlas' Blissful Feeling, Tracie Karsjens, Dawn Fisher
CH BOB CH Atlas' A Bit Beyond Daybreake SPOT, David Fisher, Dawn Fisher, Tracie Karsjens

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Jr. Female BF BOB Tasso's Mischief Managed, Nicollette Bond

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Stephanie Mueller
CH GRCH Shootin Stars Burnt Biscuit W, Filly Wilkins
RCH CH Shooting Stars Miss Crackerbox R, Filly Wilkins
GRCH BOB GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Shooting Stars Miss Crackerbox, Filly Wilkins
GRCH Shootin Stars Burnt Biscuit W, Filly Wilkins
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Adult Female BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH UCD URO1 UACH Whispering Echos Steele Wool, Melissa Lamere

Swedish Vallhund, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Jr. Female BF BOB Minikota's Moonlight Mile, Mariam Khalaj
BHF RBF CH Minikota First'n Only At Maena, Mariam Khalaj, Lori Schaunaman

Herding Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) German Shepherd Dog, CH Atlas' A Bit Beyond Daybreake SPOT
2nd) La Catahoula Leopard Dog, Tasso's Mischief Managed
3rd) Shetland Sheepdog, Listed Entry
4th) Swedish Vallhund, Minikota's Moonlight Mile

Terriers

Australian Terrier, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Int. Male Invalid Entry
CH BOB CH Wallaroo Velocity, R J Bushey

Terrier Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Australian Terrier, CH Wallaroo Velocity

Companion Dogs

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
GRCH BOB UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON, Donna Volavka Or Arlene Butterklee

Dalmatian, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Jr. Male BM BOB CH Paisley's Barnaby Jones, Amy Wulfekuhle

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
BHF BF BOB CH Em's Rise Of The Raven, Emma Hanson

Papillon, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Male Puppy BM BOW BOB CH Cara's Iii Little Brock, Marsha Leduc
Jr. Female BF Willow's Pond Wing Me To Paris, Wayne Carlson

Poodle, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB CH Caralots Dexting Ice Ice Baby, Christine Monika Goven

Russkiy Toy, 3 Entries
Judge Stephanie Mueller
CH BOB CH Gingerbred Erae's Bow Hunter, Eloise Raymond
GRCH GRCH Highfield Girl Crush 12 Navsegda, Eloise Raymond, Scarlett King

Companion Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Papillon, CH Cara's Iii Little Brock
2nd) Dalmatian, CH Paisley's Barnaby Jones
3rd) Chinese Crested, UWPV URO1 UWPCHX GRCH Gingery's Sweet Potato SPOT-ON
4th) Miniature Pinscher, CH Em's Rise Of The Raven

TOTAL DOG QUALIFIERS
La Catahoula Leopard Dog, Tasso's Mischief Managed, Nicollette Bond
Bluetick Coonhound, UWP CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea, Melissa Daley
Alaskan Malamute, URO1 Winterstarz Power Of Astraea, Timothy D O'brien, Katherina D Burger
Labrador Retriever, UWP URX3 UCD UACH SHR UROG GRCH The Cptns Cristal Blue Persuas, Fay Mc Caleb Or Denise Babcock

BIMBS Alaskan Malamute, URO1 Winterstarz Power Of Astraea, Timothy D O'brien, Katherina D Burger
RBIMBS German Shorthaired Pntr, CH Knottypine/Stareyed's Miracle, Evelyn Glinski, Jean Bernier

View Event >