Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: North Jersey Kennel Club (04/01/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

April 2, 2017

Hosted By: North Jersey Kennel Club

Location: Frenchtown, New Jersey

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Mary Happel
Int. Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Mary Happel
BHF BF BOB Beja's Kochere, Marylyn De Gregorio

Great Dane, 1 Entry
Judge Mary Happel
Female Puppy BF BOB CH Fox Tales Devil In The Details, Diane Husar
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP Listed Entry
NFP BP Fox Tale's She's One In A Mill, Diane Husar

Leonberger, 1 Entry
Judge Mary Happel
Adult Female BF BOB Listed Entry

Rottweiler, 4 Entries
Judge Mary Happel
Jr. Male BM BOW BOB Braesides Worth The Wait, Gina De Almeida
Int. Female BF Phoenix's Gabriella Helligkeit, Christina Kovacs, Dawn Rexrode
CH CH Jasta's Spirit Of Love, Donna M Worthington
RBM Eis Haus Visionary Judy Matlack

Guardian Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Doberman Pinscher, Beja's Kochere
2nd) Leonberger, Listed Entry
3rd) Great Dane, CH Fox Tales Devil In The Details
4th) Rottweiler, Braesides Worth The Wait

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge Mary Happel
STANDARD
Int. Male BMV BM BOW BOB CH Saytar's Aces High, Maryanne Santomauro
Int. Female BFV BF Saytar's Jackpot Jubilee, Trudy Kawami, Maryanne Santomauro
RBFV Saytar's Salix Roulette Trudy Kawami
RBF Saytar's Salix Roulette Trudy Kawami

Scenthound Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Dachshund, CH Saytar's Aces High

Sighthounds & Pariah Dogs

Saluki, 1 Entry
Judge Mary Happel
Jr. Female BF BOB Zohar Shel Kochav Neshama Tova, Aliya Tynyca Taylor

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Mary Happel
BHF BF 'PR'Csb Agent Miss Taro Dna, Steven Beckerman, Christina Beckerman
CH BOB CH'PR'Windsatin Smoke'n Hot, Anna Guinee

Whippet, 4 Entries
Judge Mary Happel
Adult Male BM Surreyhill Diablesse The Morel, Lauri Austin, Marc Stumbo
Female Puppy RBF Domino Ottawa Star, Nancy Mc Carel
Jr. Female BF BOW BOB CH Mariner Diablesse Bristol Bomb, Liz Aiello, Karen Lee
RBM Merci Isle The Prestige Lauri Austin

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Silken Windhound, CH'PR'Windsatin Smoke'n Hot
2nd) Whippet, CH Mariner Diablesse Bristol Bomb
3rd) Saluki, Zohar Shel Kochav Neshama Tova

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Mary Happel
Jr. Male BM BOB Dut-chesse Spark Of Susqudilla, Jill Conroy

English Cocker Spaniel, 4 Entries
Judge Mary Happel
Male Puppy BM BOW CH Beach Bum Apothic Red, Austina Heinz, Gina Plott
Female Puppy BF Beach Bum Reveal The Mystery, Austina Heinz, Jim Heinz, Gina Plott
CH BOB CH Jerabe Goldengait Blast D Past, Austina Heinz, Gina Plott

English Setter, 1 Entry
Judge Mary Happel
Male Puppy BM BOB Pine Hollow's Don't Question It, Barbara Mattes

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Mary Happel
Jr. Female BF BOB CH Wingmaster Prevailing Winds, April Senseney

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Mary Happel
CH BOB URO1 CH Bnj The Flame Burns Out, Hunter Richardson, William Chrzanowski
RCH CH Koti's Hey Little Cobra, Chris Koenitz, Cheryl Tice Koenitz

Irish Setter, 1 Entry
Judge Mary Happel
CH BOB CH Avon Farm Noble Thoughts, Jerome A Molitor, Leigh O'grady Molitor

Kooikerhondje, 2 Entries
Judge Mary Happel
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH CH Ravenswood Quuinci Par Avion, Rodney Beckstead, Marta Beckstead

Ns Duck Tolling Retriever, 2 Entries
Judge Mary Happel
Female Puppy RBF Liberators Memphis Belle, Michael Gaumer Sr, Barbara Gaumer
BHF BF BOB Liberators Tora Tora Tora, Michael Gaumer Sr, Barbara Gaumer

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Mary Happel
GRCH BOB UNJCH GRCH Hi Seas Dr. Romeo Macduff, Louise Glenda Newton, Karyn Colman

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Mary Happel
Male Puppy BM BOB CH Argan's Masterharper Of Pern, Cheryl Ann Butchko

Vizsla, 1 Entry
Judge Mary Happel
Jr. Male BM BOB Rheingold Killian Red Spitfire, Amy Kobal
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Rheingold Fricka Sporty Spice, Amy Kobal

Gun Dog Group Winners
Judge: Mary Happel
1st) Chesapeake Bay Retriever, Dut-chesse Spark Of Susqudilla
2nd) German Shorthaired Pntr, URO1 CH Bnj The Flame Burns Out
3rd) Flat-coated Retriever, CH Wingmaster Prevailing Winds
4th) Irish Setter, CH Avon Farm Noble Thoughts

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 4 Entries
Judge Earl Acker
BHM BM BOB CH Nyrakym's When I Live Mydreams, Karyn Colman, Jari Nirhamo
CH CH Nyrakym Absolutely Wonderful, Karyn Colman, Jari Nirmamo
RCH CH Nyrakym Source Of Secrets, Karyn Colman

Keeshond, 3 Entries
Judge Earl Acker
Female Puppy RBF Keeshond Heavens Cant Touch This, Collene Esterly Hamm
BHF BF CH Keeshond Heavens Miracle Blossom, Collene Esterly Hamm
CH BOB CH Quin Of Keeshond Heaven, Collene Esterly-hamm

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Earl Acker
Male Puppy BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Earl Acker
1st) Keeshond, CH Quin Of Keeshond Heaven
2nd) Siberian Husky, Listed Entry
3rd) Alaskan Malamute, CH Nyrakym's When I Live Mydreams

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Earl Acker
GROENENDAEL
Female Puppy BFV BF BOB K-lin's A Song In My Heart 2, Kim Moyer, Linda E G Madeira

Collie, 1 Entry
Judge Earl Acker
ROUGH
Jr. Male BMV BM BOB Marnus Ayrshire At Last, Eileen P Middleton

English Shepherd, 1 Entry
Judge Earl Acker
Adult Male BM BOB Boreland's Chisum, Margaret Boreland, Peter Boreland

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Earl Acker
CH CH Stuttgart's Devil Woman Of Bdt, Sharliene Bowers
RCH CH Edalgo Algero Lana, Susie Zeiner
GRCH BOB GRCH Ez Brooks Justus SPOT-ON, Susie Zeiner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Ez Brooks Wilson's Good Vibes, Patty Mac Luckie

La Catahoula Leopard Dog, 3 Entries
Judge Earl Acker
Jr. Male BM BOW BOB CH Monaghan's Syrotuck SPOT, Joanne Martone
BHF BF CH Northstars Full Moon Franny, Andrea Leggio
RBF Tanglewood's Autumn Maple Zachary Cirelli

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Earl Acker
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Cindys Mercedes Of Legacies, Cynthia A Grogg
Adult Female BF Pinnacle Keeping The Dream Alive, Barbara M Bonalski, Donna Colletti
CH Invalid Entry

White Shepherd, 3 Entries
Judge Earl Acker
Adult Female BF Royals Live Wire, Seth Gottlieb Or Denise Mencke Gottlieb
CH BOB CH Conte Orfeo Of Surefire SPOT, Giuseppe Topa
RCH CH Braehead's A Fiery Archer, Susan V Feely

Herding Dog Group Winners
Judge: Earl Acker
1st) English Shepherd, Boreland's Chisum
2nd) Collie, Marnus Ayrshire At Last
3rd) La Catahoula Leopard Dog, CH Monaghan's Syrotuck SPOT
4th) White Shepherd, CH Conte Orfeo Of Surefire SPOT

Terriers

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Earl Acker
CH BOB UAGI UCD CH URO2 Ernhart's Like A Rolling Stone, Hannah Ward

Terrier Group Winners
Judge: Earl Acker
1st) Miniature Schnauzer, UAGI UCD CH URO2 Ernhart's Like A Rolling Stone

Companion Dogs

Biewer Terrier, 5 Entries
Judge Earl Acker
Jr. Male BM BOW BOB 'PR'Chewy Baca Of Mystical Tails, Deborah Heydt
Female Puppy BF CH'PR'Moore Bowwag Jail B-8, Ann Moore Schultz
CH GRCH'PR'Moore Brookwood's Kensi Nicole, Ann Moore Schultz
RCH CH'PR'Brookwood Yanna De Grace, Deborah Heydt

Chihuahua, 1 Entry
Judge Earl Acker
CH BOB CH Misty Morn Tequila Sunrise, Barbara Breidenback

French Bulldog, 1 Entry
Judge Earl Acker
Jr. Female BF BOB Dolcettos Evening Bordeaux, Meghann Belser

Papillon, 1 Entry
Judge Earl Acker
Jr. Male BM BOB CH Lacewing's The Bees Knees, Cheryl Matthews

Pug, 1 Entry
Judge Earl Acker
CH BOB CH Heubergs Richard Castle, Kim Steinman

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Earl Acker
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Earl Acker
1st) Papillon, CH Lacewing's The Bees Knees
2nd) Chihuahua, CH Misty Morn Tequila Sunrise
3rd) Pug, CH Heubergs Richard Castle
4th) French Bulldog, Dolcettos Evening Bordeaux

BIS Chesapeake Bay Retriever, Dut-chesse Spark Of Susqudilla, Jill Conroy
RBIS Miniature Schnauzer, UAGI UCD CH URO2 Ernhart's Like A Rolling Stone, Hannah Ward

View Event >