Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: UKC Michigan Classic (04/07/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

April 8, 2017

Hosted By: K9 Fanciers

Location: Mason, Michigan

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH Sassy Lane's Crystal's Charm, Jeffrey Stevens-schultz, Susan Stevens-schultz

Bullmastiff, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
Female Puppy BF BOB Gridiron's Game Plan, Terry Blount
CH CH Icon's Going Full Throttle, Christine Van Vleet, Philip G Van Vleet, Terri L Winston
RBF Gridiron's Sundevil Warrior Mary Stevens, Terry Blount

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Black Pearl Guardiano Dei Reali, Ayalla Ruvio

Great Dane, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM BOB CH Kiss' Dressed Thue The Nines, Elizabeth Irvine

Rottweiler, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Adult Female BF BOB CH Sierragolds Katie Bar The Door, Tracy Brown

Guardian Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Boxer, CH Sassy Lane's Crystal's Charm
2nd) Cane Corso Italiano, CH Black Pearl Guardiano Dei Reali
3rd) Great Dane, CH Kiss' Dressed Thue The Nines
4th) Bullmastiff, Gridiron's Game Plan

Scenthounds

Basset Hound, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM BOB AI PTS'PR'Talltrees Orion The Hunter, Dixie Burkhart

Beagle, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Int. Male BM BOB CCH K-run's Raising Cain @ Dismal Crk, Erin C Fischer-hill
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Beagle, CCH K-run's Raising Cain @ Dismal Crk
2nd) Basset Hound, AI PTS'PR'Talltrees Orion The Hunter

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 4 Entries
Judge Bruce H Lehman
Male Puppy BM CH Lakilanni Thick As A Brick, Laurie Soutar
Jr. Female BF BOW CH PTS Lakilanni Hundredth Meridian, Laurie Soutar
CH BOB CH Lakilanni Hoosier Daddy, Laurie Soutar, Megan Willis-redfern
GRCH URO1 CCM NC PTM GRCH Lakilanni School's Out SPOT, Linda Zucker

Whippet, 4 Entries
Judge Bruce H Lehman
Adult Male RBM Wildwood's All Time High, Kathy Francen, Faith Diane Guest
BHM BM CH Dunesview's Rolling Thunder, Beth Borgman, Vern Borgman
BHF BF BOW BOB Willabe Inventing Shadows, Dick Schroeder And Jean Schroeder
RBF CH Dunesview's Starry Night Beth Borgman, Vern Borgman

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Bruce H Lehman
1st) Whippet, Willabe Inventing Shadows
2nd) Greyhound, CH Lakilanni Hoosier Daddy

Gun Dogs

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
CH BOB URO1 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

Hungarian Wh Vizsla, 2 Entries
Judge Bruce H Lehman
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry

Irish Setter, 1 Entry
Judge Bruce H Lehman
Jr. Female BF BOB UAGI PTA URO2 Shadyviews Mythodical Sarajane, Marty Siegrist, Megen Spencer

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Bruce H Lehman
CH BOB CH Red Birch's Doin' It My Way, Barbara Christman
GRCH GRCH Red Birch's Keepin The Faith, Barbara Christman

Portuguese Water Dog, 3 Entries
Judge Bruce H Lehman
CH BOB URX UJJ CH UROC Kingsway Mc Knight's Little Girl SPOT-ON, Patti Carl Mc Knight
RCH CH Belouro's Copper Baie Fine, Gillian Goldschmidt

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Bruce H Lehman
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Beaucaniche Ever In Our Hearts, Sherry Stanley
CH UCD UAGII URO3 GRCH Jed's E E Cummings Colando, Shirley J Robertson
RCH CH Bruno Kobwitler, Cheryl Pulaski
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 10 Entries
Judge Bruce H Lehman
Male Puppy BM CH Liberty's Geronimo, Cheryl Pulaski
Female Puppy BF BOW Liberty's Brown & White Taffy, Cheryl Pulaski
CH BOB GRCH Poodleville Standards Brown Lu, Cheryl Pulaski
RCH CH Mozaic Color Me A Good Time, Gina Wainiola
GRCH URO1 GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
RBM CH Angel's The Big Baloo Rhonda Rysztak
RBF CH Angel's So Sweet And Sassy Rhonda Rysztak
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Bruce H Lehman
1st) Golden Retriever, URO1 CH Thundergold's Much Ado About S
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Labrador Retriever, CH Red Birch's Doin' It My Way
4th) Irish Setter, UAGI PTA URO2 Shadyviews Mythodical Sarajane

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB CH'PR'Kurscha's Mikka Night Journey, Donna Sager
CH URO1 USA UFA CH'PR'Hope's Journey Of A Rebel SPOT, Donna M Sager, Jacki Pauley

American Eskimo, 2 Entries
Judge Judith E Lehman
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Bulach's Royal Pebbles, Ronald Bulach
RBFV 'PR'Bulach's Royal Stacie Ronald Bulach

Samoyed, 3 Entries
Judge Judith E Lehman
CH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Sfx Articcross Make It So, Lori Chapek-carleton

Siberian Husky, 4 Entries
Judge Judith E Lehman
CH CH Glenn's Lady Gabriella, Margie Glenn
RCH CH Grays Sterling Silver Tin Lizzie, Cathy Gray
GRCH BOB GRCH Sally Touch Of Gray, Mary Jane Haan

Northern Breed Group Winners
Judge: Judith E Lehman
1st) American Eskimo, 'PR'Bulach's Royal Pebbles
2nd) Samoyed, GRCH Sfx Articcross Make It So
3rd) Siberian Husky, GRCH Sally Touch Of Gray
4th) Alaskan Klee Kai, URO1 USA UFA CH'PR'Hope's Journey Of A Rebel SPOT

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
CH BOB NV PTS URO2 CH Rouflers Simply Irresistible, Nicole Fochtman

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Judith E Lehman
LAEKENOIS
Adult Female BFV BF BOB Laeken Paradis Lilli, Gladys Cataline

Border Collie, 6 Entries
Judge Judith E Lehman
Female Puppy RBF Old Oaks Magic Marleigh, Karen Cattin
Jr. Female BF Old Oaks Jax, Jodi Stanton
CH BOB CH Old Oaks Magic, Karen Cattin
RCH GRCH Old Oaks Sherlock, Robin Abbott
GRCH UWPV UWPCH GRCH Old Oaks Bald N Beautiful, Robin Abbott Or Mike Abbott

Dutch Shepherd, 12 Entries
Judge Judith E Lehman
Male Puppy BM BOW Cher Car's Don't Stop Believin, Karen Wroblewski
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Cher Car's Lady Marmalade, Lori Webster
CH BOB NV NI PTE CH Cher Car's Sir Prize V Alpha, Maude Tank
RCH NV AI AC CH URO2 AHD PTE Cher Car's Strzalkowski SPOT, Teri Knack
GRCH PTS UAGI GSJCH USF CA AN URO1 GRCH Cher Car's Some Like It Hot, Kelly K Reed
RBM Double Dutch's Full Throttle James Duchnowski, Alexis N Farris

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Judith E Lehman
CH CH Cattin Rhines Dynamo Diva, Karen Cattin
RCH CH Gunnar Vom Royale, Colleen Carden
GRCH BOB GRCH Cattin Rhines My O Midas, Karen Cattin

La Catahoula Leopard Dog, 3 Entries
Judge Judith E Lehman
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH URO1 CH Bearhawke's Kip, Kim Brunner Or Rick Brunner
RCH CH Bearhawke's Magic Marker, Kim Brunner

Min American Shepherd, 4 Entries
Judge Judith E Lehman
Jr. Male BM BOW Skykeeper's Off In A Flash, Jennie Weisenberger
BHM BM CH Hampton Hills Crown Of Achieve, Curt Fuller
CH BOB CH Swampycreek Wigglebuttrhettbutler, Joe Tamer
RBM Listed Entry

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Judith E Lehman
CH BOB CH Jonmar's Precious Princess, Terrance D Kuhn, Dale L Kuhn
RCH CH Premiere Wildflower O Blessing, Linda S Chilson Or Donald E Chilson
GRCH URO1 GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore

White Shepherd, 4 Entries
Judge Judith E Lehman
CH Listed Entry
RCH CH Sayber Castleburnside Devils Diva, Jennifer Chamberlain
GRCH BOB GRCH Vantasia Hot Wheels SPOT, Jennifer Chamberlain

Herding Dog Group Winners
Judge: Judith E Lehman
1st) Shetland Sheepdog, CH Jonmar's Precious Princess
2nd) Dutch Shepherd, NV NI PTE CH Cher Car's Sir Prize V Alpha
3rd) German Shepherd Dog, GRCH Cattin Rhines My O Midas
4th) Min American Shepherd, CH Swampycreek Wigglebuttrhettbutler

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Kimberly Himes
CH BOB CH'PR'Buckeyes The Wise One, Stephanie Sova

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Kimberly Himes
GRCH BOB URO1 NI NC UNJCH UFA GRCH'PR'Chercar's Horrendous Dread, Lori J Webster

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Kimberly Himes
CH BOB PTS URO2 NHD CH NV AI'PR'Raganrats Artillery Rocket, Darice Ragan, Delaney Johnson
RCH CH'PR'Venture Hill Indeed I Will, Marysa Snider

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Kimberly Himes
CH BOB NV NI CH NC NHD PTE My Absolute Defender, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: Kimberly Himes
1st) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Buckeyes The Wise One
2nd) Parson Russell Terrier, URO1 NI NC UNJCH UFA GRCH'PR'Chercar's Horrendous Dread
3rd) Staffordshire Bullterrier, NV NI CH NC NHD PTE My Absolute Defender
4th) Rat Terrier, PTS URO2 NHD CH NV AI'PR'Raganrats Artillery Rocket

Companion Dogs

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Kimberly Himes
CH BOB CH Bellissimas Medal Of Honor SPOT, Jennifer Chamberlain

Chihuahua, 1 Entry
Judge Kimberly Himes
Male Puppy BM BOB CH Classy's The Best Is Yettocome, Tammy Rose, Ehrling Rose

French Bulldog, 2 Entries
Judge Kimberly Himes
CH BOB CH C And D's Why Knot The Teddy Bear, Pat Kurth
RCH CH C And D's Boss Mon Spanky, Pat Kurth

Papillon, 1 Entry
Judge Kimberly Himes
CH BOB AI PTE USA UFA AC UAGII URO2 CH Windcrest Wild Card SPOT, Jennifer Harman, Anthony A Harman

Companion Dog Group Winners
Judge: Kimberly Himes
1st) Papillon, AI PTE USA UFA AC UAGII URO2 CH Windcrest Wild Card SPOT
2nd) Biewer Terrier, CH Bellissimas Medal Of Honor SPOT
3rd) French Bulldog, CH C And D's Why Knot The Teddy Bear
4th) Chihuahua, CH Classy's The Best Is Yettocome

BIS Boxer, CH Sassy Lane's Crystal's Charm, Jeffrey Stevens-schultz, Susan Stevens-schultz
RBIS Golden Retriever, URO1 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

View Event >